Zorbalık Nedir? Zorbalık Türleri Nelerdir?

Zorbalık Nedir, Zorbalık Türleri Nelerdir, zorbalık çeşitleri nelerdir, zorbalığın sonuçları, zorbalığın sebepleri, zorbalık nedenleri

Zorbalık Nedir? Zorbalık Türleri Nelerdir?
30 Ağustos 2016 Salı 11:11

ZORBALIK                               

Okullarda zorbaca davranışların görülme sıklığı son zamanlar artış göstermekte birlikte ve neredeyse her öğrencinin bir şekilde zorbalıkla karşılaştığı bilinmektedir. Zorbalık, çocukların neredeyse zamanlarının tamamını geçirdiği okullarda ve çocukların arkadaş çevrelerinde görülmektedir.Bu bakımdan zorbalığın ne olduğunu bilmek ve zorbalık konusunda hem aile hem çocuk olarak bilinçlenmek zorbalığa karşı alınabilecek en güzel önlemlerden bir tanesi olacaktır.

Zorbalık Nedir?

Zorbalık, bir çocuğun başka bir çocuğa fiziksel, sözel, cinsel ya da teknolojik olarak zarar verecek davranışlar göstermesidir. Genellikle, yaşça büyük olan ya da fiziksel olarak güç olan çocuğun yaşca küçük olan ya da güçsüz olan çocuğa karşı çeşitli türlerde ezici, aşağılayıcı ya da küçük düşürücü davranışlar sergilediği görülmektedir. Ancak her şiddet içeren davranışı zorba davranınış olarak nitelendirilmemektedir. Bir davranışın “ zorba davranış” olarak nitelendirilebilmesi için temel olarak bazı ölçütleri  karşılaması gerekir. Zorbaca davranışların temel özellikleri aşağıda şekilde sıralandırılabilir:

- Şiddet içeren davranışların sürekli olarak görülmesi

- Şiddet içeren davranışların kasıtlı ve bilinçli olarak gösterilmesi

- Zayıf ve Güçlü / Ezen ve Ezilen bir tarafın bulunması

- Genellikle aynı kişinin zorbaca davranışlar göstermesi

- Yineleyici ve sistematik davranışlardan oluşması

Yukarıda belirtilen kriterlere uygun davranışlar . “Zorbaca Davranışlar” olarak nitelenebilir. Zorbalık sadece zorba davranışlara maruz kalan kişiyi değil aynı zamanda bu davranışlara tanık olan öğrencilerinde bu davranışları model amasına ve zorbaca davranışlar uygulamasına sebep olabilir. Aynı şekilde, zorbaca davranışlara tanık olan öğrenciler bu davranışların kendilerine uygulanacağını düşünebilir ve okulla ilgili olumsuz düşünceler beslemeye başlayabilir. Bu bakımdan özellikle okullarda görülen zorbaca davranışlar hem öğrenciyi, öğretmeni ve okul ortamını önemli ölçüde olumsuz yönde etkilemektedir.

Zorbalık Türleri Nelerdir?

Zorbalık temel olarak beş farklı çeşitten oluşmaktadır.

Fiziksel Zorbalık: Fiziksel davranışları içeren zorbalık çeşididir. Dövmek, vurmak, incitmek, tekme atma, itme – çekme, eşyalara el koyma vb.. gibi davranışlar fiziksel zorbalığa örnek verilebilir.

Sözel Zorbalık: Sözel davranışlar içeren zorbalık çeşitidir. Küfür etmek, alay etme, dalga geçmek, lakap takmak, küçük düşürücü ve incitici sözler söylemek sözel zorbalığa örnek teşkil edebilmektedir.  

Psikolojik Zorbalık: Psikolojik bağlamda davranışlar içeren zorbalık çeşididir. Çocuğu yalnızlığa itmek, duygusal baskı, oyunlara katmamak ve arkadaş çevresinde yok saymak gibi davranışlar olarak örneklendirilebilir.

