Ruminasyon Nedir?

ruminasyon, ruminasyon makale, ruminasyonun depresyondaki rolü, ruminasyon nedir, ruminasyon nasıl oluşur

Ruminasyon Nedir?
06 Ağustos 2017 Pazar 10:35

Stresli deneyimlere karşı verilen ve genellikle baş etmeyi güçleştiren tepkilerden biri (Bugay ve E. Baker, 2016); düşünce, duygu ya da yaşantıyı tekrarlayıcı bir biçimde akıldan geçirme şeklindeki zihinsel eylem süreci gibi farklıkavramsal tanımları yapılmış olsa da ruminasyonkavramının tanımı konusunda henüz bir fikir birliği bulunmamaktadır. Ruminasyonla ilgili çeşitli bakış açılarının bulunması ve farklı kuramlarda farklı şekillerde kullanılması bu durumun temel sebebidir.

Ruminasyon Nedir ?

En çok kabul gören tanımına göre ruminasyon, depresif duygudurumuna verilen bir tepki olarak “Neden böyle hissediyorum?”, “Böyle düşünüyor olmak benimle ilgili ne söyler?” şeklinde, depresif belirtiler ve bunların olası neden ve sonuçları üzerine odaklanan tekrarlayıcı düşüncelerdir (depressiverumination) (Nolen-Hoeksema, 1991). Diğer bir bakış açısına göre ise ruminasyon “Neden bu başıma geldi?” şeklinde, depresif duygu durumunun ortaya çıkmasından önce yaşanan olay(lar)a verilen bir tepki olarak kabul edilir (stress-reactiverumination) (Robinson ve Alloy, 2003).Depresyona ilişkin üstbilişlerin ( kişinin kendi düşünme süreçlerinin farkında olması ve bu süreçleri kontrol edebilmesi) incelenmesinde kullanılan Ruminasyonla İlgili Olumlu İnanışlar Ölçeği (RUMİ- Olumlu) (Papageorgiou ve Wells 2001a) ve Ruminasyonla İlgili Olumsuz İnanışlar Ölçeği (RUMİ-Olumsuz) (Papageorgiou ve Wells 2001b) temel veri toplama araçlarıdır.

 Ruminasyonun depresif belirtilerle bağlantılı olduğu ve depresif duygu durumunun uzun süre devam etmesine yol açtığı, yapılan araştırmalar sonucu  ortaya konmuştur.(Robinson ve Alloy 2003).Kişi, ruminatif düşünme yoluyla sık sık kendi sorunlarını ve bu sorunların ortaya çıkardığı olumsuz duygu  durumunu düşünür ve bu duruma bir çözüm arayışına girer. Kişi, çözümler üretebilse de bu çözümleri uygulamaya koymakta güçlük çeker.Bu nedenle  ruminatif eğilime sahip bireyler olayların olumsuz yönüne daha çok odaklanmakta ve olumsuz yaşantının sonuçlarını daha uzun süre  hissetmektedirler(Bugay ve E. Baker, 2016).Ruminatifdüşünme eğilimi yüksek kişilerin sorunlarını çözmede zorluk çekerler ve sosyal ilişkilerinde  sıklıkla problem yaşayan bir yapıya sahip olmaktadırlar.Ruminasyon depresif semptomların, depresyon atağının yordayıcısıdır. Ruminasyonu daha çok  yapan kişiler, depresyon atağı geliştirmeye anlamlı olarak daha yatkın bulunmuştur (Nolen-Hoeksema, 2000). Ayrıca ruminasyon depresyon dışında pek  çok psikolojik sorunla da yakından alakalıdır. Ruminasyonun kaygı düzeyinin artmasında da rol oynadığı bilinmektedir (Nolen-Hoeksema, 2000).

Sonuç olarak, ruminasyonla ilgili yapılan araştırmalarda genel olarak benzer sonuçlara ulaşılmış; ruminasyonun değişmez bir şekilde stres altında depresif duygudurum ve fonksiyonel olmayan tutumlara neden olabilecek altta yatan bir mekanizma olabileceği düşünülmüştür (Vanderhasselt ve Raedt, 2012).

Kaynakça:

Nolen-Hoeksema S (1991) Responsestodepressionandtheireffects on theduration of depressiveepisodes. J AbnormPsychol 100:569-82.

Nolen-Hoeksema S (2000) The role of rumination in depressivedisordersandmixedanxiety/depressivesymptoms. J AbnormPsychol 109:504-11.

Robinson MS, Alloy LB (2003) Negativecognitivestylesandstress-reactiveruminationinteracttopredictdepression: a prospectivestudy. CognitTherRes 27:275-91.

Vanderhasselt MA, De Raedt R. How ruminativethinkingstylesleadtodysfunctionalcognitions: evidencefrom a mediation model. J BehavTherExpPsychiatry 2012; 43:910-914.

Bugay, A.,& Baker, Ö. E. (2016). Ruminasyon Düzeyinin Toplumsal Cinsiyet ve Yaşa Göre İncelenmesi. Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Dergisi, 4(36).

SENA TOPAL

Yıldız Teknik Üniversitesi- Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik/ 2. Sınıf


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.