Migliaia Faccia (Binbir Surat) Fregoli Sendromu

fregoli sendromu nedir, binbir surat sendromu nedir, fregoli binbir surat sendromu, monomani türleri, monomani nedir, fregoli sendromu tedavisi

Migliaia Faccia (Binbir Surat) Fregoli Sendromu
25 Nisan 2017 Salı 10:54

Fregoli sendromunu anlatmadan önce monomaninin ne olduğunu bilmemiz gerekiyor. Monomani; yalnızca bir düşüncenin zihinde dolandığı, bireyi içsel ve sosyal açıdan yoran; zayıflatan, yoğun sanrılara neden olan psikolojik rahatsızlıkların çatı tanımıdır (Erdemir, 2016).

Capragas sendromu, Othello sendromu gibi bilinen sanrıların dışında Wendigo ve De Clérambault sendromu gibi daha az bilinen sanrılar da monomaninin altında yer alır (Erdemir, 2016). Fregoli sendromu ise daha az bilinen sendromlar arasındadır.

Fregoli sendromu diğer adıyla bin bir surat sendromunda birey gördüğü insanların aslında tek bir kişi olduğuna fakat bu “kişinin” kılık değiştirip pek çok insana büründüğünü, o kişi tarafında da takip edildiğini sanmaktadır (Havle, 2016).

Nadir olarak görülen bir sendrom olması nedeniyle incelenmeye çok şans olmasa da Fregoli sendromuna bir başka bakış açısı da bir istismar kurbanının (özellikle cinsel istismar) işkencecisini her yerde gördüğü, sıradan bir insanı görmediğidir (Kleinhaus, 2011). Bu sendrom yoğun hayal kırıklığı ve travmalar sonucunda oluşabilir ya da yalnızca fizyolojik bir nedeni olabilir ama gizemi tam anlamıyla çözümlenememiştir.

Etimolojik olarak Fregoli sendromu adını Leopoldo Fregoli’ den alır. Leopoldo çok yetenekli ve kılıktan kılığa girebilen bir İtalyan aktördür. İzleyicilerini oyunculuğuyla öyle etkilemiştir ki bir seyirci kendisini her yerde gördüğünü sanmaktaydı bu da ilk Fregoli sendromu vakasını oluşturdu ve Ramachandran tarafından literatürde yerini aldı (Havle, 2016).

Ramachandran (2013)’a göre Fregoli sendromunun nedeni, beyindeki yüz tanıma bölgesi ile işler beyin amigdala arasındaki nöral bağların fazla elektriksel yüklenmesi yani aşırı çalışmasıdır.

Literatüre gireli yüz yıla yakın bir süre olmasına rağmen çok ender görülen bir sendrom olması nedeniyle Fregoli sendromu için belirli bir tedavi şekli ya da bir yüzde verilememektedir yine de günümüzde kullanılmaya çalışılan ve olumlu sonuçlar alınan bazı yöntemler bulunmaktadır:

- Psikoz değerlendirme ve tedavileri

- EKT (Elektroşok Tedavi)

- Antipsikotik ilaç tedavisi kullanılan bazı alternatif tedavi yöntemlerindendir (Teo, 2016).

Özellikle hastane personelini sık sık yanlış tanımlayan Fregoli hastaları saldırgan davranışlarda bulunabilir. Birkaç vakada psikiyatriste saldıran hastalar olmuştur (Kleinhaus, 2011). Özel olarak bu olgunun üzerine gidilmesi tedavi sürecinin daha sağlıklı gelişmesi ve belki sonlanması için gerekli ortamı yaratacaktır.

Kaynakça:

Teo, D. (2016), Folie à deux and fregoli syndrome with greater severity in the ‘secondary’ – a case report, Asian Journal of Pyschiatry. DOI: 2018(16) 30581.

Kleinhaus, K. (2011). Case report: fregoli syndrome: an underrecognized risk factor for aggression in treatment settings, Department of Psychiatry, New York University School of Medicine, Hindawi Publishing Corporation Case Reports in Psychiatry Volume 2011. DOI:10.1155/2011/351824, New York.

Erdemir, E,İ. (2016), Othello Sendromu, PDR Öğrenci Dayanışması.

Ramachandran, S. (2013), Beyindeki Hayaletler,  İstanbul: Boğaziçi Üniversitesi Yayınevi.

Havle, İ. (2016) , Fregoli sendromu. (24.04.2017 tarihinde http://sinirbilim.org/ sitesinden alınmıştır.)

Elif İrem ERDEMİR

Yıldız Teknik Üniversitesi - Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik/2. sınıf


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.