Panik Atak Tedavisi  Nasıl Olur ?

Panik atak tedavisin nasıl oalcağına bu yazımızda değineceğiz. Panik atak yalnızda terapiyle değil, kendi başınıza da etkili bir tedavi uygulayabilirsiniz.

Panik Atak Tedavisi  Nasıl Olur ?
26 Ağustos 2017 Cumartesi 18:29

Panik Atak Tedavisi  Nasıl Olur ?

İlaç tedavisi

Diazepam gibi hafif sakinleştiriciler bunaltı ve panik atak deneyimleyen insanlara reçete ile verilebilir. Bu ilaçların birkaç haftadan uzun kullanıldıklarında bağımlılık yaptığı artık kabul edilmiştir. Antidepresanlar da yaygın olarak kullanılır, ama onların da kısa süre için verilmeleri gerekir. Antidepresanlara başlarken sinirli ve gergin hissedebilir, bıraktığınızda ise yeniden bunaltı ve depresyon geçirebilirsiniz. Bunları ne kadar uzun süre kullanırsanız bıraktığınız zaman panik atağa yol açabilecek olumsuz etkiler deneyimleme ihtimaliniz o kadar yükselir. 11 Belirtiler ilaçları kullandığınız sıradada ortaya çıkabilir; vücut ilaçlara alıştıkça yatıştırıcı etki sağlamak için daha yüksek dozda almak gerekir. (Bkz. Mind kitapçığı, Making sense of antidepressants (Antidepresanları anlamak), detaylar Ek kitaplar bölümünde, syf. 14.)

Psikoterapi

Duygusal çatışmalar ve geçmişte yaşanmış zorluklar panik atakla ortaya çıkan bunaltıya sebep olabilir. Söz konusu bedensel duyumları ve fiziksel tepkileri, farketmedende olsa, acı veren duygulardan bir kaçış tepkisi olarak deneyimleyebilirsiniz. Psikoterapi geçmiş zorluklar ışığında şimdiki tepkilerinizi anlamanıza ve bunların üstesinden gelmenize yardım eder. (Daha fazla bilgi için bkz. Faydalı kuruluşlar, syf. 13.)

Bilişsel davranış terapisi

Düşüncelerimizin duygularımız ve davranışlarımız üzerinde çok güçlü bir etkisi vardır. Düşüncelerimizle kendimizi çok sıkıntılı bir duruma sokmamız mümkün. Ama aynı zamanda, geleneksel düşünce kalpılarımızı değiştirerek kendimizi bir mutluluk durumuna sokmamız da mümkün. Ataklara sebep olan görünüşte otomatik düşüncelerin ve yanlış yorumların farkında olmayabilirsiniz. Bunun nedeni düşüncelerin çok hızlı oluşması ve kelimelerden ziyade görüntüler ve duyumlar şeklini almasıdır. Örneğin, kalbinizin çok hızlı çarptığını farkedebilirsiniz ve bunun panik atakla sonuçlanacak bir korkudan dolayı olduğunu hayal edebilirsiniz. Ama aslında kalbiniz heyecanlandığınız içinde hızlı atabilir. Belirli bir durumu, örneğin bir partiye gitmeyi, heyecanlı ya da tehditkar olarak yorumlamak sizin seçiminizdir. 12 Bilişsel davranış terapisinin amacı panik ataklarınızı besleyen olumsuz düşünceleri ve yorumları tespit etmek ve değiştirmektir. Bu tür bir terapi ilginizi çekiyorsa hekiminizden sizi bir klinik psikoloğa sevk etmesini isteyiniz. Aynı zamanda kendine yardım teknikleri uygulamanız da mümkün. (Bkz. Making sense of cognitive behaviour therapy (Bilişsel davranış terapisini anlamak), detaylar Ek kitaplar bölümünde, syf. 14.)

