Prof. Dr. Nilüfer Voltan Acar: İnsan İlişkileri ve İletişim

İnsan ancak diğerleriyle bir arada olduğunda ilişki kurabildiğinde, paylaşımda bulunduğunda kendini anlamlı hisseder.

Prof. Dr. Nilüfer Voltan Acar: İnsan İlişkileri ve İletişim
25 Mart 2018 Pazar 17:47

İnsan İlişkileri ve İletişim

Kitap iletişim adına birçok şeyi anlatıyor. İletişim nedir? İletişimi sınıflandıran modeller nelerdir gibi birçok konuyu içine almış. İletişim en az 2 insanın karşılıklı olarak, bilgi, duygu, düşüncelerini psiko-sosyal bir süreçte aktarmasıdır. Psikolojik ruh sağlığı iyi olan bireyler çevresindeki kişilerle sağlıklı ve mutlu iletişim kurabilirler.

İnsan ancak diğerleriyle bir arada olduğunda ilişki kurabildiğinde, paylaşımda bulunduğunda kendini anlamlı hisseder.

Bu ikili iletişim öğeler ve süreçlerden oluşur. İletişim öğeleri:kaynak ve hedef, mesaj-ileti, kanal; İletişim süreçleri ise kod ve kodlama ,kod açma ve yorumlama , geribildirim(dönüt), gürültüden oluşmaktadır. Tabi ki iletişimi etkileyen (olumlu-olumsuz) durumlarda vardır. Dil , kültür, algılarımız vb.Örneğin ;kent kültürü . Kentlerde , insanların davranışları , kullandıkları sözcükler , uydukları görgü kuralları vs. , köy ,kasaba , gecekondulardan çok farklıdır.

Birine bir şey aktarırken de “Ne söylenildiği değil, nasıl söylenildiği önemlidir.” Bazen öyle zamanlar oluyor ki fark etmeden yapıyoruz. Çok gergin olduğumuzda sert bir ses tonuyla konuşuyoruz. Karşımızdakinin bunu anlamasını bekliyoruz. Olaya göre tepkiler verip içerik yansıtma ve duygu yansıtmaları yapıyoruz.

İletişim kurmada gerekli beceriler ise saygı, empati kurma, somut konuşma, kendini açma, etkin dinleme,ben dilini kullanma, tam ve tek mesaj yollama, güvengenlik, saydamlık, sözel ve sözel olmayan mesajların uyumlu olmasıdır. Kitap bu kavramları tek tek örneklere yer vererek açıklamış.

Empati bireyin objektifliğini yitirmeden kendisini karşısındaki kişinin yerine koyarak olaylara onun bakış açısıyla bakması, o kişinin duygularını ve düşüncelerini doğru olarak anlaması hissetmesi ve bu durumu iletmesi sürecidir(Rogers,1970;Akt:28).

Konuşur gibi yalın bir dille yazılan kitapta, konuyla ilgili örnekler ve bolca alıştırmalara yer verilmiş. İletişimde yer alan birçok kavram şematik bir şekilde anlatılmış. Konunun anlatımında çizimlerden de yararlanılmış.

Bazen bazı insanları anlamakta güçlük çektiğimizi hissediyor ve biliyoruz. Bu yüzden bu kitabı bence herkes okumalı diye düşünüyorum. Keyifli okumalar.

Meral Koç

İstanbul Medipol Üniversitesi


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.