Stresi Yen!


Şefika Altay

Şefika Altay

Okunma 26 Ağustos 2017, 16:31

Yaşadığımız çağda en büyük sorunlardan biri ''Stres''dir. Peki insanların hayatlarını çekilmez hale getiren stres nedir? Kendini nasıl hissettirir? Nelerin sonucunda meydana gelir? Stres ile nasıl baş edebiliriz?

Stres; beklenmeyen içsel ve dışssal olumsuz etkenlerin ruhsal dengeyi bozmasıdır. Stres psikolojik kökenli birşeydir. İnsanın içinde başlar. Korku, gerilim, tedirginlik gibi duygular ile kendini gösterir. Stres her yerdedir. Evde, okulda, sokakta bizi bırakmaz içimizi kemirir durur. Stres nedenlerini öyle pek uzaklarda aramamıza gerek yok çünkü kendimizi ve yaptıklarımızı doğru değerlendirmezsek stres nedenlerinin öyle pek uzakta değil'de içimizde olduğunu görürüz. Erken ve gerekli tedbir almadığımız zaman stres karşısında gardımız düşer, hayata bakış açımız değişir, kendimizi çaresiz ve kötü hissederiz, hatta daha ciddi sorunlar yaşayabiliriz. Stresin nedeni ne  olursa olsun sevgi ile yaklaşmamız gerektiğinin bilincinde olmalıyız.Unutmamalıyız ki stres kalıcı ve kötü bir şey değildir. Peki stres nelerin sonucunda meydana gelir?

İlk olarak sorumluluklarımızı yerine getirmediğimiz zaman, yapılması gereken işlerimizin yapılmadığı taktirde, veya yanlış yapılmasında kedisini hissettirir. İşte burda yaptığımız ilk yanlışlarımız; stresi görmemezlikten gelmek, kendimizden bunu saklamak ve aldırmamak bunlar bizi daha çok strese itiyor. Öyle ise yapmamız gerekenen ilk doğru adımımız ne olmalı? Kendimize dürüst olmak, stresi kabullenmek ve bir an önce harekete geçmektir. Kendimize ''Ben stresi yeneceğim.'' demeliyiz ve buna inanmalıyız. Kendinizi içsel olarak inandırdığınızı düşünüyormusunuz? yanıtınız ''HAYIR'' ise stresin yol açtığı sonuçlar şunlardır; Saldırganlık, sağlık sorunları(migren,kanser v.b), depresyon, isteksizlik (sosyal hayatta sorumluluklarımızı yerine getirmemek gibi), alkol veya sigara kullanımı daha birsürü insanı yıpratacak sonuçları vardır. Peki yanıtınız ''EVET'' ise devamında şu aşamalar stresinizle başa çıkmanızı sağlayacak ve stresi kolaylık ile yeneceksiniz;

1-) İlk önce strese gülümseyin.

2-) Yaşamınıza değer verin, bu sizi güçlü biri yapacaktır.

3-) Hiçbir şeyin sizi yıldıramayacağını, olumsuz şeylerin sizi etkilemeyeceğine odaklanın.

4-) Tüm sorumluluklarınızı içinize sindirerek yerine getirin.

5-) Yaptığınız işleri yarım bırakmayın, başarılı birşekilde tamamlayın.

6-) Kendinizi geliştirin, kendinizi yenileyin, her zaman kararlı olun ve olaylara net bakın.

7-) A planınızın yanında, B planınızda olsun. Tek seçenekte sıkışıp kalmayın.

8-) Kısacası; hedeflerinizi büyük tutun, işinizi iyi yapın ve başarıya odaklanın...

Son olarak, Stresle başa çıkma ile ilgili yurt dışında yapılmış ilginç bir araştırmadan bahsedeceğim;

Scheir ve Carver'ın 1987' yılında yapmış olduğu bir araştırmada; İyimser bir yaşam yönelimine sahip bireylerin karşılaştıkları çeşitli durumlarda olumlu sonuçlar elde etmeye yönelik genellenmiş bir beklentiye sahip olduklarına işaret etmektedir. Bu bireyler stres yaratan durumlarla karşı karşıya kaldıklarında güven duygularını kaybetmemekte, problemlerinin çözümleneceği yönündeki olumlu beklentilerine bağlı olarak, sürekli çaba göstererek başa çıkmada daha aktif ve problem çözmeye yönelik davranmaktadırlar.

Ek olarak Üstün Dökmen' in stresle ilgili kısa videosunu ve kitap önerisi paylaşmak istiyorum;

-https://www.youtube.com/watch?v=IgQaLDRRiF8

- Cengiz erşahin- stres kendine güven mücadele ruhu

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.