Sineklerin Tanrısı Kitap Analizi: Kendi İçimizde Yaşanan Çatışmalarda Biz Ne Taraftayız?

Sineklerin Tanrısı eserinde savaş esnasında bir grup çocuğu taşıyan uçağın ıssız bir adaya düşmesiyle kitabın içinde yol almaya başlıyoruz.

Sineklerin Tanrısı Kitap Analizi: Kendi İçimizde Yaşanan Çatışmalarda Biz Ne Taraftayız?
04 Mayıs 2017 Perşembe 21:37

Kitabın Adı: Sineklerin Tanrısı

Orijinal Adı: Lord of the Flies

Yazar: William Golding

1911 yılında doğan William Golding, Oxford Üniversitesi’nde edebiyat eğitimi almış ve uzun süre öğretmenlik yapmıştır. II. Dünya Savaşı’nda deniz askeri olarak görev yapmış ve burada savaşın acı, korkunç yönlerine şahit olup “Sineklerin Tanrısı” adlı eserini yazmaya başlamıştır.

Sineklerin Tanrısı eserinde savaş esnasında bir grup çocuğu taşıyan uçağın ıssız bir adaya düşmesiyle kitabın içinde yol almaya başlıyoruz. Başlarında bir yetişkin olmadan ıssız bir adada tek başlarına kalmışlardır. Burada ıssız ada belli bir sistemden uzak, yönetici bulunmayan bir ortamı belirtir. Ana karakterlerimizden olan Ralph ve Domuzcuk ’un bir şeytanminaresi bulmasıyla adada ki çocuklar bir arada toplanmaya başlar. Ralph ve Domuzcuğun oluşturduğu bu gruba Jack ve arkadaşları da eklenir.

Şeytanminaresi adeta bir yönetimin, özgürlüğün, bir dengenin sembolüdür onlar için.

Şeytanminaresi kimde ise o konuşur toplantılarda. Çocuklar ıssız adada kimse olmasa da yetişkinlerden gördükleri bir düzen oluşturmaya çalışırlar. İlk başta hiçbir sorun yoktur. Çocuklar belli bir düzen içerisinde gruplara ayrılarak beslenme, barınak gibi ihtiyaçlarını gidermeye başlarlar. Sonraları oluşturdukları düzeni reddetmeye başlarlar. Bu içlerindeki vahşiliğin, ıssız adada yemek bulamamaktan kaynaklanan açlığın verdiği dürtülerin getirisidir.

Jack karınlarını doyurmak için avlanmaya karar verir. Avlanırken yüzünü ve vücudunu boyayarak bir maske oluşturur. İşte burada “maske” Jack’in avlanırken kendini koruma yöntemidir. Maske ile av korkusunu, bir hayvan öldürmenin vahşiliğini kapatmaya çalışır. Çocukların giderek artan dürtüleri onların yavaş yavaş Jack’e katılmalarına sebep olur. Bu vahşetin, bu dürtülerin artması onlar için kötü bir sonucun başlangıcıdır aslında. Kontrol edemedikleri dürtüleri bizlere çocukların nasıl birbirlerine zarar verdiğini, olmadıkları birine dönüştüklerini ve nasıl gözlerini kırpmadan birbirlerinin ölümlerine sebep olduğunu gösteriyor.

Golding bizlere bu kitapla insanın içindeki iyi ve kötü çatışmasını göstermek istiyor.

Aslında kitapta ki tüm kahramanlar bizim kendi benliğimizdedir. Ralph, Jack, Domuzcuk, Simon…

Baktığımız zaman hepimiz biraz Jack’iz yani kötü, vahşi duygular barındıran insanlarız.

Yeri geldiğinde hepimiz id’imizin yolunda gidip ilkel dürtülerimizin esiri oluruz.

Bunun yanında hepimiz biraz Ralph’ız. İçimizde hep bir iyi bulunur.

Eğer “Sosyal Psikolojiye” toplumdaki sıradan insanların yaşantısını incelemeye bir merakınız varsa bu kitabı sizlere tavsiye edebilirim. Çünkü Sineklerin Tanrısı’nda bir çocuğun bile belli bir düzenden uzakta yaşadığında dürtülerinin nasıl kontrolden çıktığını görme şansı buluyoruz. “Süper ego” yani toplumsal kurallar olmadan bireylerin nasıl ilkelleştiğini, id’in bireyleri nasıl etkilediğini görüyoruz.

Peki ya tüm bu çatışmaların içinde biz ne taraftayız? Dürtülerimizi kontrol edebiliyor muyuz? Bir çocuk dahi olsa içinde ne denli kötülük barındırabilir? Gerçekten ilkel benliğimiz için bir toplumsal ahlak gerekli midir? İşte tüm bu soruların cevabını kendi pencerenizden verebileceğiniz bir kitap Sineklerin Tanrısı.

Keyifli okumalar…

Ülkünur YILMAZ/İstanbul Medipol Üniversitesi

Kitabı Satın Almak için TIKLAYINIZ


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
kadir - 1 yıl önce
bu kitabın anlatıcıs bakış açısı ve zamanı nedir öğrenebilirmiyim lütfen