Psikologların Alması Gereken Eğitimler

Psikologların Alması Gereken Eğitimler, psikologlar hangi eğitimleri almalı, psikologların aldıkları eğitimler, alınması gereken psikoloji eğitimleri, psikologların alması gereken test eğitimleri, psikologların alması gereken terapi eğitimleri

Psikologların Alması Gereken Eğitimler
07 Mayıs 2017 Pazar 23:42

Sizler için bu yazımızda psikologların hangi eğitimleri alması gerektiğini derledik. Psikologların alması gereken eğitimleri temel olarak psikoterapi eğitimleri, test eğitimleri ve kişisel gelişim eğitimleri olarak üç farklı başlıkta inceleyebiliriz.

1) Psikoterapi Eğitimleri

        a) Bilişsel Davranışçı Terapi: Bilişsel ve davranışçı tekniklerin birleşiminden oluşan bir psikoterapi ekolüdür. Özellikler depresyon, özgül fobiler, sosyal fobi, obsesif kompulsif bozuklukarın tedaviside etkili bir yöntem olduğu bilinmektedir.

        b) Kısa Süreli Çözüm Odaklı Terapi: Kişiler arası ilişkilerden kaynaklanan sorunlar, günlük problemler ve hafif düzeyde psikolojik hastalıkların tedavisidne kullanılan bir tekniktir. Eğitimlerin kısa süreli ve maddi olarak uygun nitelikte olması sebebiyle tercih edilen bir terapi ekolüdür.

        c) Psikodinamik Terapi: Son dönemlerde popülerliği artan bir terapi ekolüdür. Uzun süren ve çok maliyetli psikanalize karşı daha kısa süreli ve günlük problemlere odaklı olan psikodinamik terapiler bireylerin geçmiş yaşantılarına odaklanarak kişinin yaşadığı problemleri çözmeye çalışırlar

        d) Geştalt Terapi: Geştalt ekolünün temel prensiplerini kabul eden bir tedavi yaklaşımıdır. Eğitimleri çok yaygın olmamakla birlikte ülkemizde verilmektedir.

        e) Cinsel Terapi: Cinsel bozuklukların tedavisinde kullanılan tedavi yaklaşımıdır. Özellikle cinsel konulara ilgi duyulan kişiler tarafından tercih edilir.

         f) Psikodrama: İlgi alanına göre alınması gereken eğitimlerden biri olabilir. Eğer bireysel olarak deneyimleyerek ve anı yaşayarak bazı deneyimler elde etmek istiyorsanız ve özellikle tiyatro ilginizi çekiyorsa bu eğitim tam size göre.

2) Test Eğitimleri

     a) Objektif Testler: MMPI, CATELL, PORTEUS, AGTE, GOOD ENOUGH, GESSEL, PEABODY, METROPOLİTAN, BENDER, BENTON, BİR İNSAN ÇİZ, MİNİ MENTAL TEST gibi obşektif test eğitimleri alınabilr.

     b) Projektif Testler: Luisa Duss, Rorschach Testi, CAT testi, TAT testi gibi projektif testler.

 3) Kişisel Gelişim Eğitimleri: Yaratıcı drama, etkili iletişim, ses-nefes eğitimleri vb. gibi eğitimler alınabilir. 

 Eğitimleri Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyim ?

Eğtimleri seçerken dikakt edilmesi gereken en önemli nokta eğitimleri gerçekten yetkin kişilerin verip vermediğidir. Eğitimi veren kişinin mutlaka uygulayıcı sertifikası olması gerekir. Ayrıca eğitim sonucunda size verilen belge hakkında da bilgi almayın unutmayın. Bazı kurumlar uygulayıcı sertifikası yerine katılım belgesi verebilmektedir. Diğer dikkat edilmesi gereken nokta ise eğitim ücreti ve verilen eğitimin süresidir. Çok kapsamlı terapi ya da test eğitimleri çok kısa sürelerde verilemez. Bu sebeple eğitimlerin sürelerine dikkat edin, örneğin hiç bir terai eğitimi 2-3 saatte verilemez. Eğitimleri seçerken de ücret faktörüne dikkat etmek gerekir. Bu bağlamda bir eğitim alacakken alacağınız eğitimin diğer kurumlar tarafından hangi ücrette verildiğini araştırmak gerekir.

Mutlaka Bakmanız Gerek Faydalı İçerikler: 

Klinik Psikoloji Yüksek Lisans Ücretleri için Tıklayın.

Klinik Psikoloji Doktora Programları için Tıklayın.

Klinik Psikoloji Bilim Sınavı Örneği için Tıklayın.

Klinik Psikoloji Yüksek Lisans Programı Bulunan Üniversiteler için Tıklayın.

Tüm Psikoloji Yüksek Lisans Programları için Tıklayın.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.