PDR Bölümü Mezunları Hangi Kurumlarda Çalışabilir?

pdr mezunu, pdrci ne iş yapar, pdr iş alanları, rehberlik mezunları, rehber öğretmen, psikolojik danışman, pdr okuyanlar nerelerde çalışabilir, pdr mezunları nerede çalışabilir

PDR Bölümü Mezunları Hangi Kurumlarda Çalışabilir?
13 Ağustos 2016 Cumartesi 23:49

Psikolojik danışmanlar üniversitelerin 4 yıllık PDR lisans eğitimi alan kimselerdir. Genellikle okullarda yada eğitim kurumlarında görev almakla birlikte danışman olarak farklı alanlarda da çalışabilirler. Hasta kimselerden ziyade psikolojik sağlığı yerinde insanlara hizmet verirler. Bu kişilere danışan adı verilir. Okulda, meslek hayatında yada özel yaşamında uyum problemi yaşayan veya başarısız olan insanlar ve aileleriyle görüşür. Problemi çözmeyi amaçlamazlar , danışana rehberlik ederek kendisinin çözmesini sağlarlar. Bu problemlerin kaynaklarını ortaya çıkarmaya çalışırlar. Bunun dışında testler uygularlar, grup yada bireysel terapiler uygularlar. Danışanların ilgi, kişilik ve yeteneklerine uygun şekilde yönlendirme yaparlar.

Eğitim Kurumları

Psikoloji bölümünün iş olanaklarıyla bir çok ortak noktada benzerliği bulunsa da, PDR mezunlarının özellikle eğitim kurumlarındaki iş sahaları oldukça geniştir. İşlevleri genel çerçevede benzerlik gösterse de farklı eğitim kurumlarında farklı unvan ve çalışma koşullarıyla çalışırlar. Ayrıca yüksek lisans yaparak diledikleri alanda uzmanlaşıp, farklı uzmanlık derece ve unvanıyla çalışabilirler. Üniversitelerde akademisyen olarak çalışabilmenin yanında, üniversitelerin Psikolojik Danışma Bölümlerinde, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda, özel eğitim kurumlarında, dershane ve etüt merkezlerinde Psikolojik Danışman/Rehber Öğretmen unvanı ile çalışırlar. Bu kurumlarda, öğrenciler ile görüşüp onlara karşılaştıkları meseleler hakkında danışmanlık yaparlar. Ayrıca veli görüşmeleri yapıp aile seminerleri düzenleyerek öğrencinin ailesiyle ve çevresiyle olan iletişimini daha sağlıklı hale getirmeye çalışırlar. Anaokulu ve kreşlerde de Psikolojik Danışman ve Kurum Müdürü unvanlarıyla iş imkanları bulunmaktadır. Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesindeki Polis Akademisi ve Polis Meslek Yüksek Okullarının Psikolojik Danışma Merkezleri’nde Psikolojik Danışman unvanıyla çalışabilirler. Ayrıca Astsubay Meslek Yüksekokulları, Harp Okulları ve Türk Silahlı Kuvvetleri Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık birimlerinde görev alabilirler.

Rehberlik, Eğitim ve Araştırma Merkezleri

İ MEB Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezleri, Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezleri, Özel Psikolojik Danışma ve Psikoterapi Merkezleri’nde Psikolojik Danışman ve ya uzmanlıklarına göre Psikoterapist unvanlarıyla, Aile Danışma Merkezleri’nde Aile Danışmanı unvanıyla çalışabilmektedirler. Ayrıca uzmanlıklarına göre Eğitim ve Koçluk Merkezlerinde Eğitim, Yönetim ve Öğrenci koçu olarak da iş bulabilirler.

Kurum ve Kuruluşlar

Eğitim kurumları ve araştırma merkezlerinin yanı sıra PDR mezunlarının çeşitli kurum, kuruluş ve bakanlıklarda son derece kritik görevleri vardır. Bu görevler kuruma göre değişiklik gösterse de ortak noktaları hassas ve hataya kapalı olmalarıdır. Adalet Bakanlığı’na bağlı Aile ve Çocuk Mahkemeleri’nde, Çocuk Ağır Ceza Mahkemeleri’nde, Çocuk Islah Evleri’nde, Denetimli Serbestlik Şubeleri ve Cezaevlerinde kadrolu olarak Pedagog, Sosyal Hizmet Uzmanı ve Bilirkişi unvanlarıyla çalışabilirler. Bu kurumlarda ailelerin iç sorunlarını araştırma, ebeveyn ve çocuk ilişkisindeki problemleri inceleme, velayet, evlat edinme, boşanma gibi konularda rapor hazırlama görevi üstlenir ve mahkemeye karar vermesinde yardımcı olurlar.

Ayrıca adli vakalarda uzman kişi ve adli psikolog unvanlarıyla, yargılanıp suçlu bulunan 18 yaşından küçük çocuklar ve kadınlar için nasıl ceza alacaklarına dair mahkemeye sunmak üzere rapor hazırlarlar. Sosyal Hizmetler Kurumu’na bağlı anaokulu, kreş, yurt, toplum merkezleri gibi çeşitli yerlerde; özel şirket ve işletmelerin İnsan Kaynakları ve Eğitim Birimlerinde; Diyanet İşleri Başkanlığında ve Spor ve Gençlik Bakanlığı gibi bakanlıklarda Psikolojik Danışman, İnsan Kaynakları Uzmanı, Kariyer ve Yönetim Danışmanı, Eğitim Danışmanı gibi unvanlarla iş bulabilmektedirler. Ayrıca odyoloji yüksek lisansı yaparak da kamu ve özel sağlık kuruluşlarında odyolog olarak çalışabilirler. Pdr çalışma alanı oldukça geniş bir bölümdür. Birçok alana yönelip o konularda uzmanlaşabilir hemen hemen her alanda da çalışabilirsiniz.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
pınar - 1 yıl önce
ben pdr olmak istiyorum ama askeriyede çalışmak istiyorum ne yapmalıyım
Misafir Avatar
Klinikçi - 1 yıl önce @pınar
çok zordur.. sadece istemek ile olmaz.. vakalardan kaynaklı stres faktörlerine dirençli olmak gerekir ve tabi diğer kıta meselelerine... ve pdr bu alanda çalışmak için aslında uygun değildir.. hastane sevk ve vaka değerlendirmelerinde zorlandıkları çokça görülmüştür... nereden mi biliyorum... dört farklı kıtada yaklaşık 10.000 adam ve yüzlerce personel gördüm...
Avatar
Sabiha - 11 ay önce
Pdr olmak için yaklaşık kaç net yapmalıyız?
Misafir Avatar
Ahmet - 7 ay önce @Sabiha
Kardeşim ben PDR 4. Sınıf Öğrencisiyim PDR De Atanma Kalmadı Binlerce PDR Mezunu Boşta Başka Bölüm Tavsiye Ederim