Psikolojik Danışmada Terapötik Koşullar: Yüzleştirme

psikolojik danışmada terapötik koşullar yüzleştirme, psikolojik danışmada yüzleştirme, yüzleştirme psikoloji, danışan nasıl yüzleştirilir, terapötik koşullar yüzleştirme

Psikolojik Danışmada Terapötik Koşullar: Yüzleştirme
10 Şubat 2017 Cuma 13:09

Psikolojik danışma süreci birçok aşamadan geçmektedir. Bu aşamalarda bireyi tanıma, anlamaya çalışma, anladıklarımızı yansıtma, içgörü kazandırma gibi özellikler ön plandadır. Bu süreç içinde olması gereken koşullar bulunmaktadır. Bunlar; saygılı olma, saydam olma, empati kurma vb. şeklinde sıralanabilir. Ancak öyle bir koşul vardır ki sürecin en can alıcı noktasıdır: Yüzleştirme.

Psikolojik danışma ortamında, psikolojik danışmanın danışana saygısını kaybetmeden, empati kurarak zamanlamanın iyi olduğu, kendisi olmadan danışanın ideal benliğiyle gerçek benliği ve/veya sözel anlatımıyla davranışı arasındaki çatışmalarını, tutarsızlıklarını, çelişkilerini ortaya koyma süreci yüzleştirme olarak tanımlanabilir (Voltan Acar, 2015).

Yüzleştirme de diğer koşullar gibi iyi bir terapötik ilişki kurulduğunda oluşmaktadır. Bunun alt yapısında da danışanın kendini güvende hissetmesi vardır. Danışan kendini güvende hissettiği takdirde kendini rahat ifade etmeye başlayacaktır. Süreç ilerledikçe de daha iyi bir terapötik ilişki kurulacak, yüzleştirmeye doğru gidilecektir. Yüzleştirme süreçteki en son aşamadır. Diğer koşullar gerçekleştirildikten sonra danışanın kendisini hazır hissettiği anda yüzleştirme yapılmalıdır. Eğer danışan kendini hazır hissetmiyorsa yüzleştirme yapılmamalı, konuşmak istemediği konular üzerinde ısrarcı olunmamalıdır.

Yüzleştirmede kullanılan dil önemlidir. ''Ben'' dilini kullanmak gerekir. Kurulan cümleler davranışı ve duyguları betimlemelidir. Danışan ifade edilen cümleleri doğru ve net bir şekilde anlamalıdır. Danışanın algıladığı duygu ve düşüncelerin doğru olduğu teyit edilmelidir. Bu duygu ve içerik yansıtması tekniğiyle yapılabilir.

Yüzleştirme kendi içerisinde ikiye ayrılmaktadır: Sorumluluk yüklenerek yapılan ve sorumsuzca yapılan yüzleştirme.

Sorumluluk yüklenerek yapılan yüzleştirmenin özellikleri:

1) Empatiyle yapılır. Danışana saygı iletilir, ona kendisinin önemsendiği mesajı verilir.

2) Danışanın davranışını keşfetmesi için bir davet niteliğindedir.

3) Danışanın kullanılmamış, farkında olmadığı kaynaklarını ve güçlerini keşfetmesi için bir davet niteliğindedir.

4) Kesin olmamalıdır.

Psikolojik danışmada terapötik süreç için sorumluluk yüklenerek yapılan yüzleştirme geçerlidir.

Sorumsuzca yapılan yüzleştirmenin özellikleri:

1) Danışana dikkate alınmadığı mesajı verilir.

2) Danışanı cezalandırıcı niteliktedir.

3) Danışanı suçlayıcıdır ve yetersizliklerini ortaya çıkarır.

4) Kesin ve itham edicidir.

Bu tür yüzleştirmeleri asla kullanmayınız (Voltan Acar, 2015).

Yüzleştirme koşulunun psikolojik danışma sürecinin en son aşama olduğunu belirtmiştik. Bu aşamadan sonra danışan içgörü kazanır ve danışma sürecinin sonlarına doğru gelinir.

Sonlandırmanın zamanı danışandan danışana fark göstermektedir. Genel olarak bakıldığında psikolojik danışma ilişkisini sonlandırma, danışanların algısına göre değişmektedir. Kimisi için çok güzel bir ilişkinin kaybolmasını kimisi için de  özgür bırakılmayı ifade edebilir.  Danışanın algısının olumlu olması için psikolojik danışmanın öncesinde danışanı sonlandırmaya hazırlaması gerekmektedir. Bunun ne zaman olacağını psikolojik danışman öngörmelidir ve bunu kademe kademe yapmalıdır. Psikolojik danışman, danışmaya ihtiyaç duymayacağı zamana kadar bunu iyi bir şekilde yapmalı ve zamanı geldiğinde danışmayı sonlandırmalıdır (Cormier, S. ve Hackney, H., çev., 2015).

Kaynakça:

Acar, Nilüfer V. (2015). Yeniden terapötik iletişim. (12. Baskı). Ankara: Nobel Yayıncılık.

Cormier, S. & Hackney, H. (2015). Psikolojik danışma stratejiler ve müdaheleler. (3.Baskı). (S,Doğan,çev.).  Ankara: Pegem Akademi.

Tuğba BAYRAM

İstanbul Kültür Üniversitesi - Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü/ 4. sınıf


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Selim - 6 ay önce
Paikoloji Bölümü'nü özel okusam en kotu yılda kaç lira öderim