Hipomani Nedir, Hipomani Belirtileri Nelerdir ?

hipomani nedir hipomani belirtileri nelerdir, hipomani özellikleri nelerdir, hipomani dönemi nedir hipomani özellikleri nelerdir

Hipomani Nedir, Hipomani Belirtileri Nelerdir ?
30 Temmuz 2017 Pazar 21:39

HİPOMANİ

Hipomani nedir?

Hipomani, kişilerin olağan duygu durumundan açık şekilde farklı, taşkın ya da asabi duygu durumudur. Kişilerin enerjisinde anormal bir artış görülür. Fakat bu duygu durumu mani belirtileri kadar ağır değildir.

Hipomani belirtileri Nelerdir ?

Bir duygu durum dönemine “Hipomanik Dönem/Epizod” diyebilmek için aşağıdaki  hipomani belirtilerini karşılaması gerekmektedir:

Maniden farklı olarak en az 4 gün süren, olağandışı ve sürekli taşkın ya da asabi duygu durumu gözlenmesi ve enerjide anormal bir artış eşlik eder.

Duygu durumu sırasında aşağıdaki belirtilerden en az üçünün (asabi duygu durumu varsa dördünün) gözlenmesi:

  • Benlik saygısında abartılı bir biçimde artış; özel yetenekleri, güçleri ve becerilerinin olduğuna inanma: bazı insanlarda kendini beğenme olabilir fakat bu kişilerde olağandışı bir özgüven vardır. Örneğin başaramadığı halde dünyaca ünlü bir şarkıcı kadar güzel şarkı söyleyebildiğini savunmak, iş yerinde hazırladığı projeyi kendinden başka kimsenin aklına gelemeyeceğini söylemek vb.
  • Uyku gereksiniminde azalma: azalan uykuya rağmen (örneğin:3saatlik uyku) dinlenmiş hissetme
  • Alışılmışın dışında konuşkanlık; aşırı konuşma: o konuşurken araya girip söz almak çok zordur
  • Fikir uçuşmaları: Dağınık, engellenemeyen, zihinde uçuşan düşünceler vardır, kişi düşünürken birbiriyle alakasız birçok konu arasında gelip gider
  • Dikkat dağınıklığı; dikkat çok çabuk dağılır, bir işi sürdürmede, dikkati yoğunlaştırmada zorluklar yaşanır
  • Olumsuz sonuçlanma olasılığı yüksek, zevk veren etkinliklere aşırı katılım veya psikomotor ajitasyon: örneğin: dikkatsizce para harcama, cinselliği düşüncesizce yaşama, dikkatsizce araba kullanma, kumar oynama, kolayca kavgaya girme, huzursuzca dolaşma vb.
  • İştah kaybı, diyete bağlı olmayan kilo kaybı

Bu belirtiler kişinin mesleki ve toplumsal hayatında belirgin bir şekilde değişikliğe yol açar. Kişinin sosyal ilişkilerinde, aile ve meslek hayatında öncesine kıyasla değişiklikler olduğu fark edilir. Ancak belirgin değildir.

Hipomanik özellikler gösteren kişinin bu aşırı davranışları dizginlenmek istendiğinde çabuk öfkelenebilir fakat bu belirtiler kişinin kendine ya da çevresine zarar vermesine sebep olacak, hastaneye yatışı gerektirecek kadar ağır belirtiler değildir. Bu belirtiler psikotik(olmayan sesler duymak, gerçeklikle alakasız inanışlar, halüsinasyon görmek vb) özellikli değildir.

Mani belirtileri madde kullanımına ya da tıbbi bir hastalığın fizyolojik etkilerine bağlı değildir.

Belirtilerin hipomanik epizod ile sınırlı kalmayabilir, kısa süre içerisinde manik epizoda dönüşebilir, bu yüzden gecikmeden klinisyene başvurulması gerekir.

Kaynak: Kring, A. M. , Johnson, S. L., Davison, G., Neale, J. (2015). Anormal psikolojisi(12). (M. Şahin, Çev. Ed.).  Ankara: Nobel Akademik Yayıncılık. (Orijinal çalışma basım tarihi 1974).

Yazar: LÜTFİYE ASLAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.