Prof. Dr. Erol Göka - Uzm. Dr. Murat Beyazyüz: Geçimsizler Kitap Tanıtımı

Bir çevre gezintisi yapmadan kişilik kalesine girilmez.

Prof. Dr. Erol Göka - Uzm. Dr. Murat Beyazyüz: Geçimsizler Kitap Tanıtımı
10 Aralık 2017 Pazar 12:55

Prof. Dr. Erol Göka – Uzm. Dr. Murat Beyazyüz : Geçimsizler

Kişilik karşısında elimizden gelen nedir?

Geçimsizler, alanında uzmanlaşmış iki psikiyatr olan Prof. Dr. Erol Göka ve Uzm. Dr. Murat Beyazyüz tarafından kaleme alınmıştır. Kitabın yazılma amacı; psikoloji okumayanların da asgari bir psikoloji bilgisine sahip olmaları gerektiği fikrine dayanır. Bu amacı taşımasına rağmen kitap, salt bir psikoloji bilgisi vermiyor. Daha doğrusu insanı sıkacak düzeyde değil. Psikoloji biliminden bihaber olanların bile sıkılmadan okuyabileceği bir kitap. Daha çok kişilik üzerine yoğunlaşmış olan bu kitap dört bölümden oluşmaktadır.

“ Hakaret babında kullanılan “kişiliksiz” sözünün bilimsel olarak bir geçerliliği yoktur. Tıpkı bir bedenimizin olması gibi bir kişiliğimiz de vardır.”

İlk bölümde kişilik ve türevleri üzerinde durulmuştur. Devamında insanların farkında olmayarak sıklıkla kullandığı savunma mekanizmaları ele alınmıştır. Sonrasında bu mekanizmalarının niteliği ve bir takım ölçütlerle kişiliğin hangi mertebede olduğunu anlamamızı sağlayan ipuçları sunmuştur. En sonunda da bazı kişilik tipleri ve bozukluklarından bahsetmiştir. Bu bozukluklardan bahsederken spektrum bakış açısı ile hareket etmiştir. Örneğin “kaygılılar”ın kişilik özelliklerinden söz ederken bir uçta bu özelliğin en hafif görünümünü, diğer uçta şiddetli bozukluklar yer alacak şekilde ele alır. Böylece çok geniş bir pencereden bakmış oluruz.

Yazarların sürekli vurguladıkları bir nokta var ki o da geçimsizliklerin önüne geçmek için her zaman davranışların altında bulunan ”zihinsel şemaları” saptayıp ona göre hareket etmemiz gerektiğidir. Bunu uygularsak daha etkili bir iletişim kurmuş olur ve de anlaşmazlıkları en düşük düzeye indirmiş oluruz.

Zehra Fidan

Erciyes Üniversitesi


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.