Viktor Emil Frankl: İnsanın Anlam Arayışı Kitap Analizi

İnsanın anlam arayışı, psikolojik kitaplar, Viktor Frankl, logoterapi,Trajik Bir İyimserlik Tartışması

Viktor Emil Frankl: İnsanın Anlam Arayışı Kitap Analizi
16 Temmuz 2017 Pazar 12:50

“YAŞAMAK İÇİN BİR NEDENİ OLAN KİŞİ, HEMEN HER NASIL’A KATLANABİLİR” -NİETZCHE-

   İnsanın Anlam Arayışı kitabında Frankl, insanın biricikliğini ve hayatın sonluluğunu vurgulamıştır. Var olmamızın sonluluğu ve ölümün kesinliğinin hayata anlam kattığını araştırmıştır.

"Çıplaklığımızı iliklerimizde duyumsamıştık: Artık çıplak vücutlarımızdan başka gerçekten hiçbir şeyimiz kalmamıştı; tüyümüz bile yoktu; sahip olduğumuz tek şey, kelimenin tam anlamıyla çıplak var oluşumuzdu."

     İnsanın aslında ne kadar çıplak bir varlık olduğunu ve bu çıplaklık içinde üzerimize örttüğümüz nice şık ve güzel insan elbiselerinin aslında birer paçavradan ibaret olduğunu, gerçekte her ne koşulda olursa olsun, ölüme dahi bir soluk uzağında olsak bile tüm giydiğimiz bu "elbiseleri" bir kenara bırakıp kendi varoluşumuzun vücut hatlarını seyretme fırsatı veren bir kitap. Oldukça etkileyici ve insana kendine sorması gerektiği bir takım sorular olduğu konusunda insanı sarsan bir kitap.

“ Hayatın sonu olmasaydı, zaman sonsuza dek süreceği için hayatımızı sadece hoşlandığımız şeyleri yaparak geçirirdik.”

Dostoyevski’nin sözünü hatırlar. “Beni korkutan bir tek şey var. Acılarıma değmemek.” “Acıya katlanma yolları gerçek bir içsel başarıdır” der. Acıyı kabul etmenin yaşamı anlamlı kıldığını söyler. Burada yapılan seçim kişinin ahlaki değerlere ulaşma fırsatını değerlendirmesini sağlar. Acısına değerek, ahlaki büyüklüğe ulaşma şansını elde etti. Acı da yaşamın kader ve ölüm gibi bir parçasıdır. Acı ve ölüm olmaksızın insan yaşamı tamamlanmış olmaz. Bu düşünceleri onun acı çekmenin hayatın diğer görevlerinden bir tanesi olduğunu fark ettiğini gösteriyor. Çünkü eğer acı var ise ona değmemek yaşama değmemek anlamına gelir ki bu da yaşamamak demektir. Oysa insan dünyaya yaşamak için gelir. Ne pahasına olursa olsun yaşamak. Yaşamın getirdiklerine katlandığı zaman kişi yaşamının tamamını hisseder, yaşamı bir bütün olur. Kendisi de ancak bu şekilde bir bütün olabilir. İnsanın bütünleşmesi onu büyütür, güçlendirir. Frankl da acı çekerek kendisinin bütünleşmesini sağlamış, bütünleşmenin getirdiği güç sayesinde var oluşunu güçlendirecek seçimleri yapabilmiştir.

Kitabın ikinci bölümünde yazar logoterapiden bahseder. Logoterapi  anlamı esas alan terapidir. Psikanaliz’de geçmişe yönelim varken, logoterapide geleceğe yönelim vardır, gelecek için beklenen yeni anlamlar bu terapi yönteminin başlıca temasıdır. Kişi sorunlarını, varoluşunun anlamları üzerinden değerlendirir ve onlarla baş etmeye uğraşır.


Kitabın üçüncü ve son bölümüTrajik Bir İyimserlik Tartışması’ dır. Yazar, acı, suç ve ölüme karşı insanın iyimser olabildiğini anlatır bu bölümde. İnsanın nasıl bu kadar negatif olaylara karşı hala hayatta kalabilme savaşına devam ettiğinin cevabını verir. İnsanın hayatında anlamsızlık olduğu sürece de ruhsal dengesinin bozulabileceğinden bahseder.

Kitabı okurken her an kendime hayatla ilgili sorular yöneltme şansı bulduğum, yazarın gözlemleri ve düşünceleriyle farkındalığımı yükselttiğini düşündüğüm bir eserdir. Kitabın bana en büyük katkısı, hayata ve bu uğurda çekilen acılara olan bakış açımı yeniden gözden geçirmem ve bu konuda bana yeni bakış açıları sağlamasıdır.

Meral KOÇ

 İstanbul Medipol Üniversitesi – Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü / 1. Sınıf

 

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.