Ön (İlk) Ergenlik Dönemi ve Özellikleri

ön ergenlik nedir, ön ergenlik özellikleri, ön ergenlik dönemi özellikleri, ön ergenlik dönemi, ön ergenlik dönemi belirtileri

Ön (İlk) Ergenlik Dönemi ve Özellikleri
20 Ocak 2017 Cuma 15:22

"Gençlikte gökkuşağına bürünürüz ve Zodyak gibi davranırız."

                                                                  RALPH WALDO EMERSON

                                                                               

Ergenlik dönemi ile ilgili alan yazına bakıldığında birden fazla kuram göze çarpmaktadır. Stanley Hall' un kuramı, psikanalitik kuram, öğrenme kuramı, Sullivan'ın kuramı, Lewin'in kuramı, antropoloji kuramı, Spranger'in kuramı ve Erikson'un kuramı eklektik bir şekilde incelendiğinde ergenlik dönemi ve özellikleri bir bütün olarak kavranmış olacaktır.

Literatür incelemeleri sonucunda ergenlik döneminin kategorik olarak sınıflara ayrılması, tanımlamaları ve süresi uzmanlar tarafından farklılık arz etse de, günümüzde son çocukluk döneminin bitmesiyle beraber ilk ergenlik dönemine geçildiği kabul edilir. İlk ergenlik dönemi ilgili alan yazında genel olarak ön ergenlik dönemi olarak da kavramsallaştırılmıştır. Ben bu yazımda insan hayatını gelişimsel olarak dönemlere ayıran Sullivan'ın Kişilerarası İlişkiler Kuramını temel olarak baz alıp ön ergenlik dönemini özellikleriyle tanıtmış olacağım.

Sullivan'a göre (1953) ön ergenlik dönemi ortalama olarak 8,5 yaş civarı başlayarak ergenlik döneminin başlamasıyla beraber son bulur (Akt:İnanç ve Yerlikaya, 2014). Son çocukluk dönemini sona erdiren ve bireyi ergenliğe hazırlayan ön ergenlik dönemi, bireyin  bedensel olarak yaşadığı değişimlerle karşılaştığı, anne-babadan bağımsızlaşmanın ilk ipuçlarıyla beraber ruhsal özerkliğin kazanılmaya başlandığı ve artık anı kolajı olarak zihinde yer almaya başlayan çocukluk döneminin yasının tutulmaya başlanması gibi birçok yeniliğe ön ayak olan bir yaşam dönemi olarak kabul edilir (Kolbay,2008).

Ön Ergenliğin Dingin Mucizesi:

Ön ergenlik dönemi, genellikle çocuğun kendi cinsinden olan belirli bir kişi ya da kişilerle yakın bir arkadaşlık kurma zamanı olarak görülebilir. Bu dönemden önceki dönemlerde kurulan arkadaşlık ilişkileri, genellikle ben-merkezci ve saf çıkarcı eğilimler taşırken bu dönemden sonra geliştirilen arkadaşlıklar yakın ilgi, samimiyet ve içtenlik içermektedir.

Sullivan (1947) yılında yaptığı çalışmada kendi hayatından yola çıkıp ön ergenlik dönemini  bu toplumsallaşma sürecine yaptığı katkıya atıfta bulunarak 'ön ergenliğin dingin mucizesi' olarak nitelendirmiştir (Akt:İnanç ve Yerlikaya,2014).

Ön ergenlik döneminde, bireyin kendi cinsinden kişilerle kurduğu arkadaşlık ilişkilerine Sullivan, özel bir önem atfederek bireyin bundan sonraki yaşamı için de bu ilişkilerin oldukça önemli bir yaşam deneyimi olduğunu belirtmiştir. Bireyin doyum ve güvenlik dünyasının iki veya daha fazla kişiyi içine almasıyla gelen özgürlüğün, sevgiyle birleşmekte ve geri çevrilme ile aşağılanma kaygısı olmaksızın karşıdaki bireyi irdelemeye olanak tanıdığını ifade eder. Böylece arkadaşlarla beraber birey, katı kendilik sistemini de değiştirmeye başlar. Ayrıca etkili bir yakın arkadaş ilişkisi gurur, aşırı bağımlılık, herkes tarafından sevilme isteği gibi olumsuz beklentilerin ortadan kalkmasına da yardımcı olur (Akt:İnanç ve Yerlikaya,2014).

Kaynakça:

Kolbay, B.(2008). Ön ergenlikte entelektüel ketlenmenin projektif testler aracılığyla incelenmesi.(Yayınlanmış Yüksek Lisans Tezi). İstanbul:İstanbul Üniversitesi

Yerlikaya,E.E. ve İnanç,B.Y. (2014). Kişilik kuramları. Ankara:Pegem.

Psikolojik Danışman  Hatice Vildan YILDIZ                                                                                        


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.