Napolyon Sendromu

napolyon sendromu nedir, kısa adam sendromu nedir, napolyon kompleksi nedir, napolyon sendromu belirtileri, kısa adam sendromu

Napolyon Sendromu
16 Haziran 2017 Cuma 11:42

Boyu ortalamadan kısa ve öfkeli bir tanıdığınızı hatırlıyor musunuz? Öfkeli ve saldırgan olmasının nedeni sizce boyu olabilir mi? Psikologlar bu soruya ‘Evet’ cevabını vermişlerdir.

Napolyon sendromu; kişinin bir engelini, eksik hissettiği bir yönü yüzünden kapıldığı ‘aşağılık duygusu’ nedeni ile saldırganlık ve öfke davranışları göstermesidir. Napolyon sendromunun bir diğer adı Kısa adam sendromu’ dur. Bunun nedeni genellikle boy takıntısı olan kısa insanlarda öfke ve saldırganlık durumunun gözlenmesidir (Freud, 1924).

Peki Bu Sendromunun Adı Neden Napolyon’dur?

Napolyon Bonapart’ın boyu ortalama bir insana göre kısaydı ve okul çağlarında boyu yüzünden arkadaşları onunla dalga geçiyordu. Napolyon bu aşağılamalar yüzünden üzüntülü ve öfkeli hissediyordu. İlerleyen yıllarda Napolyon arkadaşları ile at binmeye gittiklerinde o boyu kısa olduğu için ata arkadaşlarından daha geç biniyordu. Arkadaşları bu durumla ‘Savaş çıksa ilk sen ölürsün’ diyerek onu aşağılamaya devam ediyorlardı. Öfkesi içinde gittikçe büyüyen Napolyon tarih sayfalarına yazılacak o sözü işte bu zamanlarda söylemiştir:

‘Merak etmeyin! Ben savaş çıktığında ata binmeyeceğim, ben ata bindiğimde savaş çıkacak.’

Bu söz ile birlikte öfkesi daha da ateşlenen Napolyon hayatının bundan sonraki her dönemini öfkesi ve saldırganlığını dışa vurarak yaşamıştır. Askeri okula yazıldıktan sonra ve general yetkisine sahip olduktan sonra birçok savaşın ve insanların ölümünün nedeni Napolyon Bonaparte olmuştur. Fransa’nın başına geldiğinde ilk işi savaşmak olmuştur. Avrupa devletlerini yıllarca savaşa sürüklemiştir (Şimşek, 2014).

Napolyon’un öfkesini ve saldırganlığını sadece boyunun kısa olmasına bağlayamayız fakat psikologların araştırmalarına göre kısa boylu insanlarda özellikle de küçük yaşlarda aşağılanma yaşamışlar ise öfke ve saldırganlık daha çok görülmüştür.

Napolyon sendromu, kilolu olma, kellik vb. gibi durumlarda yaşanabilmektedir. Kişi aşağılandığı için hem özgüven kaybı yaşamaktadır hem de çevresine zarar verebilmektedir. Küçük yaştan itibaren aşağılanan bireyler belirli bir yaşa geldiklerinde etrafındaki insanları aşağılayan, özgüvensiz ya da aşırı özgüvenli, öfkeli, saldırganlığa açık duruma gelmektedirler (Karataş, 2008).

Napolyon sendromu yaşayan bireylere psikolojik destek verilmelidir. Öfke ve saldırganlık ile ‘aşağılık duygusunu’ kapatmak isteyen birey kendine ve etrafına zarar verebilmektedir. Napolyon Bonaparte’ta gördüğümüz gibi onun ‘kısa adam sendromu’ Avrupa’nın on yıl boyunca savaşmasına neden olmuştur.

Kaynakça:

Freud, S. (1924). The Dissolution of the Oedipus Complex. The Standard Edition of the Complete Psychological Works of Sigmund Freud, Volume XIX (1923-1925): The Ego and the Id and Other Works, 171-180

Şimşek, K. (2014).Tarih-i cevdet’e göre napolyon.Pamaukkale Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi, (17), 85-93.

Karataş, Z. (2008).Lise öğrencilerinde öfke ve saldırganlık. Ç. Ü. Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi, (3), 277-294.

Ayşe İrem DOĞRUL       

Yıldız Teknik Üniversitesi - Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik/ 2. Sınıf


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.