Mutluluğun Anahtarı: Pozitif Psikoloji

pozitif psikoloji, pozitif psikoloji nedir

Mutluluğun Anahtarı: Pozitif Psikoloji
14 Şubat 2017 Salı 21:08

Mutluluk, neşe, huzur… Bunlar insanlık tarihi kadar eski bir kavramlardır. İnsan iyi olmak ister ve mutluluk ömrümüzün sonuna kadar aradığımız bir rüya gibidir fakat bu tarihin hiçbir döneminde mutlak mümkün olmamıştır. Peki, mutlu olmak imkansız mıdır?

Pozitif psikolojiyi bireylerin olumlu yönlerinin geliştirilmesine, yaşanan pozitif deneyimlerin arttırılması ve ruh sağlığının korunması gibi konulara odaklanmış bir disiplin şeklinde tanımlanabilir (Seligman ve Csikszentmihalyi, 2000; Akt: Eryılmaz, 2013). İnsan için belirlediği amacı var olan potansiyeli geliştirmek, olumlu özellikleri güçlendirmek, yaşamı daha anlamlı kılmak, olumsuzluklara karşı güçlü kalabilmek ve yaşamdan zevk almaktır (Eryılmaz, 2013; Karaırmak ve Siviş, 2008). Umutsuzluk, nefret,  üzüntü, mutsuzluk, karamsarlık, endişe gibi duyguların karşısına umut, neşe, sevgi,  iyimserlik, kendine güveni koyar ve tüm bunların kazandırılması için uğraşır. Bu bağlamda hümanist yaklaşım ile uyuşan yönleri bulunmaktadır.

Pozitif psikoloji kavramının ilk ortaya atıldığı tarihlere dönecek olursak en büyük tetikleyicisinin İkinci Dünya Savaşı olduğunu söylemek yanlış olmaz (Özen Kutanis ve Yıldız, 2014). İkinci Dünya Savaşı’nın ardından savaşın yıkıcı etkisiyle harabeye dönmüş insanları toparlama görevi psikoloji bilimine düşmüştü ve psikoloji uzmanları çoğunlukla patolojik vakalara yardım vermişti. Bu dönem klinik psikoloji adına oldukça verimli geçmiş bir dönem olsa da insanın doğasını açıklamak için patoloji odaklı çalışmalar son derece yetersizdi. Çünkü bu alan bireyin güçlü yanlarından önce soruna odaklanıyordu. İnsanın gelişmeye açık kısmı çok ihmal edilmişti. Psikolojiye derin bir soluk aldıran pozitif psikoloji insanların güçlü yönlerini ele alan yepyeni bir kavram olarak ortaya çıktı. Martin Seligman ve ekibinin önderliğinde ortaya çıkan pozitif psikoloji insanda nelerin yanlış gittiği değil nelerin doğru gitmesi gerektiği üzerine çalıştılar (Özen Kutanis ve Yıldız, 2014).

Modern psikolojide çağdaş yaklaşımlar yüzlerini sorun odaklı alanlardan gelişim odaklı alanlara çevirmeye başladı (Karaırmak ve Siviş, 2008). Pozitif psikoloji aslında bu yönelişin doğal bir sonucudur. Bu anlayış insanın hasta ve eksik yönleri yerine geliştirilmesi gereken iyi yönlerini ele almayı tercih eder. Üstelik sadece ileri derecede ruhsal sorunlar yaşayan bireylere değil tüm bireylere yöneliktir. Bu yönüyle pozitif psikolojinin gelişimsel anlayışının yanında önleyici görevinin olduğunu söylemek mümkündür.

Pozitif psikoloji sanılanın aksine polyannacılık yapmak değildir. Olumsuz deneyimleri tamamen reddetmez. Pozitif psikolojinin önerdiği yöntem bu değildir. Pozitif psikolojiye göre yaşanan her olumsuz olaydan bir ders çıkarılabilir ve bu dersler daha iyilerine ulaşabilmek için kullanılabilir. Pozitif psikoloji polyannacılık değildir, gerçekle bağlantısını koparmayan bir iyimserlik anlayışı vardır (Luthas, 2002; Akt: Özen Kutanis ve Yıldız, 2014). Hedefi sağlıklı bir mutluluktur.

Pozitif psikoloji kullanım alanı gittikçe yayılan, gelişen bir dal olarak terapilerde, psikolojik danışmanlık hizmetlerinde, grup terapilerinde başvurulabilen bir alandır. Etki alanının sadece birey ya da küçük gruplar değildir. Aile ve toplum da bu gelişimden etkilenir (Altınkurt, Aydın, Yılmaz, 2013).

Kaynakça:

Altınkurt, Y., Aydın, A. ve Yılmaz, K. (2013). Eğitim yönetiminde pozitif psikoloji. International Journal Of Human Sciences. 10(1), 1470-1490.

Eryılmaz, A. (2013). Pozitif psikolojinin psikolojik danışmanlık ve rehberlik alanında gelişimsel ve önleyici hizmetler bağlamında kullanılması. The Journal of Happiness & Well-Being. 1(1), 1-22

Karaırmak, Ö. ve Siviş, R. (2008). Modernizmden postmodernizme geçiş ve pozitif psikoloji. Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Dergisi. 3(30), 102-115.

Özen Kutanis, R. ve Yıldız, E. (2014). Pozitif psikoloji ile pozitif örgütsel davranış ilişkisi ve pozitif örgütsel davranış boyutları üzerine bir değerleme. Süleyman Demirel Üniversitesi Vizyoner Dergisi. 5(11), 135-154.

Rukiye AYDIN

Yıldız Teknik Üniversitesi - Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik 3.sınıf


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.