Oyun Terapisi Nedir?

oyun terapisi nedir, oyun terapinin tarihçesi, oyun terapisinin temelleri, oyun terapisinde kullanılan malzemeler, oyun terapisi odası nasıl olmalı

Oyun Terapisi Nedir?
01 Haziran 2017 Perşembe 18:34

Psikoterapide bu zamana kadar pek çok yöntem ve kuram ortaya konmuştur. Konu, çocuklarla çalışmak oluduğunda bunlardan en çok akla geleni oyun terapisidir. Oyun Terapisi Derneği'nin tanımına göre "eğitim almış oyun terapistlerinin, çocukların psikososyal sorunlarına karşı durmada ya da çözmelerinde ve sağlıklı büyüme ve gelişimi için yardımcı olmak, oyunun terapötik gücünden faydalanıp kişiler arası bir süreç oluşturmak için geliştirilmiş kuramsal bir yaklaşımdır (Oyun Terapisi Derneği, t.y.). Başka bir deyişle, oyun terapisinin diğer kuramlarla geliştirilip güçlü temeller üzerine kurulu bir terapötik yaklaşım olduğunu anlayabiliriz (Schaefer, 2013).

 Oyun Terapisinin Kısa Tarihçesi

 Sigmund Freud küçük Hans ile yaptığı bir çalışması terapötik oyunun psikoterapi tekniğine değinen ilk kişi olmuştur (Freud, 1909, Akt:  Schaefer, 2013). Freud 'a göre oyunun üç temel işlevi bulunmaktadır. Bunlar; kişinin kendisini serbestçe ifade etmesi, isteklerin   gerçekleştirilmesi ve kişinin yaşamış olduğu travmatik olayların üstesinden gelmesini gerektiğini düşünür (Schaefer, 2013).

 Melanie Klein ise oyun terapisinde psikanalitik kuram çerçevesinde ilerleyerek oyunun kullanılması gerektiğini söyleyen kişi olmuştur. Oyunun  kişinin bilinçdışı malzemesinden yararlanıp yüzeye çıkmasında yardımcı olduğunu söyler. Ve böylelikle bastırılmış arzu ve çatışmaların yüzeye çıkmasını sağlamak için kişiye kendi gereksinimlerini ve sorunlarını anlaması konusunda yardım edilir (Klein, 1955 Akt: Schaefer, 2013).

 Bir başka taraftan ise psikanalist kuram çerçevesinde ilerleyen kişi Anna Freud olmuştur. Çocuk psikanalizini kullanarak çocuk terapisinin  alanının genişletilmesinde katkıda bulunmuştur. Psikanalizler için çocuk ile terapisttin güçlü bir ilişki içinde olması gerektiğini söyler (Schaefer,  2013).

Virginia Axline 21. yüzyılın ortalarında oyun terapisine birey merkezli ve insancıl bir bakış açısı getirmiştir. Terapötik değişim için üç tane önemli unsur ortaya koymuştur. Bunlar; empatik anlayış, gerçekçilik ve koşulsuz olumlu kabul etmedir. Axline oyunun, çocukların kendilerini ifade etmede kelimelerden daha güçlü olduğunu belirtmiştir (Schaefer, 2013).

Oyun Terapisinin Kullanımı

Oyun terapisinin danışanları; bebekler ve yeni yürümeye başlayan çocuklar; okul öncesi çocuklar ya da ilkokul ve lise öğrencileri oyun terapisi için danışmaya gelebilirler. Danışanlar farklı sosyoekonomik düzeylerde olabilmekte ve evsiz çocuklarda buna dahildir. Yetişkin ve yaşlılarda da oyun terapisi kullanılabilmektedir (Schaefer, 2013).

Oyun terapisi için gerekli ortamlar konusunda çok esnek bir yaklaşımdır. Bir çanta dolusu malzeme ile ya da doğal bir afetten sonra prefabrik bir evde de oyun terapisi gerçekleştirilebilir. Uygulanacağı mekanlar; klinik, özel bir ofis ayakta tedavi, hastane, oyun parkları ya da bir okul olabilir (Schaefer, 2013).

Oyun Odası ve Önerilen Malzemeler

Terapistin kullandığı kurama ve terapi mekanına göre oyun odasının nasıl dizayn edileceği değişiklikler gösterebilir. Oyun odasında kolay temizlenebilen oyuncaklar ve materyaller kullanıması tercih edilmelidir. Kullanım kolaylığı açısından malzemeleri kolay bulmak ve yerleştirmek için oyuncaklar için ayrılmış raflar, yedek oyuncaklar için dolaplar, çocuk ve yetişkinlere göre dizayn edilmiş mobilyalar kullanılmalıdır. Terapist farklı amaçlar için kullanacağı malzemeleri birbirinden bağımsız alanlara ayırması gerekir. Örneğin; kumla ve suyla oynanacak alanları vinille, farklı malzemeler ile kullanılacak alanları halıyla döşenebilir. Kısaca; oyun odasında kullanılacak her bir malzeme, oyuncak ve alanlar bir terapötik amaç dahilinde olmalıdır (Schaefer, 2013).

Oyun Terapisinde Sınır Koymak

Terapist ve çocuğun sağlıklı bir şekilde ilişki kurması için sınır koymak önemli ve gereklidir. Sınır koymanın genel amacı sürecin bir o kadar gerçek yaşam ile bağdaşmasını kolaylaştırmak içindir. Sınır getirmenin süreç için kolaylık sağlaması için üç tane terapötik amacı vardır. Bunlar;

*Terapötik ilişkiyi sağlamak

*Çocuğun istek ve arzularına göre kendini kontrol altına almayı öğrenmesine yardımcı olmak

*Terapist ve çocuk arasındaki güven ilişkiyi korumak (Öğretir, 2008)

Oyun Terapisine Hangi Durumlarda Başvurulur?

Dikkat Eksikliği

Takıntılar

Hiperaktivite  

Kardeş Kıskançlığı

Korku ve Kaygılar

Cinsel / Fiziksel / Duygusal İstismar Travmaları

Öfke Kontrolü Problemleri

Yemek Yeme Problemleri v.b.

(Bakır, 2014)

Oyun terapisi çocuğun kendini daha iyi ifade edebilmesi için kuramsal yapı çerçevesinde terapötik amaçlara göre ilerleyen güçlü bir yaklaşımdır. Oyun terapisini kullanacak psikologlar, psikolojik danışmanlar, sosyal hizmetler v.b oyun terapisini kullanacak bilgi beceriye sahip önemli bir araç konumundadır. Oyun terapisinin daha yaygınlaşması ve geliştirilebilmesi için eğitim programları, okul öncesi eğitimler gibi çalışmalar yapılması gereklidir (Öğretir, 2008).

Kaynakça:

Bakır, E. (30 Mayıs 2014). Oyun Terapisi Nedir. http://www.doktoramcam.com/oyun-terapisi-nedir/  (30 Mayıs 2017).

Öğretir, A. D. (2008). Oyun ve oyun terapisi. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Sanatlar Eğitim Fakültesi Dergisi, 22, 94-100.

Schaefer, C. E. (2013). Oyun terapisinin temelleri. (B. Tortamış Özkaya, Çev.) Ankara: Nobel Akademik Yayıncılık.

Oyun Terapileri Derneği (t.y). Oyun Terapisi Hakkında. 1 Nisan 2010, www.oyunterapileriderneği.org

Psikolojik Danışman Elif KABAK                             


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.