Empotans Nedir, Belirtileri Nelerdir, Nasıl Tedavi Edilir ?

empotans nedir, erektil disfonksiyon nedir, empotans tedavisi, empotans tanı kriterleri, empotans belirtileri, empotans belirtileri, empotans türleri nelerdir

Empotans Nedir, Belirtileri Nelerdir, Nasıl Tedavi Edilir ?
01 Temmuz 2017 Cumartesi 13:54

Empotans (Erektil Disfonksiyon) Nedir?

İnsanın temel fizyolojik gereksinimleri arasında cinselliğin de bulunduğu pek çok kuramcı tarafından ortaya konmuştur. Cinsel birleşme; oksitosin hormonunun salgılanmasını sağlayarak bireye zevk veren, içgüdüsel ve sosyal boyutu olan (Giray ve Kılıç, 2004) bir davranıştır. Cinsel birleşme esnasında psikolojik veya biyolojik boyutu olan pek çok bozukluk ortaya çıkabilmektedir. Bunlardan biri de empotanstır.

Cinsel İşlev Bozuklukları Türleri

Cinsel işlev bozuklukları Ruhsal Hastalıkların Tanısal ve Sayımsal El Kitabı (DSM)'nda erkek ve kadın cinsiyetlerine göre ikiye ayrılarak incelenmiştir. Buna göre cinsel işlev işlev bozuklukları şu şekilde sınıflandırılabilir:

Kadınlarda;

"- Cinsel istekte azalma bozukluğu

 - Cinsellikten tiksinme bozukluğu

 - Cinsel uyarılma bozukluğu

 - Orgazm bozukluğu

 - Disparoni

 - Vajinismus

 Erkeklerde;

 - Cinsel istekte azalma

 - Cinsellikten tiksinme bozukluğu

 - Erektil bozukluk

 - Orgazm bozukluğu prematür ejekülasyon

 - Disparoni" (Çeri, Yılmaz ve Soykan, 2008) şeklinde görülebilir.

Empotans, bu sınıflamalardan erektil bozukluk sınıfında değerlendirilebilir.

Ereksiyon Nedir?

Empotansı anlamadan önce ereksiyonun ne demek olduğunu bilmek önemlidir. Ereksiyon, cinsel uyarılma sonucu penise yoğun kan akışının olması ve kanın orada birikerek penisi sertleştirip büyüterek dikleştirmesi durumuna verilen addır (Özgüven, 1997:191). Ereksiyon, bu dikleşme durumunun yabancı literatürdeki karşılığıdır.

Peki  Empotans Nedir?

Empotans, cinsel birleşme esnasında penisin yeterince sertleşememesi ve vajinal penetrasyonun gerçekleşememesi, yani penisin vajinaya girememesi demektir. Dolayısıyla cinsel ilişki başlatılamaz ve sürdürülemez (Yavaşçaoğlu, Vuruşkan ve Oktay, 2003). Empotans, toplumumuzda çok yaygın görülmesine karşın (İncesu, 2004), empotanslı bireylerin tedavi için yardım alma oranları oldukça düşüktür (Ekmekçioğlu ve ark., 2002). Empotansın (erektil disfonksiyonun) organik veya psikolojik pek çok sebebi olduğu bilinmektedir.

Empotansın Sebepleri:

- Empotans, erkeklerin en sık yaşadığı cinsel işlev bozukluğudur. Bazen kişiler bir kez bile erekte olamadıklarında bunun erektil disfonksiyon bozukluğu yani empotans olduğundan şüphelenebilirler, ancak bu bir cinsel mittir. Zira ereksiyonun bir ya da iki kez değil daha uzun süre ve devamlı bir şekilde gerçekleştirilememesi tanılamada önemli bir kriterdir (İncesu, 2004).

- Kalp hastalığı,

- Periferik damar hastalıkları,

- Hipertansiyon,

- Diyabet,

- Hiperlipidemi,

- Renal hastalıklar,

- Depresyon (Yavaşçaoğlu, Vuruşkan ve Oktay, 2003)

- Sigara ve alkol kullanımı ve yaşla birlikte empotans ortaya çıkabilmektedir (İncesu, 2004).

Empotansın Tedavisi

Toplumumuzda yaygın olarak görülen empotansın sebepleri fizyolojik, psikojenik (psikolojik) veya ikisi birarada karma şeklinde görülebilir. Dolayısıyla empotansın tedavisinde disiplinlerarası çalışmada fayda vardır (İncesu, 2004).

Empotansın tedavisinde çeşitli tıbbi yöntemler uygulanmaktadır:

- Papaverin hidroklorid ilacı empotansın hem tedavisinde hem de tanılamasında kullanılır (Afşar, 1990)

- İntrakavernöz enjeksiyonlar ve ilaç tedavileri devreye girebilir (Günlüsoy ve ark., 2001).

- Özellikle 1998'de sildenafil sitratın kullanılmaya başlanması ile empotansın (erektil disfonksiyonun) tedavisinde büyük bir ilerleme kaydedilmiştir (Yavaşçaoğlu, Vuruşkan ve Oktay, 2003).

- Bu sorun sadece eşlerden birinin sorunu olarak görülmemelidir, problemi olmayan eş de terapiye alınmalıdır; zaten bu, cinsel terapilerin temel felsefesinde vardır (Çeri, Yılmaz ve Soykan, 2008).

Kaynakça:

Afşar, H. (1990). Empotans olgularında vazoaktif intrakavernöz papaverin enjeksiyonu ve sonuçları. Türk Üroloji Dergisi, 16(4), 407-411.

Çeri, Ö., Yılmaz, A. ve Soykan, A. (2008). Cinsel işlev bozuklukları - sexual dysfunctions. Türkiye Klinikleri J Psychiatry-Special Topics,1(2),71-78.

Giray, H. ve Kılıç, B. (2004). Bekar kadınlar ve üreme sağlığı. Sürekli Tıp Eğitimi Dergisi STED,13(8), 286-289.

Günlüsoy B., Süelözgen T., Tuna A., Minareci S. ve Ayder A.R. (2001). Empotans tedavisinde bükülebilir tip penil protez uygulanması - malleable penıle prosthesıs ımplantatıon ın the treatment of ımpotence. Türk Üroloji Dergisi, 27(1), 70-72.

İncesu, C. (2004). Cinsel işlevler ve cinsel işlev bozuklukları. Klinik Psikiyatrı Dergisi,3, 3-13.

Özgüven, İ.E. (1997). Cinsellik ve cinsel yaşam. Ankara: Pdrem Yayınları.

Yavaşçaoğlu, İ., Vuruşkan, H. ve Oktay, B. (2003). Erektil disfonksiyonlu hastalarda sildenafil sitratın klinik etkinliği ve güvenilirliği. Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Dergisi, 29(1), 15-18.

Serap ILGIN

Marmara Üniversitesi - Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.