Psikolojik Danışmada Danışana Dikkatini Verme

danışana dikkatini verme, danışanla terapötik ilişki kurma, terapötik ilişkiyi engelleyen nedenler, danışandan dikkati ayırmamak için ne yapmalıyız

Psikolojik Danışmada Danışana Dikkatini Verme
24 Şubat 2017 Cuma 21:52

Psikolojik danışma, danışanın kendine dair fikirlerinin oluştuğu veya ortaya çıktığı bir süreçtir. Bu süreç içerisinde psikolojik danışmanın sahip olması gereken bazı beceriler vardır. Bunlara temel danışmanlık becerileri de denilmektedir. Temel danışmanlık becerileri danışan ile danışman arasındaki ilişkiyi, bağı kuvvetlendirir. Bu temel becerilere dinleme, soru sorma, müdahale ve üst bilişsel düşünme gibi beceriler örnek olarak gösterilebilir (Jones, 2015).

Psikolojik danışmanın bahsettiğimiz temel becerilere sahip olabilmesi, danışma sürecini iyi yönetebilmesi ve iyi bir terapötik ilişki kurabilmesi için en temel bir özelliğe sahip olması beklenmektedir: Danışanına dikkatini vermesi. Psikolojik danışman danışanını dikkatli dinlediği takdirde onu gerçekten anlayabilir, ayrıntıları yakalayabilir, güzel soru sorabilir, üst bilişsel düşünebilir ve uygun müdahaleyi yapabilir.

Psikolojik danışman, dikkatli olmalı ve danışanına dikkatli olduğunu, onu anladığını doğru bir şekilde iletmelidir.

Psikolojik danışman danışanına dikkatini verdiğini nasıl iletir?

-Yüz ifadeleri ile,

-Göz teması ile,

-Beden duruşu ve hareketleri ile,

-Sözel tepkileri ile iletir.

Dünyadaki bütün insanların yüzünde aynı tepkiyi oluşturan beş duygu vardır: Mutluluk, tiksinme, korku, üzüntü ve şaşkınlık. Dünya'nın neresine gidersek gidelim, her insan bu duyguları yaşadığında suratında aynı ifade belirir. Bunların dışında oluşturduğumuz 10 bin farklı yüz ifadesi vardır. İnsanlar birbirlerini tanıdıkça bu daha da net anlaşılır.

Psikolojik danışmanın danışana dikkatini vermesini engelleyen durumlar nelerdir?

-Yargılayıcı olma

-Ön yargıları olma

-Danışanları sınıflandırma

-Olaylara dikkati verme

-Sempati duyma

-Sözünü kesme (Cormier, S. ve Hackney, H., çev., 2015).

Psikolojik danışmanın dikkatini verdiğini gösteren ögeler ve dikkatini vermesini engelleyen ögeler kültürden kültüre fark göstermektedir. Bazı kültürlerde göz teması kurmak saygı olarak algılanırken bazı kültürlerde saygısızlık olarak algılanmaktadır. Psikolojik danışman bunu bilmeli ve ona göre hareket etmelidir.

Bahsedilen engeller aslında sadece bir psikolojik danışmanın değil, diğer bütün insanların da iletişimini olumsuz etkileyen unsurlardır. Danışan, danışmaya genel olarak etrafında böyle insanlar olduğu için gelmektedir. Karşısında etrafındaki insanlardan farklı olan bir kişi bulmadığında, danışmaya büyük olasılıkla devam etmeyecektir. Bu sebeple psikolojik danışman bu engelleri aşmalı ve dikkatini verme dediğimiz en temel beceriye sahip olmalıdır.

Kaynakça:

Cormier, S. & Hackney, H. (2015). Psikolojik danışma stratejiler ve müdaheleler. (3.Baskı). Ankara: Pegem Akademi Yayıncılık.

Jones, R. N. (2015). Temel psikolojik danışma becerileri. (G. Sart, Çev.). Ankara: Nobel Akademik Yayıncılık.

Tuğba BAYRAM

İstanbul Kültür Üniversitesi - Psikolojik Danışma ve Rehberlik/4. Sınıf.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.