Pdr Mi Psikoloji Mi ? - Kapsamlı Bir Karşılaştırma

pdr mi psikoloji mi, pdr psikoloji avantajları ve dezavantajları, pdr mi psikoloji mi daha iyi, pdr ve psikoloji arasındaki fark

Pdr Mi Psikoloji Mi ? - Kapsamlı Bir Karşılaştırma
30 Haziran 2017 Cuma 19:42

Pdr ( psikolojik danışmanlık ve rehberlik ) ve psikoloji iki farklı lisans alanı olarak karşımıza çıkıyor. Her ne kadar iki farklı lisans alanı olsa da çalışma alanları bakımından birbirine oldıkça yakın iki bölüm olduğunu görüyoruz. Şimdi iki bölümü çeşitli konular da karşılaştıralım ve pdr mi yoksa psikoloji okumak mı daha avantajlı bunun üzerine konuşalım.

Pdr ve Psikoloji Arasında Ne Fark Var ?

Pdr ve psikoloji arasındaki farkı kuramsal olarak incelediğimiz taktirde; Psikolojik Danışman dediğimiz kişinin daha ziyade "sağlıklı" kişilere danışmanlık yapan ve daha çok günlük ve hafif problemlere çözüm aradığını söyleyebiliriz. Ancak psikolog dediğimiz kişiler ise daha çok psikolojik olarak yardıma ihtiyaç duyan ve belirli psikolojik hastalıklara sahip kişilerin çeşitli terapötik yöntemler kullanarak iyileştirmeye çalışan kişiler olduğunu söyleyebiliriz. Bu bakımdan Psikolojik danışmanlar ve psikologlar arasındaki kuramsal fark temel olarakın psikologlar hem sağlıklı hem de psikolojik hastalıkları olan kişilerle çalışırken psikolojik danışmanların sağlık kişilerle çalışmak olduğunu söyleyebiliriz. Ancak bu durum günümüzde yani pratik uygulamada çok fazla görülmemektedir. Gerekli eğitimleri alan psikolojik danışmanlarında psikolog gibi sağaltıcı uygulamalarda bulundukları herkes tarafından bilinmektedir.

Hangisinin Çalışma Alanları Daha Geniş ?

Her iki bölüm de rehabilitasyon merkezleri, okullar, özel eğitim kurumları, özel şirketler vb.. gibi bir çok alanda çalışabilmektedir. İki bölümün çalışma alanları atasındaki en barız farkın psikologların özel ve devlet hastanelerinde çalışabilmeleri olduğunu söyleyebiliriz ancak pdr bölümü mezunları hastanelerde neredeyse hiç istihdam edilmemektedir.

Üniversitede Alınan Dersler

Psikoloji mezunları psikoloji ağırlıklı dersler alırlar. Ancak pdr mezunlarının müfredatının belirli bir bölümü öğretmenli derslerine ayrılmışır.

Unvan Konusu

Pdr bölümünden mezun olanlar Psikolojik Danışman, Psikoloji bölümünden mezun olanlar ise Psikolog ünvanı almaktadır. 

Yüksek Lisans

Psikoji bölümü mezunları yüksek lisans yaptıklarında uzman psikolog ünvanı almaktadır. Klinik psikoloji bölümünden yüksek lisans yapıldığı taktirde klinik psikolog ünvanı alırlar. Aynı şekilde pdr mezunları klini psikoloji bölümünden  yüksek lisans yaptıkları taktirde klinik psikolog ünvanı almaya hak kazanırlar.

Üniversitede Fakülte Farkı

Psikoloji bölümü fen, edebiyat fakültesinde ike pdr bölümü eğitim fakültesinde yer almaktadır. 

Hangisinin Maaşı Daha Yüksek ?

Pdr ve psikoloji mezunlarını maaş bakımında karşılaştırdığımızda çok büyük bir fark olduğunu söylenemez. Her iki meslek dalı da yaklaşık olarak aynı kurumlarda çalışabiliyorlar. Okullarda, rehabilitasyon merkezlerinde, özel eğitim kurumlarında ve özel şirketlerde bir çok iş olağanına sahipler ve genellikle benzer düzeyde maaşa sahipler.

Klinik Ya Da Danışma Merkezinde Çalışmak

Hem pdr hem de psikoloji mezunları kendilerine özel ofis açabiliyorlar. Elbetteki klinik ya da danışma merkezlerinde öncelik psikolog ya da klinik psilolglarda olsa da kliniklerdeki özel ofiste çalışan ve danışan alan bir psikolog ve psikolojik danışmanı karşılaştırdığımızda gözle görülür bir far bulunmamakta. Çünkü özel kurumlarda çalışırken danışan bulabilmek tamamen o kişinin mesleki yeterliliklere bağlı bir durumdur. Eğer insanlar sizden fayda görüyorlarsa size gelmeye deva medecekelr ve sizi başkalarına da tavsiye edecektir. Dolayısıyla özel kurumlarda göreceğiniz danışan ve buna bağlı olarak kazanacağınız ücret neredeyse tamamen psikolojik danışman ya da psikolog olduğunuza bakmaksızın sizin mesleki yeterliliklerinize, aldığınız eğitimlere, insanlara sağladığınız faydaya ve mesleğinizi ne kadar iyi yaptığınıza bağlıdır.

Psikoloji Mezunuyum Ama Okullarda Çalışabilir Miyim ?

Evet. Okullarda psikolog olarak çaşıabileceğiniz gibi çeşitli kurumlardan alacağınız pedagojik formasyon belgesi ile okullarda rehber öğretmen olarak çalışabilirisiniz.

Pdr Okudum Ama Psikolog Olabilir Miyim ?

Evet. Son çıkan yasalara göre pdr lisans mezunu kişiler klinik psikoloji alanında yüksek lisans yaptığı taktirde "klinik psikolog" ünvanı alarak psikolog olmaya hak kazanmaktadır.

Bu yazımızda pdr mi psikoloji mi ? sorusuna cevap aradık. Sorularınız için iletişim kısmında bizimle iletişime geçebilir, aşağıdaki yorumlar kısmına mesajınızı bırakabilirsiniz.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Elif -Lise 2 - 1 yıl önce
dünden beri tam olarak bunları arıyordum ve sonunda bu sitede buldum tşk :)