Firenze Di Magnifico (Yüce Floransa) Stendhal Sendromu

stendhal sendromu nedir, sanat zehirlenmesi nedir, floransa sendromu, stendhal sendromu nedir, stendhal sendromu paris sendromu farkı

Firenze Di Magnifico (Yüce Floransa) Stendhal Sendromu
27 Haziran 2017 Salı 17:53

Stendhal sendromu, temel olarak; dinlenen ya da görülen bir sanat eseri karşısında belirli tepkilerin verildiği psikosomatik bir hastalıktır. Bu tepkiler arasında kalp çarpıntısı, baş dönmesi hatta halüsinasyon dahi görülebilmektedir (Pınar, 2014).

Stendhal Sendromu ilk olarak Santa Croce Bazilikası’nda görülmüştür. Bu sendromun ismi 1817 yılında İtalya’da bulunan Marie-Henri Beyle tarafından ortaya koyulmuştur. Stendhal ismiyle eserlerini kaleme alırken Floransa gezisi sırasında ünlü ressamların mezarlarını gezerken baş dönmesi, halsizlik gibi belirtiler gösterdi. Magherini acil servise bir gün içinde aynı şekilde başvuran yüz altı turist olması üzerine hastaları incelemiş ve bu incelemenin sonunca 1977 yılında Stendhal Sendromu resmi olarak literatürde yerini almıştır. Bu dönemden sonra Floransa'yı gezen insanlar arasında da aynı belirtiler görüldüğünden İtalyan psikologlar üzerine bir düzine deney gerçekleştirmişlerdir.

Her yıl düzenlenen deneylere göre, yoğun duygulanım ile Floransa gezisinde beynin aynı bölgelerinin harekete geçtiği gözlemlenmiştir (Innocenti, 2014).Bu deneylere rağmen Stendhal Sendromu belirli başlı bir psikiyatrik hastalık olarak Mental Bozuklukların Tanısal ve Sayımsal El Kitabı (DSM)’de tanımlı değildir fakat buna karşın İtalya’nın en önemli sözlüklerinden birinde –Zingarelli- yer almaktadır (Hager, 2016).

Magherini’nin araştırmalarına göre Stendhal sendromu belirtileri özellikle Kuzey Avrupalılar’da görülmektedir; en az etkilenenler ise tahmin edildiği üzere İtalyanlar (çünkü her sokak sanat galerisi gibi) ve Japonlar (organizasyon yetenekleri nedeniyle). Etkilerin kaydedildiği spesifik bölgeler de bulunmaktadır. Verilere göre Michelangelo’nun Davut, Caravaggio’nun Bacchus ve Botticelli’nin Venus eserleri etkilerin arttığı bölgelerdir (Hager, 2016).

Stendhal sendromunun belirli bir tedavi yöntemi yoktur özellikle sanata karşı düşkün ve duygusal açıdan daha hassas bireylerde sık rastlanılmaktadır. Stendhal, hislerini günlüğünde şu şekilde açıklamıştır:

Bu yücelik beni kendine hapsetmişti. Hayatım gözümün önünden akıp gidiyor gibiydi. Öyle ki yürürken tökezleyip yuvarlanmaktan korktum (Kaya, 2017).

Bu belirtiler yalnızca Floransa’da görülmemekle birlikte ilk burada tanımlandığı için bu ismi almaktadır. Normalden fazla ve ihtişamlı sanat eseri görüldüğünde ortaya çıktığı için bu sendrom sanat zehirlenmesi olarak da anılmaktadır (Pınar, 2014). Hollanda’da bu sendromun etkilerini azaltmak için sanat galerilerinedinlenme kabinleri konulmuştur.

Stendhal sendromu temeline bakacak olursak Paris Sendromunun tam tersidir. Paris sendromunda karşılanmayan yüksek beklenti nedeniyle ortaya çıkan bir depresyon söz konusuyken Stendhal sendromunda görülen eserlerin ihtişamı nedeniyle kendinden geçme, algılarında bozulma vardır.

Kaynakça:

Innocenti, C. (2014). The Stendhal syndrome between psychoanalysis and neuroscience, Rivista di Psichiatria, 49(2):[61-66].

Hager, L. (2016). Stendhal’s syndrome: the disease you can only catch in florence, (http://www.italoamericano.org/ sitesinden 26.06.2017 tarihinde alınmıştır.)

Pınar, Ö. (2014). Sanat zehirlenmesi deneyle kanıtlandı: Roma. (http://www.bbc.com/ sitesinden 26.06.2017 tarihinde alınmıştır.)

Kaya, S. (2017). Stendhal sendromu, (http://www.sinirbilimi.org/ sitesinden 26.06.2017 tarihinde alınmıştır.)

Elif İrem ERDEMİR

Yıldız Teknik Üniversitesi - Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik/3.sınıf


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.