Ergenliğin Son Dönemi: 'Geç Ergenlik Dönemi Nedir '

geç ergenlik dönemi, geç ergenlik dönemi özellikler, geç ergenlik dönemi nedir, geç ergenlik dönemi belirtileri,

Ergenliğin Son Dönemi: 'Geç Ergenlik Dönemi Nedir '
01 Şubat 2017 Çarşamba 16:38

Ergenlik dönemi, yetişkinlik ve çocukluk dönemi arasında kalan bir dönem olarak insanın yaşam dönemleri açısından kritik öneme sahip olan bir dönemdir. Ergenlik döneminden bireyin  bilinçli ve belirgin geçirdiği bir yaşam dönemi olarak bahsedilebilir (Arslan,2008). Literatür incelendiğinde fizyolojik, bilişsel, psikososyal  vb. çeşitli alanlarda insan yaşamı için önem arz eden  ergenlik çağının, genel olarak üç farklı döneme ayrıldığı görülmektedir. Sullivan'ın kişilerarası ilişkiler kuramında  ön (ilk) ergenlik , erken (orta) ergenlik ve geç (son) ergenlik olarak üç döneme ayrılan ergenlik döneminin geç ergenlik adlı son dönemini bu yazımda ele alacağım.

Sullivan'a göre (1953)  geç ergenlik dönemi, ergenlik çağındaki bireylerin karşı cinsten olan birine karşı hem içtenlik, yakınlık hem de cinsel istek hissedebilmesiyle başlar ve yetişkinlik döneminin başlamasıyla beraber son bulur. Geç ergenlik, genellikle lisede okuyan 15-18 yaş arası gençlerin içinde bulundukları bir dönemdir (Akt:İnanç ve Yerlikaya, 2014). Diğer bir şekilde ifade edilecek olursa bu dönem, genç bireylerin cinsel davranışlarını vb. davranışlarını belirlerken deneyimledikleri kendi kendini keşfetme sürecidir.

Erikson'a göre de geç ergenlik dönemindeki genç birey, nasıl bebeklik çağındayken bakım vereni ve yakın çevresindeki bireylerle sağlıklı bağlanma stilleri kurarak güven duygusunu kazandıysa geç ergenlik döneminde de içinde bulunduğu toplumla sağlıklı sosyal ilişkiler kurarak kimlik duygusu kazanmaya çalışır (Arslan, 2008). Bu dönemi yaşayan birey, değerlendirme sürecini yeterli ve olumlu olarak geçirirse “kimlik kazanımı”, değerlendirme sürecini yetersiz ve uygun olarak geçirirse de “kimlik karmaşası” yaşamaya başlar. Bu sürecin yaşanması genç birey için oldukça önemlidir. Değerlendirme süreciyle beraber birey, önceden kabul gören düşünce, değer ve inançları sorgular ve inanç durumlarını ve hayat tarzlarını keşfeder. Süreç sonunda birey, kendi belirlediği bir yaşam çizgisi üzerinde ilerlemeye başlar.

Sullivan da geç ergenlik dönemini yaşayan birey için bu dönemin bireyin hayatı açısından belirleyici bir işleve sahip olduğunu düşünmektedir. Birey bu dönemde artık çalışma, üretken olma gibi artan sosyal sorumluluklarla baş etmek zorundadır. Geç ergenlik dönemini başarıyla tamamlayan birey, toplumsal bir varlık olmanın gereği olan görev ve sorumlulukları üstlenir, kişiler arası ilişkiler kurma yeteneğini geliştirir ve kendilik sistemini geliştirmeye başlar. Bunlarla beraber eğer kişi bu dönemi başarılı bir şekilde geçirmezse de insanlardan kaçar, yalancı ve sahte bir kişilik yapısı örüntüsüne sahip olur (Akt:İnanç ve Yerlikaya, 2014).

Kaynakça:

Arslan, E. (2008). Bağlanma stilleri açısından ergenlerde Erikson'un psikososyal gelişim dönemleri ve ego kimlik süreçlerinin incelenmesi. ( Yayınlanmış Doktora Tezi). Konya: Selçuk Üniversitesi

Yerlikaya, E. E. ve İnanç, B.Y. (2014). Kişilik kuramları. Ankara: Pegem.

Psikolojik Danışman Hatice Vildan YILDIZ


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.