Davranış terapisi

Çoğu insan daha önce panik atağa sebep olmuş durumlardan kaçınma kalıbı geliştirir. İçine kapanık ve fobik olabilir. Bir klinik psikolog sorunu davranış terapisi kullanarak ele alabilir. Terapi sizi bunaltı uyandıran durumlar hayal etmeye teşvik eder, eş zamanlı olarakda rahatlama alıştırması yaptırır. Hayalinizde korkularınızla yüzleşmeye teşvik edilirsiniz ve daha sonra sıra korkularınızla gerçek hayatta yüzleşmeye gelir. Rahatlamayı ve korku duyduğunuz durumlarla yüzleşmeyi öğrenerek panik hislerinizi unutursunuz.

Tamamlayıcı ve alternatif terapiler

Tamamlayıcı ve alternatif terapilerin stresle alakalı belirtiler, bunaltı ve depresyon deneyimleyen insanlara yardımcı oldukları ispatlandı. Bu terapiler, rahatlamayı teşvik etmek ve mutlu bir ruh hali yaratmak konusunda faydalı birer araç olabilirler. Tamamlayıcı terapi uzmanları zihin ve beden arasındaki bağlantıların altını çizerken sadece belirtileri tedavi etmenin yeterli olmayacağını düşünüyorlar. Çok sayıda farklı tedavi bulunmakta: bunlardan bazıları akapunktur, aromaterapi, otojenik eğitim ve homeopatidir. (Daha fazla bilgi için bkz. Faydalı kuruluşlar, syf. 13, ve Ek kitaplar, syf. 14.)

Panik Atak Tedavisinde Kendime nasıl yardım edebilirim?

Panik ataklarınız muhtemelen kontrolsüz ve başkasına bağımlı, ve bedensel tepkileriniz ve dış koşulların kurbanı olarak hissetmenize sebep olacaktır. İyileşme sürecinin ilk adımı söz konusu belirtileri kontrol altında tutma gücüne sahip olduğunuzu anlamaktır.

Kontrolü ele alın

Panik ataklarınızı detaylı şekilde irdeleyerek başlayın. Ne zaman meydana geldiler? Neredeydiniz? Ne düşünüyordunuz? Panik tepkisini tetikleyen belirli bazı düşüncelerinizi hatırlayıp hatırlayamayacağınıza bakın. Bazı uzmanlar meydana geldikleri anda panik atakları kabullenmek gerektiğini vurgulamışlardır. Bu kulağa garip gelebilir, ama onlarla mücadele etmek korku düzeyinizi yükseltir ve paniğinizin muazzam yüksek bir seviyeye ulaşmasına yol açar. Panik atağın hoş olmayan, utanç verici bir durum olduğunu, ama yaşamınızı tehdit eden birşey ya da dünyanın sonu olmadığını kabullenin. Paniği kabullenerek onun sizi korkutma gücünü azaltırsınız.

Yaratıcı görüntüleme ve doğrulama

Yaratıcı görüntüleme ve doğrulama teknikleri yardımcı olabilir. Bunları hayal gücünüzü yeniden eğitmek ve kendinizi daha olumlu bir yöne doğru harekete geçirmek için kullanabilirsiniz. Panik atak geçiren insanların çoğunun felaket, hastalık ve ölüm hayelleri kurmak için kullandıkları canlı hayal güçleri vardır. Hayal gücünüzü size mutluluk hissi veren durumlara odaklanması için eğitebilirsiniz. Sizin için huzuru ve rahatlamayı sembolize eden bir yerde olduğunuzu, mesela bir gölde gezdiğinizi, hayal edebilirsiniz. Bu alıştırmayı istediğiniz yerde yapabilirsiniz, ama bunu yapmaya alışana kadar bir sandalyede oturup kaslarınızı mümkün olduğunca gevşetmeyi deneyin ve sizi sakinleştiren görüntüler düşleyin. 9 Görüntüleme tekniğini korktuğunuz durumlara odaklanmak için kullanabilirsiniz. Söz konusu durumu hayal edin ve kendinize ‘İyi gidiyorum’, ‘Bu gayet kolay’ gibi sözler söyleyerek olumlu şekilde konuşun. Bu olumlu, basit, şimdiki zamanlı doğrulamalar sessizce ya da yüksek sesle söyleyeceğiniz mesajlardır. Bu teknikler birden herşeyi düzeltemez. Uzun bir süredir olumsuz düşünmeyi alışkanlık edinmişseniz her gün alıştırma yapmanız gerekecektir. Zaman içinde yavaş yavaş kendiniz ve diğer insanlarla ilgili düşünme tarzınızda olumlu değişiklikler farketmeye başlayabilirsiniz.

