Beyin Temelli Öğrenme Nedir ?

beyin temelli öğrenme nedir, beyin temelli öğrenme, beyin temelli öğrenme ders notları, güncel öğrenme yaklaşımları

Beyin Temelli Öğrenme Nedir ?
08 Ağustos 2017 Salı 20:13

Beyin temelli öğrenme Nedir?

 Son on yılda eğitimde devrim yaratan ve dünya üzerinde pek çok eğitimci tarafından kabul görmüş bir yönelimdir.

Bireyler doğumla birlikte öğrenmeye başlarlar. Öğrenme yaşam boyu devam eden bir özellik gösterir. Bireyin tüm gereksinimleri doğrudan ve dolaylı olarak öğrenmeyle gerçekleşir ve öğrenme gereksinimi bireylerin davranışlarının değişmesine neden olur. Tüm bu öğrenme gereksinimi ve çabanın amacı, yaşanası ve anlamlı bir dünya kurmaktır. Yaşanası ve anlamlı bir dünya ancak öğrenmeyle mümkün olur (Türkoğlu,2007).

Beyin Temelli Öğrenme, öğrenmenin zihinde nasıl meydana geldiğine ve beynin hangi temel ilkeleri benimsediğine dair sinirbilim araştırmalarına dayalı bir öğrenme yaklaşımıdır. Anlamlı bir öğrenme ve öğretme için öğrenme işlevini yerine getiren beynin biyolojik yapısının ve işleyiş kurallarının benimsenmesi ve öğretme sürecinin bu işleyiş kurallarına göre yapılandırılması amaçlanmıştır.

Bu yaklaşımı geliştiren Caine’lere göre beynin diğer organlardan bir farkı yoktur. Karmaşık bir organizmada her organın bir işlevi ve görevi vardır. Örneğin kalp vücuda kan pompalar çünkü görevi budur. Beyin, diğer fonksiyonlarının yanında öğrenme de yapar çünkü görevlerinden biri de budur. Beyin Temelli Öğrenme yaklaşımında beyin, öğrenme söz konusu olduğunda neredeyse bitmez tükenmez bir kapasitesi olan bir organdır ( Kahveci ve Ay, 2008).

Beyin Temelli Öğrenmenin İlkeleri

1- Beyin aynı anda birden çok işe odaklanabilmektedir. (Beyin paralel bir işlemci görevi görür.)

2- Öğrenme tüm işlevbilim ile ilgilidir (Yaş, bedenin öğrenme kapasitesi, duyu organları…)

3- Anlam arayışı doğumdan itibaren ve içseldir. (İnsan beyni kendi için önemli olan bir şeyi arama durumundadır.)

4- Anlam arayışı örüntüleme yolu ile olur.

5-Öğrenmede duygular önemli bir yer tutar.

6- Beyin parçaları ve bütünü aynı anda algılar. (Beyin parça- bütün ilişkisi ile olguları tamamlar.)

7- Öğrenme, hem odaklaşmış dikkati hem çevresel algıyı içerir.

8- Olgular ve beceriler Spatial Memory (Uzamsal Bellek) işlendiğinde beyin daha iyi kavrar ve hatırlar.

9- Öğrenme teşvikle artar, tehditle engellenir.

10- Her beyin kendine özgüdür. (Farklı yöntem ve tekniklerle ders işlenmelidir.)

Beyin Temelli Öğrenmenin Amaçları

1- Rahatlatılmış Uyanıklık: Beyin bir şeyleri öğrenmeye ilgi duyduğunda ve teşvik edildiğinde açılır ve daha rahatöğrenir. Kendini tehdit altında hisseder ise kapanır. Eğitim ortamları bu amaca göre düzenlenmelidir (Oktay ve Çınar, 2013).

2- Derinlemesine Daldırma: Kişi karşı karşıya kaldığı içeriğe tamamen yoğunlaşıp içeriği özümsemeye ve keşfetmeye hazır hale geldiğinde bellek sistemlerini kullanır ( Oktay ve Çınar, 2013).

3- Aktif Süreçleme: Bu aşamada öğrencilerin bilgiyi zihinde bütünleştirme ve içselleştirme sorumluluğu almaları için sorgulamaları ve üst düzey düşünmeleri sağlanır. Beynin sahip olduğu kapasiteden en üst düzeyde yararlanması amaçlanır. Beyin temelli öğrenme amaçları doğrultusunda öğrenme ortamları, etkinlikler ve materyaller yapılandırılmalıdır ( Oktay ve Çınar, 2013).

