Tanıdıklarımıza Yabancılaşma Sendromu: Capgras

capgras sendromu nedir, capgras sendromu sebepleri, capgras sendromu tedavi edilebilir mi, capgras sendromu psikolojik biyolojik nedenleri

Tanıdıklarımıza Yabancılaşma Sendromu: Capgras
18 Şubat 2017 Cumartesi 10:53

Adını hastalığı tanımlayanlardan biri olan Joseph Capgras’tan alan sendrom, bireylerin tanıdıklarının (anne, baba, kardeş, eş,  vb.) kişilerin yerine, tıpkı onlar gibi görünmeye çalışan sahtekarların geçmiş olduğuna dair sanrılarla karakterize edilen bir sendromdur.

Capgras sendorumu çoğunlukla yüz körlüğü ile karıştırılsa da ikisi aynı şey değildir. Yüz körlüğü yaşayan kişiler bir kişinin suratını yüz kere de görmüş olsalar hatırlayamayabilirler. Fakat Capgras sendromu yaşayan kişiler yüzleri algılayabilirler, gördükleri suratın tanıdık geldiğini anlarlar. Fakat hissiyat olarak o kişinin tanıdıkları kişi gibi olmadıklarını düşünürler. Bir vaka örneğinde; capgras sendromlu bir hasta karısının gerçekten o olmadığını, bir başkasının tıpkı ona benzeyerek onun yerine geçtiğini iddia etmiştir. İlginç olan ise bu adam eşiyle telefonda böyle bir problem yaşamamaktadır. Sadece yüz yüze geldiklerinde karısının gerçek karısı olmadığı inancındadır (Ogden, 2012).

Capgras Sendromuna Yol Açan Sebepler

Nadir olarak rastlanan Capgras sendromunun altında yatan sebepler kesin olarak bilinemiyor olsa da bu sendroma yol açan belli sebepler olduğu düşünülüyor.

*Biyolojik Sebep

Tanıdık bir yüz gördüğümüz zaman beynimizin temporal lobundaki görsel iletim ağı aktive olur. Eş zamanlı olarak tanıdık yüzlere duygusal tepki vermemizi sağlayacak olan amigdalanın da aktive olduğu bir iletim ağı uyarılır. Görsel yüz tanıma alanı ile beynin bu yüze gösterdiği duygusal tepkinin kaybolmasının Capgras sendromuna yol açtığı düşünülmektedir. Bu yüzden de kişi telefonla iletişiminde böyle bir sorun yaşamazken görsel iletişimde bu sorunu yaşar (Ellis & Lewis, 2001).

 Sağlıklı bireyde yüz tanımlama süreci                     Capgras Sendromlu bireyde yüz tanımlama süreci

*Psikolojik Sebep

Capgras sendromunun biyolojik temelli olduğu düşüncesinin yanı sıra Berman (2011), Capgras sendromuna sebep olabilecek bir diğer sebebin psikolojik uyumsuzluk olabileceğini ileri sürmüştür. Bize çok yakın olan insanların hoşlandığımız ve hoşlanmadığımız özelliklerini göz önünde bulundurarak onlara karşı duygular geliştiririz. Fakat bütünüyle kabul ettiğimiz karşımızdaki kişinin karakterinde veya bir davranışında, kabul edemeyeceğimiz bir değişim gerçekleştiğinde beynimiz onunla ilgili düşüncelerimizi gözden geçirmek yerine ‘Bu o kişi olamaz’ yanılgına düşebiliyor. Berman’a göre bu uyumsuzluk Capgras sendromunun oluşumunda tetikleyici olabilmektedir.

Capgras Sendromu Kimlerde Görülür?

Capgras sendromu nadir olarak tek başına görülebildiği gibi genelde şizofreni, şizo-affektif bozukluk veya majör depresif bozukluk gibi hastalıkların semptomu olarak ortaya çıkar (Özten ve arkadaşları, 2006).

Tedavi Yöntemi

Capgras sendromunun tedavisi, bireye ve ortaya çıkış sebebine göre değişmekte olup antipsikotik ilaçların bazı hastalarda olumlu sonuçlar verildiği tespit edilmiştir.

Kaynakça:

Berman, C.w. (2011) Capgras syndrome: Ever thought your loved one was an impostor. 16 Şubat 2017, http://www.huffingtonpost.com/carol-w-berman-md/capgras-syndrome_b_888854.html .

Ellis, H.d. and Lewis, M.b. (2001). Capgras delusion: a window on face recognition. Trends in Cognitive Sciences.2001;5:4 .

Ogden, J. (21 Ağustos 2012). The capgras delusion: You are not my wife! .15 Şubat 2017, https://www.psychologytoday.com/blog/trouble-in-mind/201208/the-capgras-delusion-you-are-not-my-wife .

Özten, E. ve arkadaşları (2006). Sanrısal yanlış tanıma: Capgras sendromlu bir olgu sunumu. Klinik Psikiyatri. 2006;9:45-48 .

Özge Nur YEROĞLU

Bahçeşehir Üniversitesi - Psikoloji Bölümü/3. sınıf


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.