Deliryum Nedir, Çeşitleri, Belirtileri Nelerdir ?

deliryum nedir, deliryumun belirtileri nelerdir, deliryumun evreleri nelerdir, deliryum tipleri nelerdir

Deliryum Nedir, Çeşitleri, Belirtileri Nelerdir ?
27 Ocak 2017 Cuma 20:28

Deliryum Nedir?

Deliryum tıp tarihinde tanımlanan ilk ruhsal sorunlardan biridir. Latincede “daliare” sözcük kökünden türetilmiş olan deliryum “yoldan çıkmış” anlamını ifade etmektedir. Deliryum; kişide aniden başlayan, aralıklı nöbetler halinde kendini gösteren, birçok faktörün etkisiyle ortaya çıkan, şuur, algılama, duygu, düşünce ve uyku - uyanıklık döngüsünde bozuklukların görüldüğü klinik bir sendromdur (Güner, 2007).

Deliryumun birçok organik ve fizyopatolojik sebepleri bulunmaktadır ve bu nedenler psikiyatrik rahatsızlıklara yol açmaktadır. İleri yaş, uyku bozuklukları, stres, nörolojik hastalıklar, ilaç kullanımları ve duygusal yoksunluklar deliryumun oluşumuna neden olan etmenler arasında sayılabilmektedir (Sarı, 2015).

Deliryum Bulgu ve Belirtileri

- Deliryumun belirtileri farklı şekillerde kendini göstermektedir. Deliryum başlamadan yaklaşık 3 gün önce kişide huzursuzluk, kaygı bozukluğu, dikkat dağınıklığı ve uyku bozuklukları gibi belirtiler görülebilmektedir. Başlangıç evresinde uyku bozuklukları, anksiyete artışı, halsizlik, baş ağrıları, kişiyi rahatsız eden rüyalar görülebilmektedir (Güner, 2007).

-  Deliryumda kişi konuşma problemleri yaşayabilmekte bu problemler konuşmada uygun kelimeleri hatırlayamama, objeleri isimlendirmede zorluk yaşama, yazmada, okumada problem yaşama ve konuşulanları anlayamama şeklinde görülmektedir.

-  Algı problemleri görülür bunlar; yanlış yorumlama, illüzyon ve halüsinasyon şeklinde görülmektedir.

-  Deliryumla birlikte görülen diğer belirtilerde; uyku problemleri, psikomotor bozuklukları, duygusal sorunlar, korku ve kaygı, depresyon şeklinde kendini göstermektedir (Güner, 2007).

Deliryum Tipleri

Deliryum belirtilerine göre 3 farklı tipte ele alınmaktadır.

1) Hiperaktif Tip: En çok görülen belirti madde yoksunluğudur. Yanlış yorumlama, halüsinasyon, ajitasyon en temel olanlarındandır.

2) Hipoaktif Tip: Bu tip deliryumun görüldüğü hastalarda hastanede kalma süresi daha azdır ve kişinin uyanık halde bulunduğu süre azdır genelde uyku halinde bulunur.

3) Karışık Tip: Hem hiperaktif hem de hipoaktif tipin özelliklerini göstermektedir. Bu tipte belirtiler kısa zamanda değişiklik göstermektedir (Güner, 2007).

Deliryumun şiddeti de değişiklik göstermektedir. Bu şiddet, şekline göre 4 farklı evrede ele alınır.

I. Evre: Bellek, dikkat ve konsantrasyonda problemler yaşanır.

II. Evre: Kişi bilinç konusunda problemler yaşar ve mekan - zaman algısında bozulmalar görülür.

III. Evre: Stupor görülür, nöbetler ardı ardına yaşanmaya başlar ve bir noktaya gözünü dikerek bakmalar artan davranışlardandır.

IV. Evre: Kişi komaya girer (Güner, 2007).

Kaynakça:

Güner, P ve Geenen, O. (2007). Atlanması kolay bir bozukluk: deliryum. C.Ü.Hemşirelik Yüksekokulu Dergisi, 11 (1)

Sarı, N. (2015). Sağlık çalışanlarının yoğun bakımlarda deliryum yönetimlerinin incelenmesi.(Yüksek lisans tezi), Ege Üniversitesi/Sağlık Bilimleri Fakültesi, İzmir.

Barış KIRBAŞ

Giresun Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık 3.sınıf


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.