Öğrenme Güçlüğü: Çocuğum Neden Öğrenemiyor?

öğrenme güçlüğü nedir, öğrenme güçlüğü belirtileri, öğrenme güçlüğü sebepleri, öğrenme güçlüğü tedavisi, disgrafi, diskalkuli, disleksi

Öğrenme Güçlüğü: Çocuğum Neden Öğrenemiyor?
02 Kasım 2016 Çarşamba 09:32

İnsanoğlu hayat boyu öğrenme sürecindedir. Çünkü bu şekilde gelişebilir ve varlığını sürdürebilir. Hatta hayvanlar âleminde de doğuştan var olan ve sonradan öğrenilen davranışlar mevcuttur. Örneğin; yavru kuş anne kuş tarafından getirilen yiyeceği annesinin ağzından almayı bilmektedir. Fakat uçmayı ve yiyecek bulmayı sonradan öğrenecektir. İnsanlar için de aynı durum geçerlidir. Doğduğumuz andan itibaren öğrenmeye odaklı bir şekilde yaşarız. Konuşmayı, yürümeyi, yemek yemeyi, insanlarla iletişim kurmayı ve sergilemekte olduğumuz birçok davranışımızı öğrenerek kazanmışızdır. Fakat bazı bireyler çocukluktan itibaren zihinsel yeti eksikliğinden veya eğitim olanaklarından kaynaklanmayan, belirli bir alanda; dinleme, yazma, konuşma, matematik becerileri kazanılmasında veya sosyal iletişim becerilerinde sorunlar yaşarlar. Bu sorunlar genel olarak öğrenme güçlüğü olarak adlandırılır. Öğrenme güçlüğü olan çocukların zekâ düzeyleri bilinenin aksine genelde ortalama düzeydedir ya da ortalamanın üzerindedir. En bilinen öğrenme güçlükleri; diskalkuli, disgrafi ve yaygın olarak görülen disleksidir (Bozkurt ve diğerleri, 2010).

dyslexia-boy-illustration-ingrid-sanchez

Diskalkuli                                                         

Önceden matematik bozukluğu olarak adlandırılan bu öğrenme bozukluğunda; kişiler sayıları, miktarları ya da temel aritmetik işlemleri kavramada zorluk yaşarlar. Çocukluk çağında görülür ve genetik olarak aktarılma olasılığının olduğu düşünülmektedir (Davison ve diğerleri, 2015).

Disgrafi

Yazma bozukluğu olarak da bilinen bu bozukluğa sahip olan bireylerde yazarken; harf, sözcük, hece atlama ve yanlış kelime kullanma gibi belirtiler gözlenmektedir. Çocukluk çağında görülür. Genellikle bu bozukluğa sahip olan bireylerde disleksi de görülür (Davison ve diğerleri, 2015).

Alphabet inside of men's heads face to face contrasting order and chaos

Disleksi

Okuma bozukluğu olarak adlandırılan ve öğrenme güçlükleri arasında en yaygın olan disleksiye sahip olan bireylerde; kelimeleri tanıma, okuduğunu anlama ve yazılı imlada problemler gözlenmektedir. Çocukluk çağında belirtileri başlar. Genetik olarak aktarılma olasılığı yüksektir (Davison ve diğerleri, 2015). Öğrenme güçlüğüne sahip olan çocukların birçoğu ebeveynleri ve eğitimcileri tarafından dışlanmakta, sorunlarının farkına varılmadığı için zekâ düzeyinin düşük veya tembel olduğu düşünülmektedir. Bu tutum, öğrenme güçlüğüne sahip olan çocuklarda depresyon ve yahut benzer birçok psikolojik rahatsızlığa sebep olmaktadır. Disleksiye sahip olan bir kişinin harfleri nasıl algıladığı aşağıdaki görselde gösterilmiştir

Agatha Christie (yazar), Tom Cruise (aktör), Pablo Picasso (ressam), Steve Jobs gibi birçok ünlü isimde de disleksi rahatsızlığı bulunduğu bilinmektedir.

Öğrenme Güçlüklerinin Tedavisi:

Günümüzde yapılan çalışmalara göre, öğrenme güçlüğünün tedavisinde ilaç kullanımının etkili olmadığı gözlenmiştir. Öğrenme bozukluğu olan çocuklar psiko-pedagojik yaklaşımlarla ve özel eğitim programlarıyla öğrenebilmektedirler. Özel eğitim uygulama, aileyi bilinçlendirme ve psikoterapi teknikleri kullanılarak öğrenme güçlüğüne sahip olan birçok birey hayatına normal bir şekilde devam edebilmektedir. Birçok ülkede okulların bu tür öğrencileri desteklemek amacıyla, öğrencilere ek olarak özel hizmet sunulması yasal olarak zorunlu hale getirilmiştir. Ülkemizde de öğrenme güçlükleri olan bireylere yardım sağlamak için birçok yeni proje üretilmektedir (Bozkurt ve diğerleri, 2010).

Kaynakça:

Bozkurt, T. ve diğerleri. (2010). Özel eğitim modelleri ve uygulamaları. İstanbul:İstanbul Kültür Üniversitesi Yayınları.

Davison, G. ve diğerleri(2015). Anormal Psikoloji (M,Şahin,çev.). Ankara: Nobel Akademik Yayıncılık (2014). 

Özge Nur YEROĞLU

Bahçeşehir Üniversitesi - Psikoloji Bölümü/3. Sınıf


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.