Koma Nedir, Koma Belirtileri Nelerdir ?

koma nedir, komanın nedenleri nelerdir, koma durum ölçütleri nelerdir

Koma Nedir, Koma Belirtileri Nelerdir ?
27 Ocak 2017 Cuma 20:44

Koma Nedir?

Koma bilinç bozukluklarında en son aşama olarak bilinmektedir ve acil servis yoğun bakımlarında hastalarda en çok karşılaşılan bilinç durumudur. Koma organizmanın içerisinden ve dışarısından gelen uyarıcılara hiçbir tepki verilemediği, solunum problemlerinin yaşandığı ve uyku-uyanıklık döngüsü kontrolünün tamamen yitirildiği bir klinik tablodur.

Koma hali şiddetine göre iki türde kendini göstermektedir. Hafif koma olarak bilinen türde kişinin, beyin sapı reflekslerinden elde edilen ve iskelet tonusunun tamamıyla ortadan kalkmadığı, ağrı oluşturan uyarıcı komutlara çok küçük düzeyde yanıtların verildiği klinik hadisedir. Diğer tür ise beyin sapı reflekslerinin elde edilemediği ve hiçbir ağrılı uyarıcıya cevap verilmeyen tam tepkisizliğin söz konusu olduğu derin koma olarak bilinmektedir (Eden, 2008).

Komaya neden olan faktörler iki grupta incelenir;

1. Yapısal olan nedenler:  Kişide bir dış etken dâhili olmadan oluşan durumlardır. Travma, beyin kanamaları, beyin tümörü, inme ve beyin sarsılması gibi durumlar buna örnek verilebilmektedir.

2. Yapısal olmayan nedenler:  Dış etmenlerden kaynaklı nedenler olarak bilinmektedir. Bunlara örnek olarak; ilacı fazla kullanma, maddeyi kötüye kullanma, toksik maddeye maruz kalma (karbonmonaksit vb. zehirli gazlar), enfeksiyon ve çeşitli madde yetersizlikleri verilebilmektedir (Erden, 2008).

Komadaki hastaların durumlarının kontrol altında tutulması hastanın yaşam değerlerinin stabil seviyede korunması ve tedavide izlenilecek yolların belirlenmesi açısından hayati önem taşımaktadır. Koma durumu acil servislerde çeşitli ölçeklerle göz yanıtlarının, motor yanıtların ve sözel yanıtların puanlamalarla ölçülmesiyle hafiflik derinlik yönünden kontrol edilmektedir. Günümüzde en çok kullanılan ölçek Glasgow Koma Skalası olarak bilinmektedir (Akkuş, 2012). Bu ölçek daha çok göz, motor ve sözel tepkiler ölçerken komada oldukça önemli değişkenlerden solunum ve beyin sapı reflekslerini ölçmemesi yönünde eleştirilse de günümüzde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Glasgow Koma Skalası ölçeğinin eksiklerinden yola çıkılarak yeni bir ölçek daha geliştirilmiştir. FOUR skoru olarak bilinen bu ölçek göz, motor ve sözel yanıtları ayrıntılı olarak ölçme imkânı sunarken, solunum değişkenleri ve beyin sapı reflekslerini ölçen birimleriyle Glasgow Koma Skalasına iyi bir alternatif olmuştur (Akkuş, 2012).

Kaynakça:

Eden, A. (2008). Acil servise bilinç bozukluğu nedeniyle başvuran nontravmatik hastaların retrospefik olarak değerlendirilmesi. (Tıpta uzmanlık tezi), On Dokuz Mayıs Üniversitesi/Tıp fakültesi, Samsun.

Akkuş, E. (2012). Bilinç bozukluğunun nörolojik nedenlerine yaklaşım. Ege Tıp Dergisi, 51(Ek sayı), 17-29.

Barış KIRBAŞ

Giresun Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık/3. Sınıf


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.