Dr. Adnan Çoban: Müzik Terapi Kitap Tanıtımı

Müzikle tedavi konusunu bilimsel temellere dayandırmaya özen gösteren Çoban, Müzikterapi kitabıyla okuyuyuca oldukça kapsamlı bir kaynak sunuyor.

Dr. Adnan Çoban: Müzik Terapi Kitap Tanıtımı
21 Şubat 2018 Çarşamba 16:27

Müzikterapi / Dr. Adnan Çoban

“Müzik, belli bir neşeyi, özel bir acıyı ya da neşeyle ilgili konuyu anlatmaz ama genel olarak neşe’yi ve acı’yı anlatır.”

Arthur Schopenhauer

Dr. Adnan Çoban tıp fakültesinde öğrenci olduğu yıllarda müzikle ilgilenmeye başlamış. Doktorluk hayatında müziği de kullanmak istediği için uzmanlık alanı olarak psikiyatriyi seçmiş. Müzikle tedavi konusunu bilimsel temellere dayandırmaya özen gösteren Çoban, Müzikterapi kitabıyla okuyuyuca oldukça kapsamlı bir kaynak sunuyor.

Yazar, müziğin ve müzikle tedavinin tarihçesini anlatarak kitabına başlıyor. Antik çağdan 20. Yüzyıl Avrupasına, Orta Asya Türklerinden Osmanlılara kadar uzanan geniş bir dönemde; müziğin hastalıklarda nasıl kullanıldığını öğreniyoruz. Kitap; Müzikle Tedavi Tarihi”, “Dönemler İtibariyle İnsanlardaki Müzikal Gelişim Süreçleri”, “Çocuklarda ve Ergenlerde Müzikle Tedavi”, “Psikiyatrik Hastalıklarda Müzikle Tedavi”, “Yaşlılarda Müzikle Tedavi” ve “Müzikle Tedavinin Tanımı ve Uygulama Safhaları” olmak üzere altı bölümden oluşuyor. Gelişim dönemleri ve psikiyatrik hastalıklar hakkında genel bilgi verdiği için, alan dışından okurlara da hitap ediyor. Müzikle tedaviyi geniş bir bağlamda inceleyen yazar; “hiperaktif çocuklarda müzikle tedavi nasıl uygulanır?” “Müziğin şizofreni hastalarının beyin aktivasyonlarına nasıl bir etkisi olur?” ve "Yaşlılar da müzikle tedavi programlarından faydalanabilir mi?” gibi sorulara cevap veriyor.

Kitabın son bölümünde müzikle tedavinin uygulama aşaması detaylı bir şekilde işleniyor. Müzikle tedaviye yönlendirilebilecek hastaların özellikleri, birinci seansta yapılması gerekenler, etkili müzik tercihi, gözlem süreci ve tedavinin değerlendirilmesi hakkında bilgi veriliyor.

Müzik; her yaş grubuna ve kültüre hitap ettiği için, müzikterapi de kapsayıcı bir yöntem olarak kabul ediliyor. Müzikle tedavi alanında teoriyle pratiği birleştiren bu kitapla, Psikiyatr Adnan Çoban alana önemli bir katkıda bulunuyor. Ruh sağlığı alanında çalışanların çok şey öğreneceği kitabı, alan dışındakiler de zevkle okuyabilirler.

Nur Banu Gençten

İstanbul Şehir Üniversitesi, Psikoloji.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.