Bedeninden Memnun Musun: Dismorfofobi

dismorfofobi nedir, dismorfofobi belirtileri, dismorfofobi nedenleri, dismorfofobi en çok kimlerde görülür, dismorfofobi tanı kriterleri

Bedeninden Memnun Musun: Dismorfofobi
23 Şubat 2017 Perşembe 21:04

Herkesin bedeninde değiştirmek isteği, kusurlu olarak gördüğü birtakım özellikler olabilir, dismorfofobi ise bu durumun klinik bir vaka halini almasına verilen isimdir. Dismorfofobide kişi bedeni ile ilgili abartılı derecede olumsuz yorumlar yapmakta, bunları gerçek olarak algılamaktadır sonucunda ise çeşitli yöntemler ile beden imgesini değiştirmeye çalışır (Ray ve ark, 2012). Bu durum öyle saplantılı bir hal alır ki kişinin ruhsal ve fiziksel sağlığı ciddi tehdit altına girer, sosyal hayatı da olumsuz etkilenir.

Tanımlanması DSM-III’te Dismorfofobi olan rahatsızlık, DSM-V’e göre dismorfik bozukluk beden algısı bozukluğu olmasına rağmen “Takıntı Bozukluğu OKB ve İlişkili Rahatsızlıklar” başlığı altında yer alır (Yalnız, 2016). Dismorfik bozukluk DSM’de tanımlı üç başlıkla da ilişkilidir.

Kişinin vücuduna duyduğu takıntı, yeme bozukluklarını bedensel belirti bozukluklarını da beraberinde getirir. Aynı zamanda dismorfofobiyi anoreksiyayı kapsayan üst başlık olarak tanımlayan psikiyatristler de bulunmaktadır. Algının gerçekdışı olabilme ihtimali ise dismorfik bozukluğu hipokondriazisın alt tipi de yapmaktadır (Ray ve ark., 2012).

Özellikle beden imge algısının bozulduğu ve önem kazandığı ergenlik döneminde ortaya çıkar. Kadın ve erkeklerde aynı sıklıkla görülür fakat dışa yansıtması kadınlarda daha yoğun olduğundan kadınlarda daha sık görüldüğü gibi bir yanılgı oluşturabilir. Dismorfofobiye sahip kişilerin en az beğendiği yönleri yüz, cilt, burun, saç olarak bulunmuş; OKB hastalarından daha dirençli oldukları tespit edilmiştir (Karamustafalıoğlu, 2015).

Dismorfik bozukluğun klinik tanıları şöyledir:

- Dışardan görülmediği halde, önemsiz veya olmayan kusurları ile uğraşır. Gerçek dışı bir algısı vardır.

- Tekrarlayan düşünceler oluşur, görünümü diğer insanlarla karşılaştırır.

- Düşünceler kişinin sosyal, toplumsal, psikolojik hayatını fiziksel sağlığını etkiler.

- Belirtiler klinik bir hal alır. Birey hayatını devam ettirmez duruma gelir.

- Dış görünüşle ilgili düşünceler, bir yeme bozukluğuna yol açabilir. Belirtileri dismorfik bozukluk ile ortaya çıkar (Altıntaş, 2015).

Beden algısı bozuk bireylerin takıntılı düşünceleri vücutları üzerindeki kontrolleri arasında pozitif bir korelasyon vardır. Bedenini bu denli beğenmeyen birey sonunda intiharı bile düşünebilir. Tedavi sürecine çok dirençli bir hastalık olan dismorfofobide şu yöntemler kullanılır;

- Dışardan serotonin desteği

- Psikotik ilaçlar ve anti-depresanlar

- Bilişsel-davranışçı terapi

Tedavi sonucunda kesin olarak hastalığı geçirecek bir yöntem yoktur. Serotonin desteği ve terapinin düzenli ve yeterli uygulanması tekrar faktörünü azaltmaktadır (Karamustafalıoğlu, 2015). Ayrıca yüzleştirme yöntemine çok sık başvurulmaktadır.

Kaynakça:

Karamustafalıoğlu,O. Karamustafalıoğlu, N. (2015). ”Beden dismorfik bozukluğu”, Düşünen Adam; 13(2): 107-109, https://www.researchgate.net/publication/266346622

Ray, P., Demirkol, M.,Tamam,L. (2012).  Beden dismorfik bozukluğu, Psikiyatride Güncel Yaklaşımlar; 4(4):547-565 Doi:10.5455/cap20120432

Altıntaş, E. (2015). Kozmetik tedavi için başvuran hastalarda beden dismorfik bozukluğu. Arşiv Kaynak Tarama Dergisi,24, 324-338.

Yalnız, A. (2016). DSM-V’e göre davranış bozuklukları ve sınıflandırılması, Nitelikli Psikolojik Danışman, 63-67.

Elif İrem ERDEMİR

Yıldız Teknik Üniversitesi - Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü/2. sınıf


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.