Irvin Yalom: Bağışlanan Terapi Kitap Tanıtımı

Zeliha İyidoğan Babayiğit’in akıcı çevirisi ile Türkçe’ye kazandırdığı kitabın terapiye dair söyleyecek çok şeyi var.

Irvin Yalom: Bağışlanan Terapi Kitap Tanıtımı
10 Kasım 2017 Cuma 18:36

IRVIN D. YALOM: BAĞIŞLANAN TERAPİ

Varoluşçu psikoterapi ekolünün önemli temsilcilerinden olan Irvin Yalom, özellikle Aşkın Celladı ve Nietzsche Ağladığında gibi kurgusal kitaplarıyla tanınıyor. Orijinal adı Gift of Therapy olan Bağışlanan Terapi ise Yalom’un otuz beş yıllık psikoterapi tecrübesinin bir sonucu olarak ortaya çıkmış. Kendisi bu kitabını “Yeni Kuşak Terapistlere ve Hastalarına Açık Mektup” olarak nitelendiriyor. Zeliha İyidoğan Babayiğit’in akıcı çevirisi ile Türkçe’ye kazandırdığı kitabın terapiye dair söyleyecek çok şeyi var.

Kitapta; terapist ve hasta arasında kurulan ilişki, terapi süreci ve terapide karşılaşılabilecek sorunlar anlatılırken terapi seanslarından örneklerle verilmek istenen mesaj pekiştiriliyor. Kitap; uyarılar, tavsiyeler ve ilginç anektodlarla dolu seksen beş bölümden oluşuyor. Yalom, şimdiye kadar kullandığı ve faydalı bulduğu teknikleri okuyucuyla paylaşıyor. Ancak, terapide olması gerekenlerin yanında olmaması gerekenlere de değiniyor. Örneğin, terapistin kesin tanılardan kaçınması gerektiğini savunuyor. Bu düşüncesini de “Tanı kendisini gerçekleştiren bir kehanet olarak işlev görebilir” (s. 23) diyerek açıklıyor. Başka bir deyişle bir kez tanı koyduktan sonra bu tanının sınırları çerçevesinde danışana yaklaşmak, bazı önemli noktaları kaçırmaya neden olabilir. “Hastayla İlişki Kurun”, “Hatalarınızı Kabul Edin”, “Asla Hasta Adına Karar Vermeyin” ve “Hastanın Hayatını Rüyalardan Öğrenin” gibi bölüm başlıkları didaktik bir kitap okuyacağınız izlenimi uyandırabilir. Kitabı okuduğunuzda ise, Yalom’un tekniklere körüne bağlanmaktan kaçınan bir psikoterapist olduğunu göreceksiniz. Yalom’a göre her terapi kendine özgüdür. Başlangıçta belirli tekniklere dayanmak gerekebilir. Ancak; terapi, terapist ile danışan arasında kurulan ilişkiye göre şekillenir. Danışanın, terapistin de kendisi gibi bir insan olduğunu aklından çıkarmaması gerekir. Aksi halde terapi büyülü bir olay gibi algılanarak, aslında gerçek olmayan bir iyileşme etkisi ortaya çıkabilir.

Terapide “Burada-ve-Şimdi” ilkesinin gücüne inanan yazar, terapinin gerçekleştiği zaman ve mekana odaklanmayı önemsiyor. Terapistin kişisel hayatını danışana açması konusunda kendi deneyimlerinden yola çıkarak tavsiyelerde bulunuyor. “Terapide nasıl geribeslem verilir, ölüm hakkında nasıl konuşulur, rüyaları tam olarak yorumlamak gerekli mi ve Freud her zaman hatalı mıydı?” gibi sorular üzerinde duran Yalom, psikoterapistlerin meslek hayatında karşılaşabilecekleri durumlar yönelik uyarılarda bulunarak kitabını sonlandırıyor.

Psikoterapi hakkında oldukça kapsamlı bir çalışma olan Bağışlanan Terapi, terapi alanına ilgi duyan psikoloji öğrencilerinin ve hali hazırda psikoterapist olarak çalışanların çok şey bulacağı bir kitap. Bu kitap sayesinde, terapistlerin ve danışanlarının birbirlerine karşı bakış açısınının değişebileceğini düşünüyorum. Aklınızda, “Psikoterapi nedir ve psikoterapiden ne beklemek gerekir ?” gibi sorular varsa, Bağışlanan Terapi’ye bir göz atmanızı tavsiye ederim. Yalom, kitabında yer verdiği görüşlere yönelik söylediklerinde haksız sayılmaz: “Bu görüşler o kadar kişisel, bildiğinden şaşmaz ve bazen de özgündür ki, okur başka bir yerde pek bulamaz.”

Nur Banu Gençten

İstanbul Şehir Üniversitesi


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.