Cümlemiz Bir Cümle Olsak Hayat Bayram  Olur Muydu?

Roman, literatürdeki tek bir cümleden oluşan en uzun eser olması açısından ilk değeri taşıyor

Cümlemiz Bir Cümle Olsak Hayat Bayram  Olur Muydu?
15 Mayıs 2017 Pazartesi 22:36

Cümlemiz Bir Cümle Olsak Hayat Bayram  Olur Muydu?

   Sağdıç Cümlemiz Bir Cümleyiz kitabında, toplumca dillendirmeye tereddüt edeceğimiz geleneklerimiz, mahremiyete aykırı inançlarımız açıkça belirtiliyor ve cümlemizin bir cümle olamamasının önünde bu nedenlerin nasıl rol oynadığından bahsediliyor.Kalıp öğrenme(kateksis) yoluyla aktarılan, toplumca bir değer atfedilen bazı yanlış inançların, birlik olmamız önünde nasıl engel teşkil ettiği örnek bir kesitle roman olarak aktarılıyor.

 Roman, literatürdeki tek bir cümleden oluşan en uzun eser olması açısından ilk değeri taşıyor.

Roman tek bir cümleden oluştuğundan anlaşılması yer yer zorlaşabilir. Daha rahat anlayabilmek için kısa sürede okunması gerektiğini düşünüyorum. Bu romanda yazar, çarpıcı gerçekleri açık açık ifade ediyor. Bu anlamda bu kültüre sahip bireyler olarak bizlerin zihinsel konforunu bozacak nitelikte bir roman olduğunu belirtmek istiyorum. Yazar, romanında Anadolu kültürüyle ilgili birçok geleneği bildiğini yansıtıyor. Sevmediğini, yanlış bulduğunu düşündüğüm gelenekleri de ince bir mizahla eleştiriyor. Genel olarak kitap; yenge,hanımlık ve kan davası gibi ne olduğu belirsiz, muhtemel yarı legal toplumsal kurumların, hafifçe de  olsa kurcalanmasını içeriyor.
 

 Kitabın  kapak tasarımı adıyla ve içeriğiyle  son derece uyumlu olarak yapılmıştır. Anadoluda sıkça görülen bir sağdıç figürüyle kapak zenginleştirilmiştir. Buna parelel olarak  da baskı kaliteli bir şekilde oluşturulmuştur. Kitap Remzi kitabevinden çıkmış ve 128 sayfadan oluşmaktadır.

   Kitabın 59. sayfasında yazar tarafından şöyle bir ifade aktarılıyor: "Cümlemiz bir cümleysek eğer, ne geleneklerin ne ön yargıların ne biyolojideki sınıflamaların hükmü var gözümde. Eğer herhangi bir anne yavrusunu bağrına basıp korkuyla bakarsa yüzüme, ister insan olsun ister kedi, o anneyle ben aynı türdeyim." Aslında bu cümle bu anlatının vermek istediği mesajı tam anlamıyla verir durumdadır. Bu romanda yazar, birlik olabilmenin, tek bir cümle olabilmenin ilk koşulunu her alanda çağın gereklerine, bilime uygun davranmak gerekliliğine bağlıyor. Tüm bu özelliklerinden dolayı romanın özgün bir dil ve üsluba sahip olduğunu söyleyebiriz.

   Sağdıç Cümlemiz Bir Cümleyiz kitabı, rehberlik ve psikolojik danışmanlık alanından mezun olan Üstün Dökmen tarafından yazılmıştır ve roman türündedir. Üstün Dökmen ‘in Cümlemiz Bir Cümleyiz  adlı konferansına katıldığımda bizlere “Acaba cümlemiz bir cümle miyiz?” diye bir soru yöneltilmişti. Cevap olarak da Üstün Dökmen, henüz milletçe bir cümle olamadığımızı, bunun öncelikle pozitif bilimlere önem verilmesinden geçtiğini belirtmişti. Buradan da anlaşıldığı gibi kitap birlik olabilmemizin yollarını aktarıyor. Dünyanın, ülkenin birliğini ben mi sağlayacağım demeden işin bir şekilde  bir yerinden tutulması gerektiğine inanan, pozitif bilimlere önem veren, toplumsal yaşamın her alanında çağdaşlığa tutunmak isteyen herkese keyifli okumalar diliyorum.

Kübranur Üçüncü / Uludağ Üniversitesi

Kitabı Satın Almak için TIKLAYINIZ


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Poyraz korkmaz - 2 yıl önce
Elinize sağlık çok güzel olmuş