Psikolojik Danışmada Terapötik Koşullar: Somutluk

psikoterapide somutluk ilkesi, psikolojik danışmada somutluk

Psikolojik Danışmada Terapötik Koşullar: Somutluk
28 Aralık 2016 Çarşamba 09:27

Psikolojik danışma sırasında danışmanın sahip olması gereken bazı beceriler vardır. Bu becerilerden biri somutluktur. Somutluk, danışanın duygu ve düşüncelerini duyu organlarıyla hissedilebilir hale dönüştürmek ve yaşadıklarını, hissettiklerini daha iyi algılamasına yardımcı olmaktır. Bu danışandan da istenebilir, danışman yardımıyla da ortaya çıkabilir.

Somutluk, danışanın duygu ve düşüncelerini duyu organlarıyla hissedilebilir hale dönüştürmek ve yaşadıklarını, hissettiklerini daha iyi algılamasına yardımcı olmaktır. Bu danışandan da istenebilir, danışman yardımıyla da ortaya çıkabilir. Örneğin, danışan bir duygusundan bahsederken veya bu duyguyu tanımlayamazken danışman danışandan duygusunu bir şeye benzetmesini isteyebilir. Danışan duygusunu herhangi bir şeye benzettiğinde ne yaşadığını çok daha iyi anlayacaktır. Danışana göre bu umduğundan daha büyük ya da daha küçük olabilmektedir. Böylelikle somutlaştırdığı duygu ya da düşünce danışana daha yakın olacak ve onu daha rahat kabullenebilecektir. Eğer danışan herhangi bir şeye benzetemezse danışman burada danışana yardımcı olabilir. Danışman danışanın neler yaşadığını anlayabiliyorsa yani empati yapabiliyorsa bunu danışana yansıtabilir. Danışan iki türlü de kendisini anlamaya başlayacaktır.

Psikolojik danışma sürecinin dayandığı belli noktalar mevcuttur. Bu önemli noktalardan biri bahsettiğimiz somutluktur. Danışma sürecinin temelini oluşturan taşlardandır. Çünkü danışan danışmana soyut dünyasıyla gelir. Amaç, bu dünyayı somutlaştırmak ve dünyanın yaşanabilir hale gelmesini sağlamaktır. Danışanın dünyasındaki ifadeler kimi zaman onun yanlış algıladıklarıdır. Somutlaştırmaya başlanıldığında bu algılar doğru olarak kodlanmaya başlar. Doğru kodlanan algılar ise danışanın asıl probleme doğru odaklanmasını sağlar.

Psikolojik Danışman Somutluk İlkesini Nasıl Kullanır?

Psikolojik danışmanın somutluk ilkesini göstermesinin farklı tarzları vardır. Bunları örneklerle birlikte gösterelim:

1) Danışan: İnsanlar beni çok öfkelendiriyor.

 Psikolojik danışman: Buna örnek verebilir misin?

Bu örnekte görüldüğü gibi danışman durumu daha da özele indirgemeye çalışmış ve içinde bulunduğu duruma dair örnek istemiştir.

2) Danışan: İnsanlar beni çok öfkelendiriyor.

Psikolojik danışman: Hmmm, öfke...         

Bu örnekte danışman anahtar kelimeye vurgu yapmıştır. Bunu söyledikten sonra danışan muhtemelen konuya devam edecek, konuyu daha da açacak ve somutlaştıracaktır.

3) Danışan: İnsanlar beni çok öfkelendiriyor.

Psikolojik danışman: Kim bu insanlar?

Bu örnekte danışman hangi insanların ona öfke yaşattığını açmasını isteyerek insanlar kavramını daha da somutlaştırarak problemin asıl yaşandığı kişiye doğru inmeyi amaçlamıştır.

4) Danışan: İnsanlar beni çok öfkelendiriyor.

Psikolojik danışman: İnsanlar ne yapıyor da seni öfkelendiriyor?

Danışman burada da yapılan işe odaklanmış ve danışanın hangi durumlar karşısında öfke duygusunu hissettiğini öğrenmeye çalışmıştır (Voltan Acar, 2015).

Bahsedilen bu dört örnekte psikolojik danışmanın farklı yollardan somutlaştırma tekniğini kullandığı görülmektedir. Örneklere bakıldığında doğru ya da yanlış diye bir ifade kullanmak doğru olmayacaktır. Çünkü hepsinin amacı farklıdır. Bu sorular danışanın ihtiyacına göre değişebilmektedir. Bunun kararını da psikolojik danışman verecektir.

Somutluk, genel olarak belirsizlik durumlarında kullanılmaktadır. Belirsizlik ise insanlarda kaygıya yol açmaktadır. Doğal olarak kaygıyla gelen bir danışanda somutlaştırma tekniği olmazsa olmazdır. "Somutluğu sadece kaygıyla ya da belirsizlikle gelen danışanlarda kullanmak gerekir." diye bir cümle kurmak doğru değildir. En başında denildiği gibi, somutluk koşulu psikolojik danışmanın temel taşlarındandır.

Kaynakça:

Acar, Nilüfer V. (2015). Yeniden terapötik iletişim. Ankara: Nobel Yayıncılık.

Psikolojik Danışmada İlke ve Teknikler Ders Notları

Tuğba BAYRAM

İstanbul Kültür Üniversitesi - Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü/4. sınıf


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ayşe - 2 yıl önce
çalışma ekonomisini aöften okuyorum psikoloji yüksek lisans ve doktora programını tamamlamam psikolog ünvanı almam için yeterli midir? ve doktora programı kaç yılda biter acaba