Makaleler HABERLERİ
Concorde Yanılımı ve Parayı Batırma Teorisi
24 Şubat 2018, 20:41 1
Concorde Yanılımı ve Parayı Batırma Teorisi
Ancak insan her zaman rasyonel davranamaz ve farketmeden Concorde Yanılımı adı verilen yanılgıya düşebilir. Concorde Yanılımı kişinin karar verirken gelecekteki kazançlarını değil geçmişteki bedellerini referans almasıdır.
Genç Yetişkinlik Dönemi ve Özellikleri
12 Şubat 2018, 21:10 1
Genç Yetişkinlik Dönemi ve Özellikleri
Genç yetişkinlik son yıllarda ergenlikten yetişkinliğe geçiş olarak belirlenen 18-25 yaşları kapsayan dönem yetişkinliğe geçiş olarak adlandırılmaktadır. Bu gelişim döneminde birçok birey kariyer planlamalarını, kişiliğinin özelliklerini, rollerini ve tercih ettiği yaşam biçimini araştırmaktadır.
Dışavurumcu Sanat Terapisi
07 Şubat 2018, 18:48 0
Dışavurumcu Sanat Terapisi
Sanat Terapisi bireyle terapötik ilişki kurmada ve bilinçdışının dışa vurulmasında oldukça etkilidir. Adrian Hill, yaptığı bir çalışmayla resim yapmanın hobinin dışında anksiyeteyi dışa aktardığını fark etmiştir. Birey, dile dökemediği konuşamadığı sorunlarını sanat dalları ile dışavurabilir ve ruhu üzerinde iyileştirici bir etki yaratabilmektedir.
Trafik Psikolojisi
07 Şubat 2018, 18:11 0
Trafik Psikolojisi
Trafik psikolojisi içerisinde yürütülen çalışmaların temel hedefi sürücü davranışlarını anlamaya çalışmak ve buna bağlı olarak bulunan verileri trafik güvenliğini arttırmak için kullanmaktır. Trafik konusu genel olarak insan, çevre ve araç öğeleri arasında var olan ilişkilere dayanır. Trafik psikolojisi ise temel olarak trafik bağlamı içerisinde insan öğesini ele almaktadır.
Manevi Yönelimli Psikoterapi ve Psikolojik Danışma
29 Ocak 2018, 21:48 0
Manevi Yönelimli Psikoterapi ve Psikolojik Danışma
Psikolojik danışma sürecinde manevi bakış açısı, bazı danışanın karakter eğilimlerinin en önemli kaynaklarından birisi olan maneviyat olduğu görülmekte ve bu maneviyat, danışanlara sorunlarıyla aşamadıkları engelleri ile yüzleşmelerini sağlamakta ve bu sorunu yaşayanın sadece kendisini olmadığını anlamaktadır. Manevi bakış açısı, iyileşme sürecinde danışanın kişisel ve çevresel güçlerinin vurgulandığı karakterin güçlü yanlarının perspektifini tamamlayıcı bir niteliktir.
Bağımlılık ve Bağımlı Psikolojisi
29 Ocak 2018, 21:31 0
Bağımlılık ve Bağımlı Psikolojisi
Bağımlılık psikolojisi üzerine yapılan tanımların ve çalışmaların ortak noktası bağımlılığın sürekli, tekrarlayan, dozu artan, bireyin sosyal ve kişisel dünyasına zarar veren, bireyin fonksiyonlarını bozan, bahsi geçen etmen ortadan kalktığında bireyde istenmeyen birtakım davranışlara yol açan psikiyatrik bir rahatsızlık olmasıdır.
Gece Yeme Sendromu
08 Ocak 2018, 19:18 0
Gece Yeme Sendromu
Gece yeme sendromu genelde kilo veremeyen ya da zorlanan obezite hastalarında, sabah iştahsızlık durumu akşam ise aşırı iştahlı olup tıkınırcasına yemek yeme ya da kendini durduramama gibi özelliklere sahip olan hiperfaji ile ve de uykusuzluk çekme durumlarıyla açıklanan bir bozukluktur. Obez olan ve obez olmayan bireylerde de tanımlamaları yapılabilmektedir...
Kabul ve Kararlılık Terapisi (ACT)
05 Ocak 2018, 15:35 0
Kabul ve Kararlılık Terapisi (ACT)
Terapi iki amaca dayanmaktadır ilki, bireyin yaşamını onun için anlamlı hale getirmek, zenginleştirmek ve doldurmaktır. Bireye onun için yaşamında önemli olan nokta sorulur ve bireyin değerleri üzerinde konuşulur. Terapi boyunca bireyin neden mutsuz olduğu tespit edilmeye çalışılır. Bireyin yaşamına anlam kazandırılarak, onun için önemli durumları belirleyerek ilerlenir. Bireye mutlu olmasını sağlayacak şekilde hedefler konulur...
Flört Şiddeti
03 Ocak 2018, 23:00 0
Flört Şiddeti
lört şiddeti genellikle partnerler arasında gizli olarak yaşanmaktadır. Flört şiddetine maruz kalan kişi bunu özel bir yaşam olduğu için dışarı yansıtmayabilir veya şiddete maruz kaldığının farkında olmayabilir. Literatürdeki çalışmalara göre adolesan bireyin 15 yaşından itibaren flört ilişkisinde şiddete maruz kaldığı saptanmıştır.
Çocuk ve Ergenlerde Yıkıcı Davranış Bozuklukları
03 Ocak 2018, 22:46 0
Çocuk ve Ergenlerde Yıkıcı Davranış Bozuklukları
Karşıt Olma- Karşı Gelme Bozukluğu negatiflik, sinirli ve uyumsuz davranış kalıpları ile karakterizedir. Semptomlar tartışmacı ve meydan okuyucu olmayı, başkaları tarafından kolayca rahatsız edilmeyi içerir. Bu gibi belirtiler, okul çağında ‘problemli’ olarak kolaylıkla tanımlanabilir...