Girişkenlik

Panik atak geçirmenizin sebebi hayatınızda kendine güveninizi azaltan noktalar olması olabilir. Aile yaşantınıza, işinize ve hayatınızın diğer yönlerine bakmanız ve değiştirmek istediğiniz noktaları belirlemeniz faydalı olabilir. Eğer bir durumda tuzağa düşmüş hissediyor ve gerçek hislerinizi ifade etmekte çok zorlanıyorsanız (örneğin ‘hayır’ demekte ya da ilişkilerinizde düzgün sınırlar çizmekte) girişkenlik eğitimlerinden faydalanabilirsiniz.

Bir gevşeme tekniği öğrenin

Çenenizi sıkmak ve omuzlarınızı yukarıya doğru kasmak alışkanlık haline gelmişse, bu durum gerginliği daha da arttırır. Gevşeme teknikleri kas gerginliğini azaltmaya ve nefes alıp verişinizi yavaşlatmaya odaklanır. Zihninizin rahatlamasına yardım eder.

Nefes alıp verme

Hiperventilasyon (aşırı sık nefes alıp verme) genellikle panik atağa sebep olur. Birçok insan daha yavaş karından nefes alıp vermek yerine göğsün üst kısmından sık nefes alıp verme alışkanlığı edinir. Bir elinizi göğsünüzün üst tarafına diğerini karnınıza koyun. Nefes alıp verirken hangisinin hareket ettiğine dikkat edin. Eğer diyaframdan doğru şekilde nefes alıp veriyorsanız göğsünüzün üzerinde bulunan eliniz neredeyse hiç kıpırdamamalı, ama karnınızın üzerinde bulunan eliniz aşağı inip yukarı kalkmalı. Bu nefes alıştırmasını yavaş yavaş ve sakince her gün yapın. 10

İlk yardım

Panik atak geçiriyorsanız yaklaşık on dakika boyunca ellerinizi burnunuz ve ağzınız üzerinde bir kap şeklinde çukurlaştırmayı deneyin, veya bir kağıt torba tutarak onun içine nefes alıp verin. Bu hareket kan akışındaki karbondiyoksit seviyesini arttıracak ve belirtileri ortadan kaldıracakıtr. İlk yardımla ilgili diğer bir tavsiye olduğunuz yerde koşmaktır. Bu size gerçek değilmiş gibi geliyorsa, sizi gerçek dünyada tutması için yanınızda sevdiğiniz birinin fotoğrafı gibi bir eşya taşıyın ya da zımpara gibi belirgin bir dokuya sahip bir eşyaya dokunun. Ayrıca etrafınızda olup bitenlere odaklanarak da dikkatinizi dağıtabilirsiniz.

Beslenme

Değişken kan şekeri seviyesi panik belirtilerine yol açabilir. Düzenli yemek yiyin, şekerli yiyecek ve içeceklerden, beyaz un ve junk food diye bilinen yüksek kalorili besin değeri düşük yiyeceklerden kaçının. Bunların yerine patates, pirinç ve makarna gibi kompleks karbonhidratları seçin. Kafein, alkol ve sigara panik atağın oluşmasına katkıda bulunur ve en iyisi bunlardan tamamen uzak durmaktır.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.