İki Kişilik Delilik: Folie à Deux

folie a deux nedir, paylaşılmış psikotik bozukluk nedir, folie a deux sendromu nedir, folie a deux belirtileri, folie a deux dsm

İki Kişilik Delilik: Folie à Deux
02 Ağustos 2017 Çarşamba 18:59

Folie à deux paylaşılmış psikotik bozukluk veya aktarılan hezeyan bozukluğu olarak da isimlendirilen bir psikolojik rahatsızlıktır.

Kelime anlamı “iki kişilik deliliktir.” Bu bozuklukta iki veya daha çok kişi aynı psikotik belirtileri göstermesi, semptomları birbirlerine “aktarması” söz konusudur. Bu kişiler aynı sosyal ortamda bulunan kuzenler, kardeşler, eşler ve sevgililer olabilmektedir (Kocabıyık, 2004).Temel olarak düşük sosyo-ekonomik düzeyde görülür. Bu kişiler genelde ilişkileri kapalı olan bireylerdir ve Freud’a göre de narsistik iki bireyin aynı düşünceyi paylaşması ile ortaya çıkar. Bu bireylerin “aşkı” yansıtma şeklidir.

DSM-V’te Folie à deux belli başlı bir psikolojik rahatsızlık olmaktan çıkartılarak belirli şizofrenik spektrum ve diğer psikotik rahatsızlıklar bölümünde yer almaya başladı güncel halinde ise Güncellenmiş sürümde, varlık bozukluğu ile bireyin ortaklığında sanrılı hal, semptomlar şeklinde yer almaktadır (Sharon, 2016).

Folie à deux bazı alt türlere de sahiptir. Folie à quarte, Folie à familiare bunlardan bazılarıdır. Aynı semptomların ailenin evcil hayvanında gözlemlendiği vakalar bile bulunmaktadır.

Folie a deux çok nadir görülen biri surum olsa da saldırgan tutumlara yol açması ve hastalıklı oluşu göze çarpması nedeniyle üzerine çok edebi çalışma yapılmış bir konudur.Özellikle ABD’de yaşanan bir dizi cinayetin çözülmesi ile üzerine medyatik bir ilgi çekmiştir. Çiftlerce gerçekleştirilen (yalnızca romantik bir ilişki değil) suçlarda genelde baskın, narsist bir karakter ile pasif, boyun eğen bir karakter bulunmaktadır.

Aktarılan hezeyan bozukluğunda bireylerin paylaştığı yegane şey düşünceleri ve duygularıdır yani aslında belirli tip bir psikolojik rahatsızlığın semptomlarının birbirlerine aktarılmasıdır. Yani duygusal bir yakınlıktan çok narsistik bir bağlanma söz konusudur.

Paylaşılmış psikotik bozukluğun tedavisi antipsikotik ilaçlarla sağlanmaya çalışılmaktadır. Etkiye maruz kalan kişi ise daha şanslıdır. Tedavisinde sosyal ilişkilerini geliştirme, bilişsel davranışçı terapi gibi yöntemler kullanılabilmektedir (?, 2002).

Paylaşılan psikotik Bozukluk ile şu ana kadar sosyal bulaşma ya da kitlesel histeri benzer özellikler gösteriyor gibi görünse de farkı şudur: kitlesel histeride belirtiler tek kişide ortaya çıkar fakat grubun diğer üyeleri de bu belirtileri hissettiklerini zanneder. Folie à deux ise gerçekten aynı belirtileri gösteren iki veya fazla bireyin paylaştığı ortak bir “deliliktir.”Paylaşılmış psikotik bozukluğun altında yatan sebeplerden biri de ülkenin içinde bulunduğu siyasal ve ekonomik durum ile ülkede yaşayan halkın sosyal hayatı ve değişen şartlara uyumu da önemlidir (Kocabıyık, 2004).

Kaynakça:

Kocabıyık, A. (2004). Bir olgu nedeniyle folie a deux, Düşünen Adam, 17(4): 228-233

Sharon,I. (2016). “Sharedpyschoticdisorder”, 293107. (http://emedicine.medscape.com/ sitesinden 31.07.2017 tarihinde alınmıştır.)

?, (2002). Psikologlara göre ecevitsendromufolie a deux, 83924 (http://www.hurriyet.com.tr sitesinden 01.08.2017 tarihinde alınmıştır.)

Elif İrem Erdemir

Yıldız Teknik Üniversitesi - Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik/ 3.sınıf


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.