Sözcük Körlüğü: Aleksi Nedir

alexie(aleksi) nedir, aleksinin türleri nelerdir, aleksinin sebebi nedir, aleksinin tanısı nasıl koyulur, alexie’nin tedavisi nasıldır

Sözcük Körlüğü: Aleksi Nedir
03 Mart 2017 Cuma 21:58

Okuma güçlüğü şeklinde tanımlanan “aleksi”,  önceden kazanılmış olan okuma becerisinin beyinde meydana gelen bir hasar sonucunda kaybedildiği bir değerlendirme güçlüğüdür. Birey harfleri tanımasına rağmen kelime ve cümleleri anlamada güçlük yaşar ve okuyamaz. Bu sebepten dolayı buna sözcük körlüğü de denilmektedir. Ancak bireylerde dil fonksiyonları çoğunlukla bu durumdan etkilenmez. Aleksiye genellikle işitsel afazi(söz yitimi) eşlik etmektedir ve bazı hastalarda yazma konusunda sorun yaşanabildiği görülmektedir.

* “ Afazi, sözel ve işitsel iletişimi etkileyen ve aynı zamanda da dil bozukluklarını içeren genel bir terimdir.”(Kargın, 1993:18).

Afazi; ifade edici bozukluklar, değerlendirici güçlükler ve tanıma güçlükleri şeklinde üç ayrı grupta ele alınmaktadır. Aleksi ise işitsel afazi ile birlikte değerlendirici güçlükler sınıfında yer almaktadır.

Türleri:

1) Agrafisiz aleksi:

Okumada bozukluk yaşanmasına rağmen yazmada bir sorun görülmemesi şeklinde çok az karşılaşılan klinik bir durumdur.

Agrafisiz aleksi en çok oksipital lob ve parietal lob arasında var olan bağlantıda kesintiye sebep olan doku bozukluklarında görülür.

**Agrafisiz aleksinin en çok görülme sebebi; posterior serebral atardamar tıkanıklığından kaynaklı serebral enfarktüstür(doku bozukluğu sonucu kan pıhtısı ile tıkanma.).

**“Okumada görevli bir asosiasyon merkezi olan sol angüler girus ve oksipital lob arasındaki iletiyi bozan küçük bir lezyon da agrafisiz aleksiye yol açabilir.” (Hasırcı, Ağırcan, Koçer2016: 118).

2) Pür aleksi:

Periferal disleksi grubuna yani çevresel okuma bozukluğu grubuna ait bir aleksi çeşididir. Pür aleksiye sahip bireyler önemli ölçüde okuma problemi yaşamaktadırlar; ancak diğer dil fonksiyonları çoğunlukla bu durumdan etkilenmez.

** Pür aleksi, beynin belirli bölgelerindeki doku bozukluğundan kaynaklanmaktadır.

Sebebi:

“Aleksinin oluşumuna yol açan nedenler arasında, beyin dokusunun belirli bir alanına ulaşan kan damarlarının tıkanması vardır.” (Yangın, Yangın, Önder, Şavlığ, 2016: 247).

“Aleksi, çoğunlukla beyinde meydana gelen bir hasar veya bozuklukla, daha ender olarak da aniden ortaya çıkan psikolojik travma ile açıklanmaktadır.” (Yangın, Yangın, Önder, Şavlığ, 2016: 258).

Tanısı:

Okuma güçlüğü ile en çok sessiz okuma sırasında karşılaşılacağından dolayı bireye tanı koyabilmek amacıyla yazılı bir metin verilerek sessiz bir şekilde okuması istenir. Birey okumasını sonlandırdığında okuduğu metinle alakalı birtakım sorular sorulur ve test edilir.

Tedavisi:

Aleksinin tedavisinde çoğunlukla nörolojik yöntemler kullanılmaktadır. Nörolojik bozukluğu ortadan kaldırmadan Aleksinin tedavisi gerçekleştirilememektedir.

Kaynakça:

Kargın, T.( 1993). Afazi. Özel Eğitim Dergisi, 1(3), 18-22.

Hasırcı, B. R., Ağırcan D., Koçer, A. (2016). Sağ elini kullanan hastada sağ temporo-oksipital hematom sonrası gelişen saf aleksi. Türk Beyin Damar Hastalıkları Dergisi, 22(3), 116-118.

Kansu, T. (2004). Beyin ve görme. Türk Nöroloji Dergisi, 10(2), 85-91.

Yangın, S., Yangın, N., Önder, V., Şavlığ, A. (2016). Sınıf öğretmeni adaylarının ve öğretim elemanlarının çeşitli öğrenme güçlüklerine yönelik farkındalıkları. Education Sciences (NWSAES), 11(4), 243-266.

Aylin TUFAN

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi- Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü/3.sınıf


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.