Mitomani (Yalan Söyleme Hastalığı) Nedir?

mitomani nedir, mitomani nasıl tedavi edilir, mitomani belirtileri nelerdir, mitomani nasıl başlar, mitomani tanı kriterleri, yalan söyleme hastalığı nedir

Mitomani (Yalan Söyleme Hastalığı) Nedir?
16 Mayıs 2017 Salı 23:15

İnsanlar, bazen kendisini temize çıkarmak için bazen karşısındaki insanı kırmamak için bazen de olaylardan kolayca sıyrılabilmek için yalana başvururlar. Yalan, önceki zamanlardan günümüze kadar herkes için bir kaçış yolu olmuştur. Yalan, bazı zamanlar beynimizi yorarken bazı zamanlar beynimizi daha karmaşık aktivitelerden kurtarır. Peki bunu yapmaktan yani yalan söylemekten kurtulamıyorsak ve bunu saplantılı bir hale getirdiysek? İşte, bu durumda mitomani karşımıza çıkıyor.

Mitomani; dürtü kontrol bozukluğu olarak tanımlanır. Kişinin sürekli yalan söylemesi ve bu durumun kişinin hayatını zorlaştırması anlamına gelmektedir. Kişi sürekli olarak yalan söyler ve bundan vazgeçemez. Yalan söylemesini gerektirmeyecek bir durum olsa bile kişi yalan söylemekten vazgeçemez. Karşısındaki kişiyi ilgilendirmese ya da etkilemese bile kişi sürekli yalan söyler (Çetindoğan, 2015).

Mitomani rahatsızlığına sahip kişiler;

- Bu kişiler sürekli bir uydurmasyon içindedirler.

- Hayatlarını sürekli gerçek dışı anlatırlar.

- Olayları çarpıtma eğilimindedirler.

- Karşısındakine kendini hiç olmadığı biri gibi tanıtır ve bu durum karşısındaki kişi için tehlikeli olabilir.

Her yalan söyleyen her insan ya da çok yalan söyleyen her insan mitomani hastalığına sahip değildir. Kişinin mitomani olması için yalan söyleme durumunu normal oranlar dışına çıkarması, hayatını bunun üzerine kurması ve saplantılı şekilde yalan söylemesi gereklidir. Mitomani, çocukluktan itibaren görülmeyebilir. Çocukların beş yaşına kadar yalan söyleme durumu normaldir. Beş yaşından sonra devam eden ve aşırı miktarda süren yalan söyleme durumunda endişelenebiliriz. Çocukluktan fark edilip mitomaninin tedavi edilmesi daha olasıdır (Özgüzel ve Taş,2016).

Mitomani Tedavi Süreci:

Yalan söyleme hastalığının on altı yaşlarında başladığı görülmektedir. Mitomani davranış bozukluğu olarak görüldüğü için tedavisinde psikoterapi ve ilaç kullanılır. Özellikle psikoterapi hastalığın tedavi olmasında büyük önem taşımaktadır. Yalana başvuran hastaların çoğunda bir şeyin eksikliğini doldurmak adına yalana başvurdukları görülmektedir. Psikoterapi ile hasta-terapist arasında oluşturulan güven duygusu hastanın kendini açmasına ve yalan söyleme nedenini açıklamasına yardımcı olur. Psikodrama da mitomani tedavisinde kullanılabilmektedir (Gündoğar, ve Demirci, 2000).

Mitomani hastalığına sahip kişi rahatsızlığının farkında olsa bile kendine bunu itiraf etmesi oldukça zordur. Mitomanik bireyin çevresi bu durumu fark ettiğinde bireyi hemen bir uzmana göstermelidir. Hastalığın erken tedavisi büyümesine engel olabilir.

Kaynakça:

Çetindoğan, M. (2015).Yalan ve tiyatro.16 Mayıs 2016

Gündoğar, D. ve Demirci, S.(2000).Konfabulasyon (masallama): ilgi çelen ancak yeterince bilinmeyen bir belirti. 16 Mayıs 2016

Özgüzel, S. ve Taş, S.(2016). Hubris sendromuna yakalanan yöneticilerde çocukluktaki aile içi iletişimin etkisinin incelenmesi.16 Mayıs 2016

Ayşe İrem DOĞRUL

Yıldız Teknik Üniversitesi - Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik/2. Sınıf


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.