Engin Geçtan: Hayat Kitap Tanıtımı

“Bana göre, hayat bir dizi rastlantı ve bizim o rastlantılarla birlikte nasıl var olduğumuz ya da olmadığımız. Önce günaydın, sonra biraz haz, biraz acı, biraz aşk, biraz hayal kırılığı, biraz sıcaklık, biraz yalnızlık, biraz boyun eğme, biraz başkaldırı ve ardından iyi geceler.” Peki size göre hayat nedir?

Engin Geçtan: Hayat Kitap Tanıtımı
25 Aralık 2017 Pazartesi 15:11

 HAYAT /  Engin Geçtan

Psikiyatri uzmanı Engin Geçtan, psikiyatri ve edebiyat alanında yayınlanmış kitapları ile önemli bir okur kitlesine sahip. Hayat’ı insan ilişkilerinden, psikoterapi tecrübelerinden ve yaptığı okumalardan edindiği birikimi paylaşma isteğiyle yazmış. Sevgi, varoluş, mutluluk ve başarı gibi “hayat”ın içinden pek çok kavrama dokunan kitap; psikoloji ve psikiyatri alanları dışındaki okuyucuya da hitap ediyor.

Depresyon,obsesyon ve narsizme farklı açılardan bakan yazar; psikiyatriyi günlük hayattan ve diğer disiplinlerden ayrı tutmuyor. Felsefe, fizik, tarih ve sosyoloji gibi alanlara yaptığı atıflarla, zengin bir okuma tecrübesi sunuyor. “Bizler ne dünya olayları ile ilgili son sözü söyleme hakkına sahibiz, ne de her konuda söyleyecek şeyi olan varlıklarız.” diyerek psikiyatrinin de sınırları olduğunu vurguluyor. Modern insanın yaşadığı yabancılaşma ve yalnızlık” duygularının işlendiği bölümler, aslında herkesin benzer duyguları yaşadığını ortaya koyuyor. Başka bir deyişle “yalnızlık” tan şikayet ederken, aslında yalnız olmadığımızı görüyoruz.

Kitabın ilk bölümü için Danah Zonar’ın Kuantum Benlik kitabından çok faydalandığını ifade eden Geçtan, Zonar’ın tartıştığı “benlik, dünya görüşü ve kültür” gibi kavramlara değiniyor. Zohar’ın yanı sıra Freud, Jung, Einstein ve Baudrillard gibi önemli isimlere başvurarak söylediklerini destekliyor. Her bölümün başında yer alan alıntılar da hayata ve kendimize dair farkındalık kazanmamızı sağlıyor. “İnsan hayatın ne olduğunu anlayana kadar ömrünün yarısını tüketmiş olur” diyen Fransız atasözü, bu alıntıların ilginç örneklerinden biri. Gerçekten, hayatımızın önemli bir bölümünü kendimize ve hayata dair sorgulamalarla geçiriyoruz.

Geçtan ise hayata dair öğrendiklerini, kitabının sonundaki şu sözleri ile özetliyor: “Bana göre, hayat bir dizi rastlantı ve bizim o rastlantılarla birlikte nasıl var olduğumuz ya da olmadığımız. Önce günaydın, sonra biraz haz, biraz acı, biraz aşk, biraz hayal kırılığı, biraz sıcaklık, biraz yalnızlık, biraz boyun eğme, biraz başkaldırı ve ardından iyi geceler.” Peki size göre hayat nedir?

Nur Banu Gençten

İstanbul Şehir Üniversitesi


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.