Neden Beyin Temelli Öğrenme?

Öğrenmede beyin ve fonksiyonları çok önemlidir. Bu yaklaşımda yer alan beyin temelli öğrenme ilkeleri beynin yapısı ve çalışmasıyla ilişkilendirilmiştir. Beyin Temelli Öğrenme beynin nasıl çalıştığını en iyi şekilde bilerek, maksimum öğrenmenin gerçekleşme yollarını keşfederek yapılan öğrenmeyi savunur. Bu yaklaşım, öğrenmeyi beyin ve beynin şekli ile ilişkilendirir ve beynin özelliklerinin ve çalışma performansının arttırılmasının öğrenme üzerindeki olumlu etkilerinden bahseder. Bu nedenle temel olarak beynin gelişimiyle ilgilenir ( Gözüyeşil ve Dikici, 2012).

Nörofizyolojik Öğrenme ya da popüler ismi ile “Beyin Temelli Öğrenme” son on yılın yükselen değerlerinden biri olarak dikkat çekmektedir.

Bu öğrenme yaklaşımı, eğitim stratejilerinin, okullardaki disiplin anlayışının, sanatın, özel eğitimin, eğitim programlarının ve teknolojilerinin, müziğin öğretiminin, öğrenme- öğretme süreçlerinin ve hizmet içi eğitimlerin tekrar ele alınmasını gerektirecek, eğitimde ve öğretimde değişiklik yapabilecek bir yaklaşımdır (Yapıcı, 2008).

Öğretmenler ve Beyin Temelli Öğrenme

- Okullarda her iki yarım küreyi de işlevsel hale getiren farklı etkinliklere yer verilmelidir. (Bkz. Sağ Beyin- Sol Beyin Egzersizleri)

- Çeşitli türlerde müzikler dinlenmeli, bazen de derslerde arka plan olarak kullanılmalıdır.

- Öğrencilere okuma alışkanlığı 5-6 yaşlarından itibaren kazandırılmalıdır.

- Her öğrenciye en az bir yabancı dil öğretilmelidir.

- Öğretim ortamı yapbozlar ve sözcük oyunları kullanılarak çeşitlendirilmelidir.

- Dersin başında değişik uyarıcılar, materyal ve etkinliklerle beyin uyarılarak odaklaşmış dikkat harekete geçirilmelidir.

- Okul psikolojik danışmanları öğrencinin “değerli olduğu duygusunu” harekete geçirecek etkinlikler düzenlemelidir.

- Öğrencilere değerli oldukları ve sevildikleri eğitimciler tarafından tutum ve davranış olarak farkettirilmedir (Yapıcı, 2008).

Etkinlik 1

Tahtaya “room” sözcüğü yazılır. Önceden hazırlanan sözcük kartları içinde room sözcüğü ile ilgili sözcükleri öğrencilerden tahtadaki “room” sözcüğünün etrafına yapıştırmaları istenir.

Etkinlik 2

Öğrenciler karışık olarak verilen sözcük ve resimleri kendilerine göre anlamlı bir bütün oluşturacak şekilde sıraya koyarlar. Basit cümlelerle öykü oluştururlar. Gönüllü öğrenciler öykülerini sınıfta paylaşırlar.

Kaynakça:

Kahveci A. ve Ay S. (2008). Farklı yaklaşımlar- ortak çıkarımlar; paradigmalar ve integral model ışığında beyin ve oluşturmacı öğrenme. Türk Eğitim Dergisi, (3), ss. 108-123.

Yapıcı M. (2008). Beyin temelli öğrenme açısından öğretmen ve ders. Üniversite ve Toplum Dergisi, 8;(2).

Gözüyeşil E. ve Dikici A. (2012). Beyin temelli öğrenmenin akademik başarıya Etkisi: Bir meta- analiz çalışması. Kuram ve Uygulamada Eğitim Bilimleri. 14(2), ss. 629-648.

Oktay S. ve Çakır R. (2013). Teknoloji destekli beyin temelli öğrenmenin öğrencilerin akademik başarıları, hatırlama düzeyleri, üstbilişsel farkındalık düzeylerine etkisi. Türk Fen Eğitimi Dergisi, 10 (3), ss. 3- 23.

Ezgi ÖZBAK

Psikolojik Danışman


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.