Psikoloji’nin Sihre Açılan Kapısı: Parapsikoloji Nedir

parapsikoloji nedir, paranormal olay nedir, duyu ötesi algı nedir, geleceği görmek, zihin olayları

Psikoloji’nin Sihre Açılan Kapısı: Parapsikoloji Nedir
03 Şubat 2017 Cuma 21:18

Psikoloji; davranışları inceleyen bilim dalıdır ve psikolojinin birçok alt dalı vardır. Peki eski çağlardan bu zamana kadar olan paranormal olayların kaynağını inceleyen bir psikoloji dalı olduğunu biliyor muydunuz? Bu psikoloji dalının adı ‘parapsikoloji’.

Parapsikoloji; paranormal olayları (zihin okuma, nesneleri dokunmadan hareket ettirebilme vb.), deneysel açıdan inceleyen bir psikoloji dalıdır. İlk olarak Dr. Rhine tarafından kullanılan parapsikoloji kavramı ‘para: yanında’ ve ‘psikoloji: ruh (eski zamanlarda psikoloji kelimesi ruh anlamında kullanılıyordu)’ kelimelerinden oluşur. Parapsikoloji bir psikoloji dalı olmasına rağmen bilim olma özelliğini kazanamamıştır. Bunun nedeni parapsikolojinin;

1) Tekrarlanma sorunu

2) Yetersiz denetim

3) Dosyalama sorunu olmasıdır.

Parapsikoloji eski çağlardan günümüze kadar en çok merak edilen olayları incelemektedir. Eski çağlarda paranormal olayların kaynağı ‘Şeytan’olarak görülürdü (Tamam, 1998). Parapsikoloji ise paranormal olayların kaynağının insan zihninden kaynaklandığını söyledi ve bunu kanıtlamak için birçok deney yaptı. Parapsikolojinin incelediği paranormal olaylar;

*Telepati

*Hipnoz

*Durugörü

*Psikokinezi

*Psikometri

*Medyumluk

*Ruhsal şifa

*Büyü

*Tekrar doğuş

*Aura

*Kendiliğinden yanma vb.

Parapsikoloji ESP (Extra Sensory Perception) denilen Duyu Ötesi Algı kavramını oluşturmuştur. Duyu Ötesi Algı parapsikolojinin en kapsamlı kavramlarındandır. Telepati, öngörü gibi birçok kavramı açıklar. ESP’ye göre normal duyularımızın dışında olayları algılayabildiğimiz bir tür duyu, yetenek sahibiyiz (Özakkaş, 1995). Örneğin; bir arkadaşınızı aklınızdan geçirirken aniden sizi araması veya yolda onunla karşılaşmanız tamamen tesadüf değildir, telepati denilen bu olay Duyu Ötesi Algı’nın bir parçasıdır. Bir başka örnek ise, zihninizde başka bir odada, sizden uzakta ya da başka bir zamandaki nesneyi, olayı görebilmek durugörüdür (Kapu,2008).

Parapsikoloji’nin araştırdığı Psikokinezi de çok merak edilen bir kavramdır. Psikokinezi; bazı yetenekli kişilerin nesneleri temassız hareket ettirebilme, fiziksel olaylara etki edebilmesidir. Zarları attığında sürekli altı getirebilen birini tanıyor musunuz, sizce çok mu şanslı? O kişi aslında yüksek Duyu Ötesi Algı yeteneğine sahiptir. Psikokinezi denilen bu durum Duyu Ötesi Algı ile gerçekleşir. Medyum Uri Geller’in meşhur gösterisi kaşık bükme de psikokinezidir. Moleküllerin bile yerinin değiştirilebildiği bilindiğine göre bu olayda moleküllerin oynatılması ve en sonunda maddenin kırılması ile sonuçlanır. Daha birçok olayın açıklaması Duyu Ötesi Algı ile gerçekleşir.

Eğer Duyu Ötesi Algı yeteneğinizi ölçmek istiyorsanız evde küçük deneyler yapabilirsiniz. Zar atmak, yüzen bir nesneyi hareket ettirmeye çalışmak gibi ufak deneylerle hem ESP yeteneğinizi ölçersiniz hem de yeteneğinizi geliştirebilirsiniz. Unutmayın ki Duyu Ötesi Algı her insanda vardır ve geliştirilebilir. Bunun nedeni de ESP’nin gücünün beynimizden geliyor olmasıdır.

Parapsikoloji araştırmacıları; John Dee, Fox kız kardeşler, Mesmer ve SPR 16. Yüzyıldan bu yana yaptıkları araştırmalar ile birçok paranormal olaya açıklamalar bulmuştur. Duyu Ötesi Algı’nın dışında parapsikoloji ruh ile de ilgilenmiş ve ona ulaşmaya çalışmıştır. Parapsikoloji’nin önemli bir buluşu ise bay ve bayan Kirlian’ın bulmuş olduğu Kirlian kamerasıdır. Bay Kirlian elektrik çarpması yaşadıktan sonra karısının fotoğrafları banyolamasına yardım edince ortaya çıkan fotoğraflara bakınca şaşkına dönmüşlerdi. Çünkü fotoğraflarda açıkça bitkilerin aurasının gözüktüğü anlaşılmaktadır. Böylece bay ve bayan Kirlian bir ‘Kirlian kamerası’ geliştirerek ruhun resimlerini çekmeyi amaçlamışlardır ve bunu başardıklarını düşünmektedirler.

Daha birçok paranormal konuda parapsikoloji birçok insana cevap bulmuştur ve halen bulmaya devam etmektedir.

Kaynakça:

Tamam, L. ve arkadaşları. (1998).Ölümden dönme yaşantıları: Bir gözden geçirme.3 Şubat 2017, https://www.researchgate.net/profile/Lut_Tamam/publication/260421216_Near-death_experiences_A_review/links/552aaa160cf2779ab792d63d.pdf

Kapu, H. (22 Ocak 2008). Sosyal sermaye ve organizasyonların öngörü yeteneğini geliştirme gücü.3 Şubat 2017, https://www.researchgate.net/profile/Lut_Tamam/publication/260421216_Near-death_experiences_A_review/links/552aaa160cf2779ab792d63d.pdf

Özakkaş, T.(1995). Hipnoz.3 Şubat 2016. http://www.psikoterapi.com/kitapsayfalari/hipnoz3.cilt.pdf

Ayşe İrem Doğrul

Yıldız Teknik Üniversitesi- Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü / 2. Sınıf


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.