Obsesif Kompulsif Bozukluk ve Obsesif Kompulsif Kişilik Bozukluğu Arasındaki Farklar

okb ve okkb arası farklılıklar, obsesif kompulsif bozukluk ve obsesif kompulsif kişilik bozukluğu arası farklılıklar, okb nedir, obsesif kompulsif

Obsesif Kompulsif Bozukluk ve Obsesif Kompulsif Kişilik Bozukluğu Arasındaki Farklar
01 Ağustos 2017 Salı 22:05

Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB) ve Obsesif Kompulsif kişilik bozukluğu (OKKB) obsesyon ve kompulsiyonla karakterizedir.Bu rahatsızlıklarınarasındaki farkı incelemeden önce obsesyon ve kompusiyon kelimelerinin anlamlarına bakmakta fayda vardır. Obsesyon, kişinin kendi çabaları ile bilincinden uzaklaştıramadığı, devamlı tekrar halinde olan ve kaygı yaratan fikir ve duygulardır. Düşünce içeriği bozukluğu olan obsesyon,kişilerin özel hayat ve ilgilerine bağlı olarak gelişir ( Lapsekili ve Ak, 2012).Obsesyonun ortaya çıkardığı anksiyete (kaygı) durumunu ortadan kaldırmaya yönelik amaçlı, dürtüsel çoğu zaman kurallara göre gerçekleştirilen davranışlara ise kompulsiyon adı verilir. Kompulsiyon, obsesyona karşı olarak ortaya çıkmasının yanında katı olarak bir davranışı tekrar etme olarak da açıklanır. Obsesyon ve kompulsiyon kişinin hayatını aksatacak derecede şiddetli, zaman alıcı ve işlevselliğin bozulmasına sebep olmaktadır.

OKB’nin en yaygın belirtisi kontaminasyondur (bulaşma). Kişinin kendine mikrop, dışkı, toz gibi zararlı şeylerin bulaştığını düşünür (obsesyon) sonucunda sürekli el yıkama kompulsiyonu görülür. Kuşkuculukla bir şeyi defalarca gerçekleştiğinden emin olana dek tekrarlar, sonucunda kontrol etme kompulsiyonu görülür. Son yaygın belirti olarak da her şeyi belli düzende gerçekleştirmek gösterilebilir. Burada kişi obsesyon ve kompulsiyonun abartı ve anlamsız olduğunu kabul eder (Bayar ve Yavuz, 2008).OKKB’nin belirtileri ise duygusal anlamda çok kontrollü olmak, sabırlı, kararlı, istekli, düzenli, otoriter, detaycı, hoşgörüden yoksun genelde yalnız kişilerdir (Yılmaz ve Berksun, 2007).

OKB ve OKKB arasındaki temel farklılık, OKB de tanı kriterleri obsesyonlarken OKKB’de ise temel tanı kriterlerinin obsesyonlar olmamasıdır. Burada değinilmesi gereken önemli bir nokta isebu iki patolojinin diğerfarkıdır. OKB bir anksiyete bozukluğudur (Şenormancı, Konkan, Güçlü ve Sungur, 2012). OKKB ise bir kişilik bozukluğudur. Diğer önemli nokta ise farkındalıktır. OKB tanı kriterlerinde kişi herşeyin farkındadır.  OKKB benlik dediğimiz kişiliğe yabancı olmayıp onu özümsemiştir. Burada kişilik bozukluklarının ortak özelliği olan “kişinin normal dışı davranışlarının kendini rahatsız etmemesi ve bu davranışlarından haz alması” kriteri vardır. OKB tedavisinde farmakoterapi (ilaçla tedavi) ve BDT gibi ekollerin terapi yöntemleriyle sonuca ulaşmak mümkündür (Öner ve Aysev, 2001). OKKB tedavisi ise uzun ve karmaşık olmakla birlikte danışanlar psikoterapiden fayda görürler. Buna ek olarak farmakoterapideklomipraminve SSRI'lerde yaygın kullanılır.

OKB ve OKKB arasında benzerikler mevcuttur. Böylece teşhis koymada temel farklılık tanı kriterleri gözden kaçabilmektedir.  Kişide iki rahatsızlığında var olabileceğine dair çalışmalar mevcuttur. Böylece kişide ayırıcı tanı kriterleri de beraber gözlenmektedir. Yapılan araştırmalarla OKB’lilerin çoğunluğunda OKKB özellikleri gözlenmiştir ( Türksoy, Tükel ve Özdemir, 2000). Ancak tedavinin başarısı açısından OKB ve OKKB’nin tanı kriterlerinin detaylı olarak incelenmesi önemlidir.

Kaynakça:

Bayar, R.,& Yavuz, M. (2008). Obsesif kompulsif bozukluk. Türkiye’de Karşılaşılan Psikiyatrik Hastalıklar Sempozyum Dizisi, 62-185.

Lapsekili, N.,& Mehmet, A. K. Obsesif Kompulsif Bozuklukta Bilişsel Davranışçı Terapi Sürecinde Yol Gösterici: Formülasyon. Bilişsel Davranışçı Psikoterapi ve Araştırmalar Dergisi. 21-27.

Öner, P.,& Aysev, A. (2001). Çocuk ve ergenlerde obsesif kompulsif bozukluk. Sürekli Tıp Eğitim Dergisi, 10(11), 409-411.

Şenormancı, Ö.,Konkan, R., Güçlü, O. G., & Sungur, M. Z. (2012). Obsesif kompulsif bozukluğun metakognitif modeli. Psikiyatride Güncel Yaklaşımlar, 4(3).

Türksoy, N., Tükel, R., & Özdemir, Ö. (2000). Obsesif kompulsif kişilik bozukluğu olan ve olmayan obsesif kompulsif bozukluk hastalarında klinik özelliklerin karşılaştırılması. Klinik Psikiyatri, 3, 92-8.

Yılmaz, E. ve Berksun, O. (2007). Obsesif-kompulsif kişilik bozukluğu. Turkiye Klinikleri Journal of Internal Medical Sciences, 3(12), 71-75.

Sedanur KALKAN

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi- Psikoloji Bölümü/ 3. sınıf


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.