Emdr Terapi Nedir?

emdr terapi nedir, emdr tarihçesi, emdr nasıl uygulanır, emdr tedavisi ne kadar sürer, emdr kimlere uygulanır, emdr nedir, emdr ne demek

Emdr Terapi Nedir?
03 Temmuz 2017 Pazartesi 18:35

Son zamanlarda kullanılan tekniklerden biri olan ve travma alanında etkinliği kanıtlanmış bütünleyici bir bir psikoterapi yaklaşımıdır. EMDR (Eye Movement Desensitization and Reprocessing) yani " Göz Hareketleri ile Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşlemleme anlamına gelir. Emdr tedavisinin diğer kullanım alanları somatik rahatsızlıklar, zihinsel sağlık problemleri ve psikiyatrik bozukluklar alanında başarısı kanıtlanmıştır (Ada Terapi Merkezi, t.y.).

Emdr'nin Tarihçesi

Shapori tarafından 1980'lerde geliştirilen bir yaklaşımdır. Travma sonrası stres bozuklukları alanında kullanılmaya başlanmıştır. Etkili ve kısa süreli bir müdahale olduğu için daha sonra psikotik bozukluklar ile kullanım alanı genişlemeye başlar (Yaşar ve diğerleri, 2017).

Dr.Francine Shapori tesadüf eseri göz hareketleri ile stresi ve rahatsız edici düşünceleri uzaklaştırdığını farketti. Birçok kişi üzerinde bilimsel açıdan geçerliliği kanıtlanan çalışmaları bulunmaktadır. 1980'lerden itibaren günümüze kadar geliştirilerek birçok alanda kullanılmaya başlayan bir yaklaşım haline gelmiştir (Özel, 2016).

Emdr Tedavisi Kullanımı

Adaptif Bilgi İşleme tekniğe göre beynimiz; günlük deneyimlerimiz sayesinde bilgi işlenir bir sonraki yaşanacak deneyime kadar işlevsel hale dönüşmesini sağlar. Düşünce, duygu, imge, ses, tat, koku vb. bilgiler beynimizde işlevsel bütünlük sağlayarak öğrenmeyi gerçekleştirir. Bahsettiğimiz bu döngü sağlıklı bir şekilde gerçekleşirse hayata uyum sağlayan bir mekanizma meydana gelir. Travma ya da yaşanan kötü bir olay sonucunda ortaya çıkan rahatsız edici düşünceler kişiyi deneyimleri sonucunda sağlıklı bir şekilde bütünleştiremiyorsa bağlantı sağlanamaz ve akıl sağlığı açısından uygun olmayan düşüncelere sebep olabilir (Özel, 2016).

EMDR'a göre günlük hayatta uyum bozan, işlenmemiş yani sağlıklı öğrenme gerçekleşemeyen anıların altında olumsuz düşünce, duygu ve kişisel farklılıklar yatar. Zamanında sağlıklı bir şekilde bütünleşemeyen deneyimler, öğrenimler kişide olumsuz düşünce (benden hiçbir şey olmaz) olumsuz duygu (başaramama endişesi) olumsuz somatik tepkiler ( baş ağrısı, karın ya da mide ağrısı) bugünkü olayları tetiklemektedir. Bu duygu ve düşüncelerin oluşmasında ise kazalar, doğal afetler, istismar, savaş, kayıp diğer bir tarafdan ise günlük hayatta aile, arkadaş ve okul tarafından olumsuz olaylara maruz kalma işlenmemiş anılar arasındadır (Özel, 2016).

İşte EMDR bu noktada beynimizin zamanında sağlıklı bir şekilde öğrenme yapmayan duygu ve düşünceleri tedavisi konusunda yardımcı olur. EMDR sayesinde semptomları ortadan kaldırmak yerine yeni bir bakış açısı yeni bir duygu ve düşünce ortaya çıkarır. Kişinin günlük hayatına, kişilerarası iletişimine ve dünya görüşüne farklı açılardan bakmasına yardımcı olur (Özel, 2016).

