Psikolojik Danışmada Terapötik Beceriler: Konuşmaya Açık Davet

konuşmaya açık davet, konuşmaya açık davet nedir, psikolojik danışmada konuşmaya açık davet, terapötik beceriler konuşmaya açık davet

Psikolojik Danışmada Terapötik Beceriler: Konuşmaya Açık Davet
15 Mayıs 2017 Pazartesi 19:21

Psikolojik danışma; danışan ve danışmanın karşılıklı etkileşimiyle oluşan, danışanın yaşamındaki belirli sorunlarıyla başa çıkabilmesini sağlayan gelişim sürecidir (Egan, 2011). Danışma sürecinin sağlıklı bir şekilde ilerleyebilmesi için psikolojik danışmanın bazı becerilere sahip olması gerekmektedir. Bu becerilerden biri ‘konuşmaya açık davet tir.

Konuşmaya açık davet, danışanın duygu ve düşüncelerini daha iyi ifade edebilmesi için kullanılan soru sorma becerisidir. Danışanın sorduğu bu açık uçlu sorular seansı başlatmak, danışanın duygularını ve düşüncelerini açığa vurmasını sağlamak, belirli bir konuya odaklanmak gibi birçok işleve sahiptir. Aynı zamanda somutluk, ilişkinin şimdi ve buradalığı, yüzleştirme gibi terapötik koşulları yerine getirmede de kullanılmaktadır.

Peki Konuşmaya Açık Davet Soruları Nelerdir/Nasıl Kullanılır?

> “ Geçen haftadan bu yana neler yaşadın? ” = Psikolojik danışman burada danışana serbest bir soru sorarak danışanın kendini açmasını amaçlamıştır.

> “ Bugün neler konuşmak istersin? ” = Danışanın da bu süreçte etkin olduğunu hissettirmiştir.

> “ Baban sana bağırdığında neler hissettin / şu anda neler hissediyorsun? ” = Danışman danışanın duygularını ifade etmesini sağlamak ve şu anki farkındalığını artırmak istemiştir.

> “ Bu konuyu örneklerle açıklayabilir misin? ” = Danışanın düşüncelerini somutlaştırmayı ve düşüncelerinin danışan açısından daha anlaşılır hale getirilmesini amaçlamıştır.

> “ Öfkelendiğinde neler yaparsın? ”

> “ Kardeşinle olan problemde bu hafta ne gibi gelişmeler oldu? ”

Soru Sorarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

1) Danışma süreci, fayda sağlamayacak sorular sorularak salt bilgi toplama üzerine kurulmamalıdır.

2) Özellikle ilk seansta konuşmaya açık davet becerisi dikkatli kullanılmalı danışana art arda sorular sorulmamalıdır. Sürekli soru cevap çerçevesinde ilerleyen bir görüşmede danışan süreci yanlış anlayabilir ve bu durum onda ‘ sorguya çekiliyormuş hissi’ yaratabilir.

3) Danışman kişisel meraklarını danışma ortamına taşımamalı, değerli olduğunu düşündüğü soruları danışana yöneltmelidir.

4) Açık uçlu sorular sorulmalıdır. Bir başka ifadeyle danışanın sadece ‘evet veya hayır’ gibi kısa cevaplar veremeyeceği sorular danışmayı daha ileriye taşımaktadır. Örneğin “ Erken emekliliğe karar verdiğine göre, planların var mı? ” yerine “ Erken emekliliğe karar verdiğine göre, geleceğe dair ne planların var? ”diye sormak danışanın kendini daha iyi anlatmasına yardımcı olacaktır (Egan, 2011). 

Kaynakça:

Egan, G. (2011). Psikolojik danışma becerileri. (Ö. Yüksel, çev.) İstanbul: Kaknüs Yayınları.

Psikolojik danışma ve rehberlik alan bilgisi- alan eğitimi. (2016). Ankara: Pegem Akademi.

Feyza SALI

Marmara Üniversitesi - Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü/ 3.sınıf


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.