Sosyal Psikoloji Nedir?

Sosyal Psikoloji Nedir?

Sosyal Psikoloji Nedir?
02 Haziran 2016 Perşembe 02:46

Psikoloji, davranışların ve zihinsel süreçlerin sistematik ve bilimsel olarak incelenmesidir (Plotnik, 2009). Psikolojinin birçok alt dalı bulunmaktadır. Bunlardan biri de sosyal psikolojidir. Sosyal psikolojiyi insanların başkaları hakkında nasıl düşündüklerini, onları nasıl etkilediklerini ve onlarla nasıl ilişki kurup etkileştiklerini bilimsel olarak araştıran bir bilim dalı olarak tanımlayabiliriz (Taylor, Peplau ve Sears, 2012). Sosyal psikoloji; bireyin davranışlarını, duygularını, düşüncelerini önemser ve bireyin bu özelliklerini göz önünde bulundurarak topluma ulaşmaya çalışır. Kişileri, kişiler arasındaki ilişkileri ve insanların birbirleriyle etkileşimini inceleyerek oluşan bu genel yapının psikolojisini kendine konu edinir. İnsanların davranışları incelenirken şunlara dikkat edilir:

  • Davranış her gün yapılan bir davranış mı, nadir görülen bir davranış mı?
  • Davranışı gerçekleştiren kişi bu davranışında ne kadar tutarlı? (yani o davranışı ne sıklıkta yapıyor?)

Topluma ulaşmak adına bireyler üzerinden yapılan araştırmalar vardır. "Sosyal psikoloji araştırmacıları, insanları ve toplumsal olayları nasıl algıladığımızı, başkalarını nasıl etkilediğimizi ve insan ilişkilerinin doğasını araştırırlar. Bunu yaparken de bilimsel yöntemleri kullanırlar (Taylor, Peplau ve Sears, 2012).'' Her sosyal psikolog aynı yöntemleri kullanmaz. Hepsinin de ilgilendiği, araştırdığı, algıladığı şeyler birbirinden farklıdır. Kimi sosyal psikolog arkadaşlığı, yardım etmeyi araştırırken kimisi de ön yargıyı, güçlülüğü, zayıflığı araştırır. Aynı konu üzerinden araştırma yapsalar bile temel aldıkları kuramlar farklı olabilmektedir. Kuramlardan bazıları şunlardır: Güdüsel kuramlar, öğrenme kuramları, bilişsel kuramlar, karar kuramları, karşılıklı bağımlılık kuramları, toplumsal kültürel kuramlar. Fakat bu kuramlar kullanılmadan ve araştırmalar yapılmadan önce sosyal psikologların insanlardan ve çevrelerinden topladıkları bilgilerden yola çıktıkları birtakım çıkarsamaları vardır. Burada ''sosyal biliş'' kavramı öne çıkmaktadır. ''Sosyal biliş, insanların toplumsal çevrelerinden aldıkları bilgilerden yaptıkları çıkarsamaları nasıl biçimlendirdikleri üzerinde odaklaşır (Fiske ve Taylor, 1991). Sosyal biliş üzerindeki araştırmalar insanların şu konulardaki yargılara nasıl vardıklarını ortaya çıkarmaya çalışır: Başka bireyler, toplumsal gruplar, toplumsal roller ve toplumsal durumlardaki kendi deneyimleri. Toplumsal yargılara varmak düşünebileceğinden daha zordur. Sık sık ulaşabildiğimiz bilgiler eksik, belirsiz ve açıkça çelişkilidir. Tutarlı bir yargıya ulaşmak için bütün bu bilgileri nasıl kullanırız? Sosyal bilişle ilgili araştırmaların ana sorusu budur (Taylor, Peplau ve Sears, 2012).'' Sosyal psikoloji, psikoloji alanına farklı bir yönden bakmaktadır. Katkıları değerlidir, psikolojinin de önemli parçalarından biridir.

KAYNAKÇA Plotnik, R. (2009). Psikolojiye giriş. İstanbul: Kaknüs Yayınları. Taylor ,S. E., Peplau, L. A. ve Sears, D. O. (2012). Sosyal psikoloji (A. Dönmez, Çev.) Ankara: İmge Kitabevi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.