PDR Mezunlarının ve Rehber Öğretmenlerin Alması Gereken Eğitimler

pdrcilerin alması gereken eğitimler, rehber öğretmenlerin alması gereken eğitimler, psikolojik danışmanların alması gereken eğitimler, rehber öğretmenler hangi eğitimleri almalı, pdrciler hangi eğitimleri almalı, pdr mezunları hangi eğitimleri almalı

PDR Mezunlarının ve Rehber Öğretmenlerin Alması Gereken Eğitimler
10 Mayıs 2017 Çarşamba 11:19

Bu yazımızda sizler için en sık sorulan sorulardan biri olan Pdr mezunları hangi eğitimleri almalı ?  ve rehber öğretmenler hangi eğitimleri almalı ? sorularını cevapladık.

1) Temel Psikoterapi Eğitimleri :

Pdr mezunlarının psikoterapi eğitimi alıp almaması gerektiği sıklıkla tartışılan bir konudur. Aslında bu sorunun cevabı kişinin çalışacağı alan ile ilgilidir.

     1.1) Danışmanlık merkezlerinde çalışacak psikolojik danışmanların alabileceği eğitimler.

Pdr mezunu olan kişi eğer danışmanlık merkezinde çalışmalarda bulunacaksa psikoterapi eğitimi alması elbetteki uygun olacaktır . Bu anlamda kliniklerde ya da psikolojik danışma merkezlerinde çalışacak psikologlar aşağıdaki psikoterapi eğitimlerini alabilirler.

- Bilişsel Davranışçı Terapi

- Kısa süreli çözüm odaklı terapi

- Aile ve çift terapisi

- Bilişsel Terapi

- Cinsel Terapi

- Geştalt Terapi

- Oyun Terapisi

     1.2) Okullarda çalışacak psikolojik danışmanların aalabileceği eğitimler 

Okul ortamında psikoterapi yapmak mümkün olmayacağı için psikoterapi eğitimi alması çok anlamlı olmayabilir.. Fakat bazı terapi ekolleri okul ortamında özellikle faydalı olabilmektedir. Bunlardan bir tanesi Çözüm Odaklı Terapidir. Çözüm odaklı terapi özellikle kişiler arası problemlerin ve gündelik problemlerin çözümü konusunda yardımcı olabilmektedir. Çözüm odaklı terapi eğitimi, kısa süreli, maliyet olarak ucuz ve kolay öğrenilebilir olması ile tercih edilebilen bir ekoldür.

2) Test Eğitimleri

Alınması gereken test eğitimleri de Pdr mezununun çalışma alanlarına göre değişiklik gösterecektir.Eğer bir okulda çalışıyorsanız objektif testleri tercih edebilirsiniz ancak danışmanlık merkezinde çalışıyorsanız objektif testlerin yanında projektif test eğitimlerini de alabillirsiniz. Zeka testleri ise daha sıklıklar klinik ortamlarda kullanılmaktadır.

     2.1) Objektif Testler: Peabody, Gesel, Agte, Bir İnsan Çiz, Porteus, MMPI, Metropolitan, Bender Geştalt, Benton, 

     2.2) Projektif Testler: TAT, CAT, Rorschach, Terapotik Kartlar, Luisa Duss

     2.3) Zeka Testleri: Wisc-r, Catell, CAS

2) Kişisel Gelişim Eğitimleri:

Etkili iletişim becerileri, yaratıcı drama, diksiyon, güzel konuşma vb.. gibi sizleri kişisel olarak geliştiren eğitimler alabilirsiniz. Bu eğitimler kişilik gelişiminize katkıda bulunacağı gibi aynı zamanda karşınızdaki bireyle olan iletişiminizi kuvvetlendirmenize olanak sağlayacaktır.

3) Atöyle Çalışmaları ve Workshoplar

Atölye çalışmaları özellikle tecrübe kazanabilmek için önemli çalışmalardır. Bu sebeple özellikle öğrencilik döneminde workshoplara katılım çok önemlidir.

4) Seminerler

Seminerler mesleki gelişim açısından çok önemli etkinliklerdendir. Bu sebeple elinizden geldiği kadar çok seminere katılmaya çalışın.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.