Ergenlik Döneminin Ortası Erken Ergenlik Dönemi Özellikleri

erken ergenlik dönemi nedir, erken ergenlik dönemi nasıldır, erken ergenlik

Ergenlik Döneminin Ortası Erken Ergenlik Dönemi Özellikleri
01 Şubat 2017 Çarşamba 16:22

Ergenlik dönemi literatür çalışmalarına  bakıldığında; bu dönemin  uzmanlar tarafından belirli dönemlere ayrıldığı görülmektedir. İnsan yaşamının en önemli gelişim dönemlerinden biri olarak kabul edilen ergenlik döneminin kategorik sınıflandırılması, tanımlamaları ve süresi kuramcıdan kuramcıya farklılık gösterse de genel olarak ergenlik döneminin uzmanlarca üç farklı döneme ayrıldığı görülmektedir.

Ön ergenlik, erken ergenlik ve geç ergenlik olarak üç döneme ayrılan ergenlik döneminin, ön ergenlik bölümünden diğer yazımda  bahsetmiştim. Bu yazımda ise ergenlik döneminin orta dönemi olan erken ergenlik dönemini, Sullivan'ın kişilerarası ilişkiler kuramını baz alarak döenmin çeşitli özellikleri ile ele almış olacağım.

Sullivan'a göre (1953) erken ergenlik dönemi, puberte yani buluğ çağına girilmesiyle birlikte güçlü bir şehvet dinamiğinin ortaya çıkmasıyla başlar ve karşı cinsten biriyle olan içinde cinsellik, aşk vb. ihtiyaçların ortaya çıkmasıyla da son bulur (Akt:İnanç ve Yerlikaya, 2014). Bu ihtiyaçların ortaya çıkması durumu da ergenlik dönemi içindeki bireyin karşı cinsten biriyle yakın ilişki kurma isteği ile kendini göstermeye başlar. Ön ergenlik dönemindeki bireyin en ihtiyaç duyduğu şeylerden biri olan içtenlik kurma ihtiyacı bu dönemde de  devam etmektedir. Yine ön ergenlik dönemindeki güvenlik ve kaygıdan uzak olma ihtiyacı da erken ergenlik döneminde birey için karşılanması gereken ihtiyaçlardandır.

Feist ve diğerlerinin çalışmasına göre (2006); içtenlik, şehvet ve güvenlik ihtiyacı erken ergenlik dönemini yaşayan bireyin stres ve çatışma yaşamasına neden olmaktadır (Akt:İnanç ve Yerlikaya, 2014). Erken ergenlik dönemi içindeki çatışmalar kategorilendirildiğinde ilk olarak yaşanan çatışma şehvet ve güvenlik işlemleri arasındaki çatışmadır. Birey cinsellikle alakalı olarak kaygı, suçluluk ve utanç duyguları ile de iç içedir.  İkinci çatışma ise bireyin karşı cinsten akranlarıyla içten olan bir arkadaşlık ilişkisi ararken içtenliğin güvenliği tehdit etmesi halidir. Bireyin yaşadığı son çatışma ise içten ve şehvet arasındaki çatışmadır. Ergen birey çatışma yaşamamak için ön ergenlik döneminden devam ettirdiği yakın arkadaş ilişkilerine devam ederken, sevmediği hatta tanımadığı insanlara karşı şehvet duyabilirler.

 Aracı ise 2012 yılında yaptığı çalışmada, erken ergenlik döneminin bir bütün halinde incelendiğinde bireyin akranlarıyla kurduğu arkadaşlık ilişkilerinin dönem için oldukça önemli olduğuna dikkat çekmektedir. Bu dönemde, ebeveynlerle kurulan bağlanma stillerinde değişiklikler yaşanmakla birlikte yeni bağlanmalar ortaya çıkmaktadır. Ortaya çıkan ilişkiler ve var olan ilişkilerde görülen bağlanma stillerinin niteliği ve niceliği bireyin yaşamı üzerinde büyük bir etkiye sahip olmaktadır.

Kaynakça:

Aracı, A.(2012). Erken ergenlik dönemindeki bireylerde anne-baba ve arkadaşlara bağlanma ile saldırganlık düzeyinin incelenmesi.(Yayınlanmış Yüksek Lisans Tezi). İstanbul: İstanbul Üniversitesi

Yerlikaya, E. E. ve İnanç, B.Y. (2014). Kişilik kuramları. Ankara: Pegem.

Psikolojik Danışman Hatice Vildan Yıldız


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.