Duane Schultz ve Sydney Ellen Schultz: Modern Psikoloji Tarihi

Psikoloji tarihine kısa bir yolculuk...

Duane Schultz ve Sydney Ellen Schultz: Modern Psikoloji Tarihi
23 Mart 2018 Cuma 16:41

Modern Psikoloji Tarihi

Her bilim alanı gibi psikolojide yıllar öncesinde başlayan çalışmalara dayanır. Modern Psikoloji Tarihi bu çalışmalara ışık tutmuş ve bizi psikoloji tarihi hakkında bilgilendirmeyi amaçlamıştır. Kitap psikoloji tarihini kapsamlı ve anlaşılır bir şekilde ele almış, gerekli bilgileri verirken o dönemde bulunan kuramcıların hayat hikayelerinden de bahsetmiştir. 15 bölümden oluşur ve ilk olarak bizi "Psikoloji Tarihi Çalışmaları" ile anlatılan psikolojinin gelişimi konusu karşılar. Sonraki bölümleri kısaca inceleyecek olursak eğer:

2. Bölüm: Psikoloji Üzerindeki Felsefi Etkileri konu alır. Dönemin felsefecilerinin psikoloji üzerine etkilerini bizlere anlatır ve yeni psikolojinin felsefi temellerinden bahseder.

3. Bölüm: Psikoloji Üzerindeki Fizyolojik Etkilerdir. Bu bölümde beyin fonksiyonları üzerindeki ilk araştırmaları ve psikofizikle ilgili konularıyla karşılaşırız.

4. Bölüm: Yeni Psikoloji. Psikolojinin Babası olarak bilinen Wilhelm Wundt'un hayatını, psikoloji çalışmalarını ve Alman Psikolojisinde ki diğer gelişmeleri ele alır.

5. Bölüm: Yapısalcılık bölümüdür. Titchener'ın hayatı, deneyleri, içgözlemi ve deneysel yaklaşımı karşılıyor bizleri.

6. Bölüm: İşlevselcilik. Zihinsel Testler, Fikirlerin Çağrışımı ve Zihinsel İmge gibi karmaşık konulara geçiş yapıyoruz.

7. Bölüm: İşlevselcilik Kuruluşu ve Gelişimi

8. Bölüm: Uygulamalı Psikoloji: İşlevselciliğin Mirası. İşlevselcilikten yola çıkarak oluşturulan Psikolojik Testler ve bu testleri geliştirenlerin hayatları ele alınmış. Stanley Hall, James McKeen Cattell, Stanford Binet...

9. Bölüm: Davranışçılık. Hayvan Psikolojisi üzerinde çalışmalar.

10. Bölüm: Davranışçılık: Başlangıç.

11. Bölüm: Davranışçılık: Kuruluştan Sonrası.

12. Bölüm: Gestalt Psikolojisi. Hepimizin bildiği o cümlenin tarihi: "Bir Bütün Kendisini Oluşturan Parçaların Toplamından Farklıdır" 

13. Bölüm: Psikanaliz. Bilinçaltı teorileri, çocukluk yaşantıları, savunma mekanizmaları ve bunların yanında Freud, Breuer gibi isimlerin hayatı.

14. Bölüm: Psikanaliz: Muhalifler ve Psikanalizin Türleri

15. Bölüm: Çağdaş Düşünceler: Psikolojide bilişsel hareketin başlamasıyla ne gibi değişiklikler oldu? İnsan davranışına bilişin etkisi nedir? gibi soruların cevaplarını alabileceğiniz bir bölüm.

Sizlere kısaca kitabın bölümlerini tanıtmaya çalıştım. "Modern Psikoloji Tarihi" Bu bölümde okuyan ve psikolojiye merak salmış herkesin psikoloji bilimi tarihini ayrıntılı bir şekilde inceleme şansı bulacağı akıcı bir kitap.

Freud'dan Jung'a, Erickson'dan Skinner'a kadar psikoloji tarihinin ekol yaratan kuramcılarının birbirinden ilginç yaşam öykülerini okumaya ve öncülük ettiği ekolleri tanımaya hazır mısınız?

Ülkünur Yılmaz

İstanbul Medipol Üniveristesi


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.