Sosyal Psikoloji Nedir ?

sosyal psikoloji nedir, sosyal psikoloji çalışma alanları, sosyal psikoloji neyi inceler, sosyal psikolojinin diğer bilim dallarından farkı

Sosyal Psikoloji Nedir ?
18 Haziran 2015 Perşembe 23:34

Sosyal Psikoloji Nedir?

Davranışlarımız neye göre şekil alır? Neden bazı insanlar büyük liderler olurlar? Önyargı nasıl gelişir ve biz onu alt edebiliriz? Bunlar sosyal psikolojinin ilgilendiği birkaç önemli çalışma alanlarından bazılarıdır. Sosyal psikoloji tam olarak nedir ve sosyal psikologlar ne yaparlar?Psikolojinin önemli bir dalı olan bu konuda daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin. Cevap: Psikolog Gordon Allport'a göre, sosyal psikoloji  'insanların nasıl düşündüğünü, hissetliğini ve bireyin davranışlarının diğer insanların tavırlarından ne kadar etkilendiğinianlama ve açıklamayı amaçlayan  bilimsel metotları kullanan bir disiplindir.(1985) Sosyal psikoloji büyük oranda sosyal konularla ilgilenir.Örnek olarak: grup davranışları, sosyal algı, liderlik, sözsüz davranışlar, saldırganlık ve önyargı. Sosyal psikoloji yalnızca sosyal etkileri incelemez.Sosyal algı ve iletişim, sosyal davranışı anlamak için hayati bir önem taşır.

Sosyal Psikolojinin Kısa Bir Özeti

Plato 'kalabalık zihinler' fikrinden bahsederken, toplumsal beyin ve toplumsal kolaylaştırma gibi kavramlar 1800'lerin sonlarına doğru tanıtıldı. İkinci Dünya Savaş'ına kadar sosyal psikolojiden bahsedilmezken, savaş sonrasında araştırmacılar ciddileşti. Soykırım korkusu araştırmacıların boyun eğme ve uymanın toplumsal etkileri üzerine çalışmalara başlamasına öncülük etti. Amerikan hükümeti sosyal psikoloji kavramlarının vatandaşları üzerindeki etkileriyle ilgilenmeye başladı. Sosyal psikoloji yirminci yüzyılda büyümeye devam etti. Bizim sosyal dünyamız yaşamlarımızın büyük bir parçasıdır.

Sosyal Psikolojinin Diğer Bilim Dallarından Farkı

Sosyal psikolojinin diğer bilim dallarından farkını öğrenmek önemlidir. Sosyal psikoloji sık sık kişilik psikolojisi ve sosyolojiyle karıştırılır. Sosyal psikoloji neden farklıdır? Sosyal psikoloji ,sosyal olguların bilimsel metotlar ve deneysel çalışmalarda kullanılmasıdır. Araştırmacılar, farklı değişkenler arasındaki ilişkileri belirtirler. Kişilik psikolojisi bireysel özelliklere odaklanırken, sosyal psikoloji durumlara odaklanır. Sosyal psikologlar, sosyal çevrenin ve grup etkileşimlerinin davranış ve tavırlar üzerindeki etkileriyle ilgilenirler. Son olarak, sosyoloji ile sosyal psikoloji arasındaki fark önemlidir. İkisi arasında benzerlikler varken, sosyoloji , sosyal davranış ve etkisiyle ilgilenir. Sosyolog, kültürün insan davranışı üzerindeki etkisine yoğunlaşır.Psikolog ise durumsal değişkenlere ve sosyal davranışa etkisine odaklanır. Sosyolog ve psikolog benzer konularda çalışırken, farklı bakış açılarıyla konuları incelerler.    

Tuğba BAYRAM

İstanbul Kültür Üniversitesi - Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü/4. sınıf


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.