Asperger Sendromu Nedir, Belirtileri Nelerdir ?

asperger sendromu, asperger sendromu nedir, asperger sendromu otizm farkı, asperger sendromu tedavisi, asperger sendromu belirtileri

Asperger Sendromu Nedir, Belirtileri Nelerdir ?
11 Nisan 2017 Salı 19:13

Akranlarıyla iletişim kurmakta zorlanan bu sebeple arkadaşları tarafından dışlanan, aynı zamanda da ilgili oldukları bir konu hakkında adeta bir profesör gibi açıklama yapan çocuklara rastladınız mı hiç? Bahsettiğim tüm bu özellikler, sınırları kesin bir şekilde belirlenememiş psikiyatrik bir bozukluğu işaret ediyor: Asperger Sendromu.

Peki Nedir Asperger Sendromu?

Asperger sendromu, bozukluğa adını veren Hans Asperger tarafından, duygularını ifade etmekte ve karşısındaki kişilerin duygularını anlamada güçlük çeken, iletişim kurma isteği olmasına rağmen duruma uygun tepkiler veremeyen, sosyal etkileşim alanında yetersizlik gösteren bireylerdeki bozukluk olarak tanılanmaktadır (Köşger, Sevil, Subaşı, Kaptanoğlu, 2015). Asperger; otizm, Rett sendromu gibi bozukluklarla birlikte yaygın gelişimsel bozukluklar tanı grubunda yer almakta ve ‘yüksek işlevli otistik bozukluk’, ‘atipik otizm’ olarak da bilinmektedir. Bu kavramlar birbirleriyle benzerliklere sahip olmakla birlikte ayırıcı özelliklere de sahiptir. Bu sebeple üzerinde tam anlamıyla uzlaşılamamış, sınırları genel hatlarıyla belirlenmiştir.

Toplumda asperger sendromunun yaygınlığının % 0.3- 0.7 olduğu ve erkeklerde kadınlardan 9 kat fazla görüldüğü bilinmektedir. Asperger tanısı genellikle çocukluk döneminde konulmakta, nadiren yetişkinlik dönemlerinde de tanılama yapılmaktadır. Yetişkinlik dönemine denk gelen tanılamalar bireye dair ilk izlenimde şizofreni ve OKB (obsesif kompülsif bozukluk) akla gelebilir. Yetişkinlik dönemine ulaşmadan tanılama önemli olmakla birlikte araştırmalar erken müdahalenin bireyin toplumsal işlevselliğini arttırdığını göstermektedir (Köşger vd., 2015).

 Asperger ve Otizmin Farkı Nedir?

 Otizm ve asperger sendromu birbirine karıştırılan iki kavramdır. Sosyal iletişim ve etkileşimde bozukluk, sınırlı bir alana sürekli ilgi ve  stereotipik davranışlar her ikisinde de vardır. Aralarındaki en önemli fark ise; asperger sendromunda dil gelişimi ve bilişsel gelişimde  belirgin bir gecikmenin olmamasıdır (Şevik vd., 2010).

 Asperger Sendromuna Sahip Bireylerin Özellikleri Nelerdir?

 Motor Beceriler

 - Tanılanan olgulara göre belirgin bir hantallık ve motor becerilerde güçlükler dikkat çeker.

 - Asperger sendromu olan bireylerde bisiklete binme, tırmanma, koşma vb. gibi motor becerilerde gecikme ve sakarlık, el becerilerinde  zayıflık görülür.

 Dil Becerileri

 - On sekiz aylık bir çocuğun kullandığı anlamlı kelimelerin onun altında olması, iki yaşındayken kısa cümle kuramaması, cümlelerinin  anlaşılmaması, üç yaşındayken cümle kuramaması dil gelişiminde problemlerin olduğunun işareti olabilir.

- Asperger sendromunda dil gelişimi erken ve yeterlidir.

- Diğer yaygın gelişimsel bozukluklarda dil gelişimi tanılamada belirleyiciyken asperger sendromunda dildeki problemler göze fazla çarpmamaktadır.

- Birey beş yaşına geldiğinde normal bir dil gelişimi göstermesine karşın dili işlevsel kullanmada problemler gözlenir.

- Gereksiz sözcük kullanımı fazladır.

- Tek yönlü ve benmerkezci konuşma görülür.

- Konuşmanın içeriği büyük çoğunlukla ilgi duyduğu, favori konularıyla ilişkilidir.

Bilişsel Beceriler

- Normal gelişim düzeyinde bilişsel fonksiyonlar görülür.

- Asperger sendromu olan bireylerde sözel zeka bölümü performans zeka bölümünden fazladır.

- Sözel bellek ve işitsel algıları gelişmiştir.

Sosyal Etkileşim

- Ses tonunu ve yüz ifadelerini uygun bir şekilde kullanamama ve karşıdakinin duygularını anlayamama, anlamlandıramama görülür

- Diğer insanlarla ilişki kurmaya isteklidirler (Otizmin aksine). Sevgi ve ilgilerini gösterebilirler.

- Sosyal etkileşimde aldırmazlık vardır ve toplumsal kuralları anlamakta güçlük çekerler.

Davranış, İlgi Ve Etkinlikler

- Çevreye karşı duyarsızlıklarının karşılık sürekli bir konuyla uğraşma görülür.

- İlgileri hakkında konuşma, detaylı bilgi edinme ve o konuyla ilgili bildiklerini karşısındakine anlatma eğilimindedirler (Yorbık, Erman ve Söhmen, 2000).

Kaynakça:

Köşger, F., Sevil, S., Subaşı, Z. ve Kaptanoğlu, C. (2015). Erişkin asperger sendromu: olgu sunumu. Psikiyatri Ve Nörolojik Bilimler Dergisi, 28(4), 382- 386. doi: 10.5350/DAJPN2015280408

Şevik, A.E., Çengel Kültür, E., Demirel, H., Karlı Oğuz, K., Akça, O., Lay Ergün, E. ve Demir, B. (2010). Gelişmiş takvim belleği becerisi sergileyen bir asperger sendromu olgusu. Türk Psikiyatri Dergisi, 21(3), 249- 56. https://pdfs.semanticscholar.org/8908/e48f00a93dfb8b52dce0408b25d33077e86b.pdf

Yorbık, Ö., Erman, H., Söhmen, T. (2000). Asperger sendromu ve yüksek fonksiyonlu otizmin tanısal ayrımı. Klinik Psikoloji Dergisi, 3(2), 102- 110. http://www.klinikpsikiyatri.org/jvi.aspx?pdir=kpd&plng=tur&un=KPD-86383

Feyza SALI

Marmara Üniversitesi - Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü/3.sınıf


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.