Emdr Nasıl Uygulanır

EMDR'da 3 yönlü bir terapi süreci vardır. Bunlar; şimdiki zaman, gelecek zaman ve geçmiş zamandır. 8 aşamalıda bir gelişim evresi vardır. Bu aşamalarda ilk 2 evre 1.seansta uygulanırken diğer evreler danışananın yaşadığı travma ile doğru orantılı bir şekilde olumsuz duygularla başa çıkmadaki becerisiyle alakalıdır. 3 yönlü aşamada ise hedef; danışanın şimdiki zamanda yaşadığı semptomları tedavi etmek, gelecek zamanda deneyimleyeceği bilgileri olumlu hale getirmek ve geçmiş zamanda yaşanılan deneyimleri duyarsızlaştırmaya yönelik bir süreçtir (Kavakçı., Doğan., Kuğu., 2010).

Emdr Terapi Kaç Seans Sürer

EMDR terapisi bugünkü kaynaklara bakıldığı zaman ‘kısa süreli terapiler’ kısmında yer almaktadır. Seans hakkında belli bir sayı yoktur. Ancak danışanın yaşadığı travmatik olay, şimdiki zamandaki etkisi, maruz kaldığı süre ile ilgili bağlantılı olmakta ve değişebilmektedir (Özel, 2016).

EMDR Kimlere Uygulanır, Uygulanmaz

EMDR terapisi için başvurabilecek kişiler şunlardır;

Majör Depresyon

Borderline Kişilik Bozukluğu

Bağımlı Kişilik

Dissosiyatif Bozukluğu

Yeme Bozukluğu

Somatizasyon Bozukluğu

Madde Bağımılılığı

Narsistik Kişilik

(Şar, 2014)

EMDR terapisi bazı durumlarda uygulanmaz. Bunlar;

Akut Psikotik Bozukluk

Organik Beyin Sendromu

Duygulara Tahümmülde Zayıf ve İnstabil Olması

İnstabil Koroner Kalp Rahatsızlığı

(Şar, 2014)

Kimler Emdr Tedavisini Uygulayabilir

Psikoterapist olan herkes EMDR tedavisini uygulayabilir. Fakat mesleki yeterlilik bakımından ise; Uluslararası EMDR Enstitüsü tarafından verilen uygulamalı eğitimlere katılan ve sertifika (diploma) almaya hak kazanan kişi olmak gerekir. Bir diğer yandan ise danışana zarar vermemek için psikoterapistin psikiyatrik bozukluklar hakkında deneyimi olması gerekmektedir (Şar, 2014).

Kaynakça:

Ada Terapi Merkezi. (t.y). EMDR Terapisi Nedir. Mart 2013, http://www.emdr.com.tr/

Kavakçı, Ö., Doğan, O., & Kuğu, N. (2010). EMDR (Göz hareketleri ile duyarsızlaştırma ve yeniden işleme): Psikoterapide farklı bir seçenek. Düşünen Adam: Psikiyatri ve Nörolojik Bilimler Dergisi, 23, 195-205.

Özel,E.N.(4Ekim2016). Emdr nedir?. http://www.esranazozel.com/emdr-terapi-nedir/  (1 Temmuz 2017).

Şar, V. (20 Şubat 2014). EMDR ile psikoterapi. http://vedatsar.com/emdr-psikoterapi/  (1 Temmuz 2017).

Yaşar, A. B., Kiraz, S., Usta, D., Abamor, A. E., Eroğlu, M. Z., ve Kavakcı, Ö. (2017). Şizofreni olgusunda göz hareketleri ile duyarsızlaştırma ve yeniden işleme (emdr) uygulaması ve kliniğe etkileri: Olgu sunumu. Türk Psikiyatri Dergisi, 280.

Psikolojik Danışman - Elif KABAK


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.