Kuş Yuvadan Uçarsa: Boş Yuva (Ev) Sendromu

boş yuva sendromu, boş ev sendromu, boş ev sendromu nedir, boş yuva sendromu nedir

Kuş Yuvadan Uçarsa: Boş Yuva (Ev) Sendromu
15 Kasım 2016 Salı 16:14

Aile; aralarında evlilik ya da kan bağı bulunan, çekirdek kısmı anne, baba ve çocuklardan oluşan, büyükanne ve büyükbaba gibi fertlerle büyüyen toplumun temel taşıdır (Güler, Tel ve Tuncay, 2005). Anne ve babaların temel görevleri çocuklarının ihtiyaçlarını karşılamak, onlara güven ve sevgi ortamını sağlamaktır. Kültürlere göre farklılık gösterse de çoğu zaman anne ve babalar kendilerini çocuklarına adarlar, onların refahı için çaba gösterirler ve tamamen onların üzerine bir hayat kurarlar.

Çocukları reşit olduğunda bile onları kendilerinden ayrı bir konumda düşünmek onlar için oldukça zordur. Aile kavramını korumak ve onu ömür boyu sürdürmek adına çocuklarının yanlarından ayrılmasını istemezler, çocuklarıyla birlikte var olduklarını düşünürler. Her birey belirli bir yaşa geldiğinde eğitim hayatı, askerlik, kariyer, evlilik gibi nedenlerle evden ayrılmak durumunda kalır.

Ergenlikle birlikte doğan evden ayrılma ihtiyacı bireyin uygun yaşa gelmesiyle bu yöndeki isteğinin daha da artmasına neden olur. Sorumluluklarını alabilecek, kendi ayakları üzerinde durabilecek durumda olan birey artık kendi hayatı için adım atmaya başlayacaktır. Annenin ve babanın her kötülükten korumaya çalıştığı, ona en iyi imkanları tanımaya çalıştığı çocuğunun artık evden ayrılacağını bilmek, anne ve babaya üzüntü yaşatır. Ebeveynlerin bu durumdan kaynaklanan, yaşadığı normal dışı üzüntü ve sıkıntılara boş yuva (ev) sendromu denmektedir (Karakoyunlu ve Öncel, 2009).

     Ebeveynler artık çocuklarıyla aralarındaki ilişkinin değişmesi gerektiğini anlamalıdırlar. Bazı ebeveynler bu konuda daha duyarlıdır. Duyarlı ebeveynler, evden ayrılan birey ile ebeveyn-çocuk ilişkisine daha farklı bir boyut kazandırır ve üzüntü yaşasa bile bu normal düzeyde kalır. Bazı aileler ise o dönemlerde yaşadığı menopoz, andropoz, emeklilik, sağlık sorunları vb. gibi sıkıntılarla birlikte bu durumu kabullenmeleri zorlaşır. Özellikle kadınları etkileyen çocuğunun evden ayrılma durumu, anneye kendi ebeveynlerine bakma sorumluluğu da yüklenince depresyona kadar ilerleyen bir durum söz konusu olabilir. Emeklilik durumunda ise, tekrar işe dönme isteği oluşur. Kendini işe yaramaz hissetmeye başlayan ebeveynler, hayatta bir amacının kalmadığını düşünürler. Artık çocuklarının kendilerine ihtiyacı olmadığını düşünen ebeveynler, yıllarca verdiği emeklerinin gereksiz olduğu düşüncesine kapılırlar (Tüzün ve Sayar, 2006).

Bu gibi düşünce ve durumlar ebeveynler arasında da sorunlar (cinsellik, iletişim sorunları vb.) çıkmasına neden olur. Küçük yaştan itibaren çocuklarıyla sağlıklı, yakın, uygun düzeyde ilişki kuran ebeveynler boş yuva sendromu yaşamamaktadırlar. Bu durumu normal üzüntü düzeyinde atlatmaktadırlar. Anne-baba arasındaki ilişki de sendromu yaşayıp yaşamamakta etkilidir. Boş yuva sendromunu atlatmak adına ebeveynler mücadele göstermelidirler.

Sonuç olarak, ebeveynler evlatlarının da bir gün anne, baba olarak; kendi ayakları üzerinde durabilen, kendini gerçekleştirmiş, sağlıklı bir birey olarak yetişmesi için onların gerektiğinde yuvadan ayrılmalarına izin vermelidir. Bunun ebeveyn-çocuk ilişkisini zedelemekten çok daha da geliştirdiğini göreceklerdir. Bir gün çocuklarının başarılarıyla gurur duymak, onların mutluluklarıyla mutlu olmak, yetiştirdikleri bireyle gurur duymak adına onlara bu fırsatı tanımalı ve her zaman örnek bir anne-baba ilişkisi sürdürmelidirler.

Kaynakça:

Güler, N. , Tel H. ve Tuncay F. (2005). Kadının aile içinde yaşanan şiddete bakışı.15 Kasım 2016,  http://eskidergi.cumhuriyet.edu.tr/makale/1081.pdf

Karakoyunlu, F. ve Öncel, S. (2009). Cinsel fonksiyon bozukluklarında kadına ait hemşirelik bakım süreci örneği.15 Kasım 2016, http://e-dergi.atauni.edu.tr/ataunihem/article/download/1025000749/1025000734 .

Tüzün, O. ve Sayar, K. (2006). Bağlanma kuramı ve psikopatoloji.15 Kasım 2016, http://dusunenadamderg.net/tr/DergiPdf/DUSUNEN_ADAM_DERGISI_12556086848c4e5ab3d47793843edfd9.pdf .

Ayşe İrem DOĞRUL

Yıldız Teknik Üniversitesi - Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü/2.sınıf


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Uğur - 2 yıl önce
Teşekkürler.
Avatar
Ynsorn - 3 ay önce
Allah razı olsun anlayabildim bide şu savunma mekanizmalarina yer verseydiniz çok güzel olacaktı