Cinsel Zorbalık: Cinsel davranışlar içeren zorbalık çeşididir. Cinsel bölgelere dokunma, sarkıntılık yapmak ve sözel olarak cinsel atıflarda bulunma gibi davranışlarla örneklendirilebilir.

Siber Zorbalık: Teknolojik aletleri kullanarak zarar verici davranışlarda bulunmaktır. Sosyal paylaşım sitelerinden iftira, dedikodu yaymak, kişiye özel bilgileri paylaşmak vb.. gibi davranışlarla örneklendirilebilir.  

Zorbalığın Nedenleri

Zorbaca davranışlar çeşitli sebeplerle ortaya çıkabilmektedir. Zorbalığın temel nedenleri aşağıdaki gibi maddelendirilebilir:

- Aileden zorbaca davranışar görülmesi

- Saldırgan bir kişilik yapısı olması

- Kendini güçlü ve iyi hissetme isteği

- Kendini kanıtlama çabası

- Çevresel faktörler

- Çeşitli psikolojik problemler

- Zorbaca davranışlara maruz kalmak

- Zorbaca davranışara sık sık tanık olmak

Zorbalığın Sonuçları

Zorbalık, hem zorba davranışlar gösteren çocuk açısından hem de zorbalığa maruz kalan çocuk açısından bir çok olumsuz sonuçlar ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Zorbaca davranış gösteren çocuklar, disiplin cezaları, okulla ilgili problemler, akademik başarıda düşüş ve arkadaşlık ilişkilerinde bozulma gibi bir çok problemle karşılaşmaktadırlar. Ancak bu durumun asıl zararlı etkilerini daha çok zorba davranışlara maruz kalan çocuklar hissetmektedirler. Zorba davranışlara maruz kalan çocuklar; kendi içlerine kapanabilirler, utanç ve yetersizlik duygularına kapılabilirler,  kendilerini değersiz ve işe yaramaz halde hissedebilirler, zorbaca davranışara mağruz kaldıkları için kendisinden zayıf kişilere zorbaca davranışlar gösterebilirler, çocukların kişilik özellikleri olumsuz anlamda etkilenebilir korkak, çekingen ve içine kapanık bir kişilik geliştirebilirler, okul başarılarında düşüş yaşayabilirler, ileriki yaşamlarında kişiler arası ilişkiler kurmakta zorlanabilirler . Bu gibi zorbalığın olumsuz etkileri üzerine çok daha çeşitli örnekler verilebilir.

Zorbalığa Karşı Ailelere Öneriler

- Çocuğunuza iyi bir rol model olmayı unutmayın, o sizi örnek alacaktır.

- Çocuğunuzu zorbalığa karşı bilgilendirin, bilinçlendirin.

- Çocuğunuza “zorbalık karşıtı” alışkanlıklar kazandırabilirsiniz.

- Çocuğunuzu yargılamadan dinlemeyi, onun dertlerine kulak vermeyi unutmayın.

- Çocuğunuza yardımcı olacağınızdan ve arkasında duracağınızdan bahsedin.

- Çocuğunuza onu sevdiğinizi ve onu önemsediğinizi hissettirin.

- Zorbaca davranışlar gösteren çocuğa karşı anlayışlı ve sakin şekilde yaklaşın.

- Okulu ve çocuğu suçlamadan önce durum hakkında detaylı bilgi alın.

- Sorunu hemen çözmeye kalkışmayın, okul-aile-çocuk işbirliği ile çözüm üretin.

- Sorunu tek başınıza çözmeye kalkmayın, okul danışmanınızla görüşün.

           


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
WOSHİPAUL - 1 yıl önce
çok güzel çok işime yaradı slayt için sağolun
Avatar
kığğğğü - 8 ay önce
iğii
Avatar
pro bora the babo - 1 yıl önce
çok güzeldi gardaşlar sağ olun
Avatar
sıla - 4 ay önce
çok güzel
Avatar
sanane - 4 ay önce
çok güzel çok beyendim