Psikolojik Danışmada Terapötik Koşullar: Kendini Açma

terapötik koşullar kendini açma, psikolojik danışmanın kendini açması, psikolojik danışmada kendini açma

Psikolojik Danışmada Terapötik Koşullar: Kendini Açma
01 Şubat 2017 Çarşamba 15:54

İnsanların temel ihtiyaçları vardır. Bu ihtiyaçlardan en önemlilerine beslenme, barınma, sevme, sevilme ve giyinme örnek olarak gösterilebilir. Ancak bunlarla birlikte insanların birbirleriyle de iletişim kurması gereklidir. Bu da önemli bir ihtiyaçtır. Tüm bireylerin farklı özelliklere sahip olduğunu düşündüğümüzde her bir bireyle farklı iletişim biçimi kurabileceğimizi de söyleyebiliriz. Dolayısıyla iletişim kurabilmek için kişinin önce kendisini tanıması gereklidir. Kişi kendini tanıdıktan sonra insanlarla daha rahat iletişim kuracaktır.

Her kendini tanıyan birey çok güzel iletişim kurar demek de pek doğru değildir. İletişim kurarken de sahip olunması gereken birtakım özellikler vardır. Tıpkı bir danışan ve psikolojik danışman gibi. Psikolojik danışmanın sahip olması gereken birtakım özellikler daha önceki makalelerimizde yer almaktadır: saygılı olma, empati kurma gibi... Danışanıyla iyi iletişim kurmak da psikolojik danışmanın sahip olması gereken özelliklerden biridir. İyi bir iletişim kurulduğunda terapötik ilişkinin temeli de atılmaya başlanmış demektir. Terapötik ilişkinin de beraberinde getirdiği terapötik koşullar bulunmaktadır. Bu koşullardan biri de kendini açmadır. Kendini açma koşulu da iyi bir ilişki kurulduğu takdirde gerçekleşmektedir. Danışan ve danışman kendini iyi ifade ettiği durumda sağlıklı bir ilişki kurulmaktadır.

Genellikle ''kendini ifade etme'' terimi yüz yüze ve isteyerek yapılan sözlü ifade anlamına gelir. Yine de kendinizi ifade edebileceğiniz birçok başka yol da vardır ve bunlar arasında şunlar yer alır: Sesli mesajlarınız ve beden diliniz, müsait olma durumunuz, ofis dekoru, telefon, yazılı ve e-mail yoluyla iletişim ve hatta ücret aralığınız (Jones, Çev. Sart, 2015).

Psikolojik danışman, psikolojik danışma sürecinde danışanın kendisini açmasını ve duygularının, düşüncelerinin boşalmasını sağlamayı amaçlamaktadır. Böylelikle danışan içgörü kazanacak, kendisini yalnız hissetmeyecektir. Danışana yardımcı olmak ve kendisini daha iyi açmasını ve yalnız hissetmemesini sağlamak amacıyla psikolojik danışman da kendisini açabilmektedir.

Psikolojik danışmanın duygu ve yaşantılarını paylaşması istendik bir davranıştır. Ancak fikir ve değerler konusunda kendini açma tehlikeli olur. Şöyle ki, değer ve fikirler iletilirken empoze etme söz konusu olabilir. Kendini açmada da diğer koşullardaki gibi etkileşim, etki-tepki işidir. Şöyle ki, psikolojik danışmanın kendini açması danışanın yalnız olmadığını hissetmesinin ötesinde örnek bir davranış niteliğindedir. Bir başka ifadeyle psikolojik danışmanın kendini açması danışan için bir model olur ve danışan da kendini açabilir (Voltan Acar, 2015).

Kendi açma koşuluna örnek olarak şu cümleleri gösterebiliriz:

Danışan: Sizin annenizle olan ilişkileriniz nasıldı?

Psikolojik danışman: Annemi hatırladıkça içime bazen sıcaklık, bazen de kızgınlık dolar. Çünkü benim annem de seninki gibi hem fedakar hem otoriterdir (Voltan Acar, 2015).

Burada danışan psikolojik danışmanın annesiyle olan ilişkisini merak etmiş ve ondan bu konuyla ilgili kendisini açmasını istemiştir. Psikolojik danışman da sorunun cevabını vererek kendi duygularını, düşüncelerini danışanıyla paylaşmıştır. Böylelikle danışan kendisini yalnız hissetmemiştir.

Psikolojik danışmada terapötik koşullardan kendini açma önemlidir. Sürecin gidişatını değiştirebilmektedir. Danışan kendisini ne kadar çok açarsa süreç o kadar hızlı ilerlemektedir.

Kaynakça:

Jones, R. N. (2015). Temel psikolojik danışma becerileri. (G. Sart, Çev.). Ankara: Nobel Akademik Yayıncılık.

Voltan Acar, N. V. (2015). Yeniden terapötik iletişim. (12. baskı). Ankara: Nobel Akademik Yayıncılık.

Tuğba BAYRAM

İstanbul Kültür Üniversitesi - Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü/4. sınıf


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.