Pdr Bölümü Hakkında Merak Edilenler ? Pdr Bölümü Hakkında Sorularınız

Pdr Bölümü Hakkında Merak Edilenler ? Pdr Bölümü Hakkında Sorularınız

Pdr Bölümü Hakkında Merak Edilenler ? Pdr Bölümü Hakkında Sorularınız
14 Ağustos 2017 Pazartesi 00:11

Pdr Bölümü Hakkında Merak Edilenler

1- Türkiye'de pdr bölümü bulunan üniversite sayısı kaç?

Türkiye'de 89 üniversitede pdr bölümü bulunmaktadır. Bunlardan 19'u vakıf üniversitesi, 70'i ise devlet üniversitesidir.

2- Pdr mezunları sadece rehber öğretmen mi olabilir?

Bir sonraki maddede bu sorunun cevabını daha detaylı verdik ancak şimdilik bu soruya sadece "hayır" cevabını veriyoruz.

3- Pdr mezunları nerelerde, hangi pozisyonlarda çalışabilir?

Pdr, psikolojiyle ilgili bir alan olduğu için ve alınan eğitim uygulamaya dönük olduğu için pdr mezunlarının çok çeşitli alanlarda çalışabilmesi mümkündür.

- Rehber öğretmen olarak özel veya devlet okullarında,

- RAM'larda (rehberlik ve araştırma merkezlerinde),

- İnsan kaynakları alanında,

- Adliyelerde,

- Hastanelerde,

- Sosyal hizmet kurumlarında,

- Danışmanlık merkezlerinde kısaca hayatın hemen her alanında çalışabilirler. Daha detaylı bilgi için http://www.guncelpsikoloji.net/pdr-bolumu/pdr-bolumu-mezunlari-hangi-kurumlarda-calisabilir-h5429.html linkine tıklayabilir, sorularınızı http://www.guncelpsikoloji.net/soru-cevap/pdr-bolumu-hakkindaki-sorularinizi-cevapliyoruz-h6198.html adresinde yorum kısmına bırakabilirsiniz.

4- Pdr'nin önü kapanıyor mu? Bu bölümün geleceği parlak mı?

Ayrı bir yazı konusu olmakla birlikte kısaca şöyle cevap verilebilir, durum pdr'ye ne açıdan baktığınıza göre değişir. Eğer pdr'ye rehber öğretmenliği olarak bakıyorsanız ve devlet okullarında çalışma gibi bir düşünceniz varsa o zaman önünüz kapalıdır ancak danışmanlık, terapistlik gibi çeşitli alanlara kaymak istiyorsanız önünüzde kocaman bir derya deniz var demektir :)

5- Pdr mi psikoloji mi seçmeliyim?

İki bölüm birbirine ne kadar benzese de aralarında fark vardır. Psikoloji öğrencileri psikolojiyi kuramsal temelde öğrenirken pdr öğrencileri eğitim bilimleri dersi de alır ve işin daha çok uygulamasına hakim olur. Hatta bu yüzden bazı çevrelerce pdr'nin yüksek lisans programlarında okutulması gerektiğini, lisans programlarından kaldırılması gerektiğini düşünen çevreler de vardır.

6- Pdr bölümünde hangi dersler var?

Üniversiteden üniversiteye değişebilmekle birlikte ortak dersler şunlardır: fizyolojik psikoloji, psikolojiye giriş, eğitim bilimlerine giriş, sınıf yönetimi, program geliştirme, sosyal psikoloji, kaynak tarama ve rapor yazma, bilimsel araştırma yöntemleri, danışma kuramları, davranış bozuklukları, öğrenme güçlükleri, topluma hizmet uygulamaları, okullarda gözlem, alan çalışması, kurum deneyimi, pdr ilke ve teknikleri, psikolojik testler, felsefe, sosyolojiye giriş, eğitim felsefesi, istatistik, ölçme ve değerlendirme, insan ilişkileri ve iletişim, gelişim psikolojisi, öğrenme psikolojisi, mesleki rehberlik, rehberlik ve psikolojik danışma.

7- Neden pdr okumalıyım?

Psikolojik danışmanlık ve rehberlik gibi sosyal bilim dalları insana hayata farklı açılardan bakmayı, farkındalığını yüksek tutmayı, yaşamda zorluklarla daha kolay başa çıkabilmeyi öğretir. Sırf bu yüzden bile bu bölümü okumalısınız. Ama tabi ilginiz yoksa bu bölümü seçmemenizi tavsiye ederiz çünkü ilginin olması her meslek seçiminde önemli bir kriterdir.

8- Pdr 2 yıllık bir bölüm mü?

Hayır, pdr bölümü dört senelik bir lisans eğitimini kapsar; ne 4 aylıktır, ne de 2 yıllık :)

9- Pdr okumak için neler yapmalıyım?

Pdr okumayı düşünen üniversite öğrencisi adaylarının LYS'de matematik ve edebiyat sınavlarına girmeleri ve özellikle de edebiyattan iyi bir net çıkarmaları gerekmektedir. Çünkü pdr bölümü TM3 puan türü ile tercih edilir ve TM3'te edebiyat matematiğe göre daha yüksek kat sayıya sahiptir.

10- Pdr okurken neler yapılmalı?

Alan veya alandışı olsun bol bol kitap okunmalı, film izlenmelidir. Üniversitelerde düzenlenen seminerlere katılabilir, sertifikalı eğitim programlarında yer alabilir, farklı kurumlarda staj yapabilirsiniz. Alanla ilgili haberler takip edilmelidir. Kısa süreli çözüm odaklı terapi, aile danışmanlığı gibi çeşitli eğitimler alabilirsiniz. Ayrıca Güncel Psikoloji'de de çalışabilirsiniz :)

11-Pdr bölümü üniversitelerin hangi fakültelerinde bulunur?

Pdr bölümleri eğitim fakültelerine bağlıdır ve bu durum genellikle pdrciler arasında bir tartışma konusudur; bu düşüncedeki bireyler pdr'nin psikolojik danışmanlık kısmına odaklanırlar.

12- Pdr bölümünün bana ne gibi getirileri olur?

Pdr bölümü hayatı anlamlandırma, pozitif bakma, eleştirel düşünme, çatışma çözme, insan ilişkileri, ön yargılı olmamayı öğrenme, empatik olma gibi pek çok beceriye ve kazanıma sahip olmanızı sağlar. Aynı zamanda bir pdr öğrencisi ister istemez farklı bölümlerle de ilgileneceği için (çünkü pdr'nin işi insanladır) genel kültür anlamında da kendini geliştirir.

13- Pdr mezunları psikolog olabilir mi?

Klinik psikoloji üzerine yüksek lisans yaptıkları takdirde olurlar. Resmi olarak geçerliği olan tek yüksek lisans programının da bu olduğunu hatırlatmak isteriz.

14- Alanda öne çıkan hocalar kimlerdir?

Türkiye'de Adnan Kulaksızoğlu, Yıldız Kuzgun, Nilüfer Voltan Acar, Binnur Yeşilyaprak gibi eserleriyle, araştırma ve çalışmalarıyla unutulmayacak hocalar pdr alanında öne çıkan isimlerdir.

Serap ILGIN

Marmara Üniversitesi - Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü/3.sınıf


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
fsmvu - 1 yıl önce
hasan bacanlı hocayı eklemeyi unutmuşsunuz :)